Porady domowe

Sposoby na pachnący dom

Zapach to jeden z wyznaczników zadbanego domu. Nie będziemy czuć się komfortowo we wnętrzu, które jest stylowe, przytulne i wygodne, jeśli brzydko w nim pachnie. Oto najlepsze sposoby na odświeżenie zapachu w domu.

Sposoby na pachnący dom

fot. 123RF/PICSELL

Problem z zapachem mają najczęściej mieszkania zaniedbane, te, w których żyją zwierzęta lub nałogowi palacze. Recepta na każdą z tych „przypadłości” jest prosta i oczywista – należy pamiętać o regularnym sprzątaniu. W przypadku domów palaczy konieczna jest m.in. częstsza wymiana i pranie dekoracyjnych tekstyliów: zasłon, obrusów, dywanów, poszewek na poduszki, pościeli. Opiekunowie psów i kotów powinni regularnie sprzątać po swoich pupilach i częściej odkurzać ich wszędobylską sierść. Porządkowanie jest zatem najważniejszą czynnością, jaką powinniśmy wykonywać, jeśli chcemy, by w naszym domu ładnie pachniało.

Jak sprzątać, by w mieszkaniu ładniej pachniało?

Istnieje kilka trików, dzięki którym podczas sprzątania, można łatwo zadbać o jakość zapachu.

src: Sposoby na pachnący dom, Youtube.com, kanał Uporządkowana

Wycieranie kurzów

Do wycierania kurzu, włosów i zwierzęcej sierści warto wykorzystać domowej roboty płyn z właściwościami antystatycznymi. Jest dziecinnie prosty w przygotowaniu – w butelce ze spryskiwaczem zmieszać należy wodę (2-3 szklanki) i niewielką ilość płynu do płukania tkanin – docelowe proporcje dostosowujemy do własnych potrzeb. Taki środek aromatyzuje powietrze i świetnie usuwa pył i paprochy. Spryskujmy niż również zasłony, dywany czy meble wypoczynkowe.

Jeśli wycieramy kurze na sucho, na ściereczkę można wkropić kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Odkurzanie dywanów

W trakcie odkurzania filtry wielu urządzeń sprzątających nie zatrzymują wszystkich zasysanych zabrudzeń. Duża część z nich z powrotem wyrzucana jest w powietrze — dlatego czasem po odkurzaniu powietrze dziwnie pachnie. Podczas pracy odkurzacza uchylajmy okna — lekki przeciąg i wymiana powietrza eliminuje to zjawisko. Aby jeszcze bardziej poprawić parametry zapachowe w domu podczas odkurzania, warto dosypać niedużą ilość proszku do prania lub granulek zapachowych do worka na kurz. Można też spryskać filtr urządzania mieszaniną wody i wybranego olejku eterycznego. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, by regularnie wymieniać worki w odkurzaczach lub opróżniać i czyścić pojemniki w modelach bezworkowych.

Dywany mają to do siebie, że z czasem zaczynają nieprzyjemnie pachnieć – szczególnie dobrze wiedzą o tym właściciele psów. Aby usunąć przykrą woń z okładziny, przed odkurzaniem oprószmy ją równomiernie sodą oczyszczaną lub pudrem do ciała dla dzieci i dajmy jej popracować przez ok. 15 minut. Po tym czasie odkurzmy dywan jak zwykle. Soda rozluźni jego runo, dzięki czemu łatwiej wydobędziemy z niego kurz, a poza tym dodatkowo usunie przykry zapach.

Nawilżanie powietrza

Do aromatyzowania powietrza w mieszkaniu warto wykorzystać pracujące kaloryfery. Umieśćmy na nich ceramiczne nawilżacze powietrza wypełnione wodą i dodajmy do nich kilka kropel ulubionego olejku eterycznego – polecamy przede wszystkim kwiatowe i ziołowe – cytrusy pachną ładnie, ale bardzo szybko się ulatniają.

Świece zapachowe

Ładny zapach powietrzu w mieszkaniu nadadzą również kominki i świeczki zapachowe, zwróćmy jednak uwagę, by były wykonane z naturalnych surowców, a nie parafiny.

O ładny zapach dbajmy przede wszystkim sypialni, ponieważ to może znacząco wpłynąć na nasz komfort i higienę snu. Do małej buteleczki wlewamy wodę i kilka (naprawdę nie za dużo!) kropel olejku eterycznego – np. lawendowego, bo ma działanie relaksujące. Takim „odświeżaczem” spryskujmy przed snem pościel i łóżko.

Wietrzenie

Ważną sprawą jest również wietrzenie domu. Raz na jakiś czas otwórzmy szeroko okna i wpuśćmy do środka powietrze z zewnątrz. W mieszkaniach o słabej cyrkulacji powietrza staje się duszne i zatęchłe; kotłują się wszystkie wytworzone w nim zapachy – domowników, po gotowaniu itp. Jeśli obawiamy się smogu, kontrolujmy poziom jakości powietrza na zewnątrz i uchlajmy okna wtedy, gdy stężenie pyłów zawieszonych jest najmniejsze. Wietrzymy krótkotrwale, ale intensywnie – szeroko otwieramy okna na kilka- kilkanaście minut.

Deccoria.pl 

Zobacz inne porady Uporządkowanej!

Zobacz najciekawsze inspiracje z Classic Blue , kolorem roku 2020 w roli głównej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.