Porady domowe

Kot drapie meble – co z tym zrobić?

Mieszkanie z kotem to nie tylko przyjemności płynące ze spędzania czasu z interesującym zwierzakiem, ale też liczne obowiązki. Najważniejszym z nich jest zapewnienie kotu dobrostanu, co można zrobić, akceptując i umożliwiając zwierzęciu realizację jego naturalnych potrzeb. Jedną z nich jest drapanie.

Kot drapie meble – co z tym zrobić?

fot. 123RF/PICSEL

Koty będą drapać przedmioty i trzeba się z tym pogodzić – nie da się ich takich zachowań oduczyć. To oczywiście uciążliwe, jeśli zwierzak realizuje swoje instynkty na naszych ulubionych, skórzanych meblach; istnieją jednak sposoby, by skierować jego uwagę na inne przedmioty.

Drapanie, popularnie uznawane za „ostrzenie pazurków” jest jedną z najbardziej naturalnych potrzeb kotów, którą odpowiedzialni opiekunowie powinni zaakceptować. Podobnie jest zresztą z wchodzeniem na stół, wysoko położone półki czy skakanie po firankach – koty po prostu eksplorują teren. Niezbieżnie z potocznym przekonaniem drapanie służy nie tylko wymianie starej warstwy naskórka na nową, ale przede wszystkim znakowaniu terenu. Drapiąc, koty zostawiają ma przedmiotach ślady zapachowe; w ten sposób wyznaczają przebieg swojego terytorium. Naznaczają w ten sposób te przedmioty, które znajdują się na ich codziennej trasie, stąd często ofiarami pazurów stają się sofy czy fotele. Koty drapią również z innych powodów – próbują zwrócić na siebie uwagę opiekuna, zachęcić ich do zabawy, czy po to, by wyładować stres lub okazać ekscytację. Nie należy więc kota za drapanie karcić: bić, płoszyć czy kropić wodą. Można jednak ukierunkować jego zachowania na inne przedmioty niż nasze ulubione meble.

Jak oduczyć kota drapania wersalki - nowy drapak

Każdy, kto zaprosił kota do domu wie, że w skład podstawowej kociej wyprawki wchodzi drapak. Często jednak zdarza się, że opiekunowie wybierają drapaki atrakcyjne nie dla kota, a dla ich samych. O ich wyborze nie powinny decydować względy estetyczne, a praktyczne — i to z kociego punktu widzenia — w końcu to zwierzaki będą z nich korzystać. Jaki drapak więc wybrać? Najlepiej sprawdzą się te, które wykonane są z drewna i linki sizalowej, ew. tektury. Muszą być stabilne (nie mogą się chwiać) i takich rozmiarów, by umożliwiać kotom wyciąganie się w pionie, poziomie i pod skosem (można oczywiście kupić kilka modeli, ale takich, by zaspokajały te potrzeby). Chociaż co do zasady małe drapaki nie muszą być złe, duże mają jednak nad nimi tę przewagę, że często są bardziej atrakcyjne – mają półki, wiszące elementy do zabawy czy budki, hamaki. Z nich koty mogą obserwować otoczenie z góry, za czym również przepadają.

Gdzie postawić drapak dla kota?

Odpowiednie umiejscowienie drapaka również jest istotne. Duże drapaki, sięgające sufitu, można umiejscowić w kącie pomieszczenia dziennego, skąd koty będą mogły swobodnie obserwować toczące się w domu życie. Mniejsze z kolei lepiej postawić przy drzwiach do pokojów. Warto zadbać o to, by przedmioty te pojawiły się w przedpokoju, przy drzwiach, w salonie, a jeśli dysponujemy większym metrażem również w innych pomieszczeniach, w których kot spędza dużo czasu. Drapaki można również ustawić obok przedmiotów, z których dotychczas kot korzystał – dobrze wówczas w jakiś sposób „obrzydzić” mu poprzedni obiekt zainteresowania – okładając go szeleszczącą folią czy kapą.

Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Można spróbować nasączyć je kocimiętką, walerianą (jednak nie każdy kot zareaguje na te zapachy) lub spryskać kocimi feromonami. Inną metodą jest pokazanie kotu podczas zabawy, jak działa drapak. Zabawkę (np. piórka zawieszone na końcu wędki) można celowo umieścić na drapaku, tak by zwierzę, łapiąc swoją ofiarę, zahaczało pazurkami o materiał, z którego go wykonano. Niektórzy opiekunowie na własnym przykładzie pokazują swoim pupilom, jak z drapaka korzystać i to również skuteczna metoda.

Zniechęcenie kota do drapania mebli?

Innym sposobem, choć nie zawsze skutecznym, jest zniechęcanie kota do drapania mebli przy użyciu środków zapachowych. Odrapane meble spryskać można wodą z dodatkiem olejku eterycznego lub innego nośnika zapachu. Kocie nosy nie przepadają za zapachami cytrusów, lawendy, eukaliptusa, geranium, choć to kwestia bardzo indywidualna. Pamiętajmy, by stosować je w rozsądnych ilościach. Można też w niepożądanych miejscach ułożyć zasuszone skórki owoców lub zioła.

Zobacz więcej zdjęć

Jak oduczyć kota drapać meble?

Innym sposobem na zniechęcenie kota do drapania w wypoczynki jest obłożenie ich kapą lub narzutą. Tymczasowym rozwiązaniem jest też taśma dwustronna naklejona na oparcia i podnóżki mebli, które pomoże w walce z kotem, który upodobał sobie nasz fotel lub sofę na swój nowy drapak.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.