Zalety domowego środka odstraszającego koty
Każdy właściciel kota wie, że niezależnie od tego, jak miły i kochany jest jego pupil nacodzień, zdarzają mu się zachowania dość destrukcyjne. Zerwane firanki, podrapane meble, zniszczone, obgryzione kwiaty. To problemy, których możesz się spodziewać, szczególnie w przypadku młodych kotków, które posiadają ogromne zasoby energii i szukają sposobów na jej spożytkowanie. Koty mają bardzo wrażliwy węch i nie przepadają za niektórymi zapachami. Dlatego pachnący domowy spray na bazie naturalnych składników skutecznie ochroni twój dobytek, a jednocześnie jest bezpieczny dla domowników i samego zwierzaka.
Środek ten przyda się też, jeśli twój miauczący przyjaciel wykazuje charakterystyczną dla swojego gatunku ciekawość świata, co może być dla niego niebezpieczne. Czasami dla dobra kota konieczne jest wyznaczanie granic, które uchronią twojego pupila przed zagrożeniami, np. prądem czy trującymi roślinami. Nie wszyscy także życzą sobie, aby kot spał z nimi w łóżku lub wchodził do wszystkich pomieszczeń w domu. Wbrew obiegowym opiniom, koty, podobnie jak psy da się wytrenować i po pewnym czasie uczą się, że niektóre miejsca lepiej omijać z daleka. Taki naturalny odstraszacz na koty pozwala osiągnąć ten efekt w miarę szybko i bez stresu dla futrzaka.
Jak przygotować odstraszacz na koty?
Do zrobienia środka, o którym mowa, potrzebne ci będę następujące składniki:
- 3 filiżanki wody
- skórka z 2-3 średnich pomarańczy (bez białej części)
- sok z połowy cytryny
- kilka kropel eukaliptusowego olejku eterycznego
- kilka kropel bezbarwnego płynu do mycia naczyń
Przygotuj także:
- ostry nóż
- średniej wielkości rondel
- średniej wielkości garnek
- sitko
- butelkę z atomizerem
Zagotuj wodę. Skórkę pomarańczy pokrój w drobną kostkę, wrzuć do garnka z wrzątkiem i gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut. Pozostaw do ostygnięcia a następnie odcedź. Dodaj sok z cytryny, olejek eukaliptusowy oraz płyn do mycia naczyń. Ten ostatni sprawi, że woda i olejek połączą się ze sobą. Zalecamy użycie bezbarwnego płynu, aby zminimalizować ryzyko powstania plam na tkaninach. Mieszankę należy przelać do butelki z atomizerem i potrząsnąć kilka razy, aby dokładnie wymieszać ze sobą wszystkie składniki.
Spryskaj sprayem miejsca, w których obecność kota jest niepożądana. Pamiętaj, że w przypadku mebli warto najpierw sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy środek nie pozostawia plam. Jeśli efekty nie są zadowalające, spróbuj zwiększyć proporcje pachnących składników odstraszacza: skórki pomarańczowej, soku z cytryny i olejku z eukaliptusa.
Dorota Sokołowska/Deccoria.pl
Zdjęcie glówne: 123RF.com
Przeczytaj również:
Jak stworzyć dom przyjazny kotu?
Jak przygotować dom na przyjęcie kota?