Porady domowe

Jak przygotować dom na przyjęcie kota?

Kot w mieszkaniu to duża odpowiedzialność. Zwierzaki te są bardzo ciekawskie, pod tym względem przypominają małe dzieci. Wezmą do pyszczków prawie wszystko, żeby przekonać się, z czym mają do czynienia i czy można to zjeść. Poza tym uwielbiają zabawę, szczególnie z ruchomym celem. Dowiedz się, jak przygotować mieszkanie, by kot czuł się w nim bezpiecznie.
Jak przygotować dom na przyjęcie kota?

Na początek – posprzątaj
Pochowaj wszystkie bibeloty i pamiątki, nawet te stojące na wysokich półkach. Podczas swoich wędrówek po mieszkaniu, kot może je nieopatrznie zrzucić i zniszczyć. Odłamki roztrzaskanego przedmiotu są dla niego szczególnie niebezpieczne. Małe, ostre kawałki wazonu, łatwe do trącania łapką, szybko staną się kocią zabawką. Zwierzak może poważnie się nimi zranić.

Pamiętaj także o innych niewielkich elementach, które sierściuch mógłby próbować zjeść. Wszelkie takie rzeczy powinny zostać ukryte.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Trzymaj leki i chemiczne detergenty poza zasięgiem mruczka np. w szafce. Nie kładź ich na wysoko umiejscowionych półkach – skoczny kot bez problemu się do nich dostanie. Nie ma przeciwstawnych kciuków, ale to nie znaczy, że nie otworzy plastikowych i kartonowych opakowań. Zdziwisz się, do czego zdolny jest zaciekawiony zwierzak.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

    (fot. Pinterest.com)

Kable leżące na podłodze także mogą stanowić zagrożenie dla puszka. Wprawdzie rzadko zdarza się, by koty je  gryzły, ale bardzo łatwo mogą się w nie wplątać, a w konsekwencji nawet udusić. Nie dopuścisz do wypadku, jeśli ukryjesz przewody elektryczne w specjalnych maskownicach, listwach podłogowych czy samodzielnie wykonanych tubach i pudełkach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                         Jak żyć z kotem i nie zwariować – poradnik >>

Domowa inspekcja

Pierwszą rzeczą, jaką zrobi futrzak w nowym miejscu, będzie znalezienie bezpiecznej kryjówki. Dopilnuj, by jego potencjalne schronienie było bezpieczne. Rozejrzyj się po mieszkaniu i poszukaj ciasnych, ciemnych zakątków, w których kot mógłby się ukryć. Zakryj szczeliny między meblami,  dziury w ścinanych, wloty wentylacji i rur. Nie zapomnij zabezpieczyć wnęk w rozkładanych sofach i wersalkach.

Aranżacja przestrzeni dla zwierzaków! Zobacz najlepsze pomysły!

Kliknij, by przejść do galerii >>

Mówi się, że ciekawość kota zbiła. Jest w tym ziarnko prawdy, bo te zwierzęta są dociekliwe z natury. Koci lokator będzie chciał sprawdzić i oznaczyć nowe terytorium – wejdzie lub wczołga się w każde miejsce. Może nawet próbować wskoczyć do ubikacji. Niech opuszczanie desek toaletowych i zamykanie drzwi od łazienki stanie się nowym nawykiem wszystkich domowników.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny
Mruczki uwielbiają gryźć rośliny. W ten sposób czyszczą zęby i poprawiają swój metabolizm. Niestety, niektóre kwiaty doniczkowe są dla nich trujące. Przypomnij sobie, czy nie hodujesz w domu niebezpiecznych dla kotów  dracen, lilii czy poinsecji – popularnej „gwiazdy betlejemskiej”. Pełną listę groźnych roślin znajdziesz tutaj: http://www.cats.alpha.pl/roslinytrujace.htm

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

KOTY NA WESOŁO. ZOBACZ >>

Uważaj, jeśli mieszkasz w bloku
Koty często przesiadują na parapetach, bacznie obserwując co dzieje się na dworze. Widząc przelatujące ptaki czy owady, mogą za nimi wyskoczyć. A wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze spadają na cztery łapy. By zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi, konieczne będzie osłonięcie okien i balkonu. W tym celu użyj siatki lub specjalnej kratki. Równie dobrze sprawdzi się moskitiera, którą można zamontować nawet jako drugie drzwi balkonowe. Dzięki temu będziesz mógł wietrzyć mieszkanie, bez obaw o bezpieczeństwo futrzaka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. Pinterest.com)

Wyposażenie
W ferworze przygotowań, nie zapomnij o podstawowej wyprawce dla kota!

Potrzebne będą:
- miseczki na karmę i wodę – najlepiej metalowe lub ceramiczne. Ułóż je w łatwo dostępnym dla kota miejscu.
- kuweta ze żwirkiem – jeśli będzie miała zabudowanie, mruczek nie będzie rozsypywał piasku po całym mieszkaniu.
- transporter –
przyda się już schronisku, kiedy będziesz zabierał zwierzaka do domu. Dzięki niemu bezpiecznie zaniesiesz kota np. do weterynarza.
- drapaki – koty to czyściochy, dbają nie tylko o swoje futerko, ale także o pazurki, które regularnie ostrzą. Do tego na pewno przyda się drapak, ale nie licz, że dzięki niemu kot nie będzie drapał po meblach.
- zabawki – koty uwielbiają się bawić! Kup i wypróbuj kilka zabawek, aby znaleźć tę jedną jedna, która najbardziej spodoba się twojemu nowemu przyjacielowi.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować?

Dom bezpieczny dla dziecka

9 sposobów na ładny zapach w szafie

Doniczki nie muszą być nudne

Zainspiruj się! Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!

Kliknij, aby przejść do galerii

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.