Koty, tak jak inne zwierzęta dzikie i wolnożyjące mogą być szkodnikami, działającymi na niekorzyść naszych ogrodów. Miauczki rozkopują grządki, a pozostawione przez nie odchody, nieprzyjemnie pachną i „wypalają” rośliny. Jeśli regularnie odwiedzają i znakują ogród, załatwiając swoje potrzeby na trawnikach lub rabatach, uprawiane rośliny szybko marnieją i zanikają. Istnieje kilka nieinwazyjnych sposobów, dzięki którym można zapobiec zniszczeniom i przepłoszyć zwierzęta z posesji. Szczególnie pomocne są tu rośliny – część z nich wydziela zapachy, które dla kociego czułego nosa są bardzo nieprzyjemne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Rozmaryn lekarski
Ziele w naturze rozrasta się nawet do 3 m wysokości, w polskich warunkach klimatycznych osiąga jednak do 1 m. Wytwarza sztywne pędy, drewniejące w drugim roku uprawy. Jego sztywne, skórzaste podwinięte przy brzegach listki przypominają igiełki. Pachnie orzeźwiająco, korzenną nutą. Najlepiej rozwija się w słońcu, zasadzony w glebie lekkiej i przepuszczalnej. Kwitnie w lutym, wypuszczając niebieskie lub różowe kwiaty. Jest rośliną niezwykle odporną na suszę, ale nie na przymrozki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
(fot. Wikimedia Commons, Amazonia Exotics U.K, CC BY-SA 4.0)
Coleus canina
Prawdziwy postrach, nie tylko kotów, ale też psów, lisów, kun a nawet komarów! Jest zimozielona, znosi nieduże mrozy i krótkie okresy suszy. Posiada duże szarozielone, mięsiste liście, które przy najmniejszym dotyku wydzielają mocny, ziołowy zapach (przypominający oregano kubańskie, o tymiankowo-miętowej nucie) - atrakcyjny w odczuciu człowieka, ale nieprzyjemny dla wspomnianych zwierząt. Latem pięknie kwieci się charakterystycznymi kwiatami o fioletowej barwie. Preferuje stanowiska słoneczne, w cieniu ulega nadwątleniu. Dorasta do ok 50 cm, mocno rozrasta się na boki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Ruta zwyczajna
Jest podkrzewem, czyli czymś pośrednim miedzy rośliną zielną a zwykłym krzewem. Osiąga wysokość ok. 1 m, ma zdrewniałą dolną część pędów, a w jej okrągłych liściach (przypominających karcianego trefla) gromadzone są bardzo intensywnie pachnące olejki eteryczne, przyjemne dla ludzkiego nosa, lecz odstręczające dla kotów. Wczesnym latem wypuszcza żółte kwiaty. Wymaga stanowiska osłoniętego do wiatru i nie słonecznego, ale poradzi sobie również w pół cieniu. Gleba powinna być przepuszczalna i alkaliczna. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne skracanie jej pędów, by pobudzić wzrost. Jest mrozoodporna.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Lawenda wąskolistna
Zimozielony krzew, który wzrasta do 50 cm. Tworzy zwarte kępy a jej liście są wąskie, szaro-srebrzyste. Pachnące, ciemnopurpurowe lub białe kwiaty zebrane są w gęste kłosy. Kwitnie od końca czerwca, wymaga osłonięcia na zimę. Lubi słoneczne stanowisko i lekką, przepuszczalną glebę. Nie przepada za nadmiernym podlewaniem. Wymaga przycinania wczesną wiosną, wówczas odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Na zimę przykrywamy krzewinki gałązkami świerkowymi lub delikatnie okrywamy włókniną.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Bodziszek korzeniasty
Należy do rodziny bodziszkowatych, jest byliną dorastającą do 40 cm wysokości. Zielone, okrągłe, ząbkowane na krawędziach liście odziomkowe osiągają ok. 10 cm szerokości. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Bardzo charakterystycznie pachną - aromatyczna woń przepłasza nie tylko koty, ale też mole, komary i ślimaki. Bodziszek jest bardzo łatwy w uprawie, preferuje miejsca słoneczne i półcieniste, choć toleruje też bardziej ograniczone warunki. Zdolny do przetrwania dłuższych okresów suszy. Rosnąc, tworzy gęste kępy, łatwo się rozprzestrzenia.,
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSEL
Przeczytaj: Jak skutecznie odstraszać gołębie?
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?