Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje cukru
- Jak floryści wykorzystują cukier
- Jakie domowe szkodniki pomaga zwalczyć cukier
- Jak wykorzystać cukier w ogrodzie
Czym jest cukier?
Cukier spożywczy to potoczna nazwa sacharozy — węglowodanu z grupy dwucukrów. Występuje w postaci białych lub bezbarwnych, drobnych kryształków. Ma słodki smak, dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma właściwości konserwujące. Produkowany jest głównie z buraków cukrowych lub trzciny. Dostarcza organizmowi niezbędnej energii, jednak specjaliści zachęcają do ograniczania jego zawartości w diecie, ponieważ prowadzi do otyłości i innych chorób.
Rodzaje cukru
W chemii pod pojęciem „cukier” kryje się wiele różnych węglowodanów, które odznaczają się podobnymi właściwościami, czyli mają słodki smak i można wykorzystywać je do słodzenia. Do cukru zalicza się między innymi:
- monosacharydy: fruktozę (cukier owocowy), glukozę
- oligosacharydy (dwucukry): sacharoza (cukier spożywczy), laktoza (cukier mlekowy), maltoza (cukier słodowy)
W potocznym rozumieniu cukier spożywczy dzieli się ze względu na budowę, stopień oczyszczenia (rafinację), pochodzenie czy zawartość innych dodatków smakowe. Wyróżniamy na przykład:
- cukier kryształ
- cukier puder
- cukier buraczany
- cukier trzcinowy
- cukier kokosowy
- cukier rafinowany
- cukier nierafinowany (brązowy kolor to efekt dodatku melasy, której nie zawiera cukier rafinowany)
- cukier z wanilią
Cukier spożywczy to potoczna nazwa sacharozy Fot. 123RF/PICSEL
Nietypowe zastosowanie cukru w domu
Cukier to jedna z najpopularniejszych przypraw w asortymencie każdego kucharza. W kuchni ma nieskończenie wiele zastosowań, ale przyda się także poza nią.
Cukier a cięte kwiaty
To stary trik florystów i wszystkich miłośników ciętych bukietów. Kwiaty w wazonie postoją dłużej, jeśli do wody dosypiemy ok. pół łyżeczki cukru. Dosypujemy ją za każdym razem, gdy wymieniamy wodę we flakonie.
Cukier a domowe insekty
Cukier i skrobia to jedne z pierwszych pozycji w menu rybików cukrowych, często buszujących po kuchniach i łazienkach. Jak szybko się ich pozbyć? Rada jest prosta! Słodką przyprawę należy wymieszać z boraksem w proporcji 1:1 i rozsypać w kątach pomieszczenia, gdzie zauważyliśmy obecność insektów.
Cukier ułatwia usuwanie plam z trawy z ubrań Fot. 123RF/PICSEL
Cukier a plamy z trawy
Popularny słodzik można również użyć do usuwania plam z trawy z ubrań. Kryształki należy wetrzeć w zabrudzenie, a następnie uprać tkaninę tak jak zwykle.
Cukier a smar
Przyprawa pomoże również na zabrudzenia ze smaru. Usunie go zarówno z materiałów, jak i brudnych rąk.
Cukier w ogrodzie
W ogrodzie także znajdzie się zastosowanie dla cukru. Rozsypmy go na rabatach i w miejscach, gdzie pojawiły się szkodliwe nicienie.
Karmelizując cukier, pozbędziesz się brzydkiego zapachu po smażeniu ryby Fot. 123RF/PICSEL
Cukier a zapach spalenizny
Aby szybko pozbyć się z kuchni intensywnych zapachów: smażonej ryby lub spalenizny, w garnku z grubym dnem skarmelizujmy łyżkę lub dwie cukru.
Cukier na pleśń
Do chleba lub innego pojemnika, w którym trzymamy chleb i bułki, dodaj parę kostek cukru. Dzięki nim pieczywo dłużej pozostanie świeże. W podobny sposób przed pleśnieniem zabezpieczymy również sery żółte.
Redakcja Deccoria.pl