Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Co zrobić z choinką po świętach? 10 pomysłów na wykorzystanie choinki

W niektórych domach choinka stoi do święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Inni rozbierają ją tuż po sylwestrze, a jeszcze inni trzymają aż do święta Matki Bożej Gromnicznej, czyli 2 lutego. Niezależnie od tego, ile czasu zdobi dom – w końcu trzeba ją rozebrać. Co wtedy zrobić z drzewkiem, które nie nadaje się już do użytku? Podpowiadamy.

Co zrobić z choinką po świętach? 10 pomysłów na wykorzystanie choinki
Wyrzucenie choinki to najprostsze rozwiązanie. Można ją jednak wykorzystać na kilka sposobów. Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Żywa czy sztuczna choinka – która jest bardziej ekologiczna?

Zwolennicy sztucznych choinek twierdzą, że naturalne drzewka to wybór nieekologiczny – trzeba je przecież po kilkunastu dniach od ścięcia wyrzucić. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej – to właśnie żywe choinki są mniej szkodliwe dla środowiska. Przede wszystkim nie trzeba ich produkować, czyli zużywać kolejnych zasobów. Po drugie – ich utylizacja jest dużo bardziej ekologiczna niż wymiana starej sztucznej choinki na nową (nawet jeśli ta służyła 10 lat).

Przeczytaj również: Jak wykorzystać igły opadłe z choinki? 5 zaskakujących zastosowań

Co zrobić z choinką po świętach – przepisy

Choinki nie można wyrzucić po świętach gdziekolwiek – należy to zrobić zgodnie z przepisami Art. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz.U.2013.21). Świąteczne drzewka są traktowane jako odpad komunalny, zatem najłatwiej jest wyrzucić je do śmietnika na osiedlu. Warto sprawdzić dodatkowo, co na ten temat mówią przepisy gminy dotyczące na przykład wywozu śmieci wielkogabarytowych.

Drugim przepisem, który reguluje to, czego nie wolno zrobić z choinką jest Art. 162 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń (Dz.U.2013.482). Artykuł ten mówi, że osoba która w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. To oznacza, że chociaż choinka jest całkowicie biodegradowalna, nie można wyrzucić jej do lasu ani na pole. Jest bowiem łatwopalna, co w świetle prawa oznacza, że stanowi zagrożenie dla lasu.

Gdzie wyrzucić choinkę?

Choinka jest odpadem komunalnym, zatem należy wyrzucić ją do śmietnika na osiedlu albo wystawić przed dom w dniu odbioru śmieci (na wsiach i w dzielnicach domów jednorodzinnych). Po świętach w niektórych gminach ustawia się również specjalne dodatkowe pojemniki, do których można wyrzucić uschnięte drzewko. Czasem lokalne firmy wywożące śmieci organizują również specjalne odbiory drzewek. Można również samodzielnie zawieźć choinkę do specjalnego punktu zbiórki odpadów, gdzie – jako całkowicie biodegradowalny odpad – zostanie przerobiona na masę kompostową.

Choinki nie można wyrzucić byle gdzie. Grożą za to surowe kary. Fot. CanvaPro

Co zrobić z choinką po świętach – pomysły na wykorzystanie

Choinkę można po świętach wyrzucić, ale są też sposoby, aby ją wykorzystać w ogrodzie albo do innych celów.

  1. Wrzuć drzewko na kompost. Jeśli masz własny kompostownik, rozdrobnij iglaka na mniejsze części i wrzuć do niego. Kompost, nazywany „złotem ogrodników”, to rewelacyjny nawóz.
  2. Wyściółkuj choinką rabaty. Gałązki choinki to idealny materiał na ściółkę – dzięki takiej warstwie gleba tak szybko nie wysycha i nie ulega erozji, co jest bardzo korzystne dla ogrodu.
  3. Zostaw w ogrodzie. Choinka po świętach być może nie wygląda najbardziej estetycznie, ale zimą może stanowić schronienie dla małych zwierząt, np. jeży. Poza tym liście i gałęzie choinki to pożywienie dla wielu owadów. Choinka nie musi leżeć w najbardziej widocznej części ogrodu – doskonale spełni swoje zadanie położona za garażem czy gdzieś przy ogrodzeniu.
  4. Wykorzystaj gałęzie choinki do ocieplenia roślin na zimę. Możesz nimi okryć róże, hortensje czy inne delikatne krzewy, aby nie przemarzły.
  5. Nakarm choinką kozy – hodujesz kozy albo znasz kogoś, kto ma takie zwierzęta? Z chęcią obgryzą twoje drzewko.
  6. Zrób podpory do roślin. Z pnia albo dużych gałęzi choinki wykonaj podpory do pomidorów czy groszków pnących – z pewnością przydadzą ci się w sezonie wiosenno-letnim.
  7. Zrób z choinki zrębki, czyli rozdrobnij ją na małe kawałki. Zrębkami możesz później wyściółkować rabaty czy wysypać ścieżki w ogrodzie. Do zrobienia zrębków są specjalne maszyny, ale jedną choinkę spokojnie dasz radę rozdrobnić samodzielnie, przy pomocy sekatora.
  8. Wykorzystaj gałązki świerku do zrobienia wywaru, który zadziała odmładzająco i kojąco na twoją skórę. Zetnij kilka gałązek ze swojego drzewka, włóż do garnka, zalej wodą i gotuj na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez 30 minut.
  9. Zostaw choinkę na letnie ogniska – rozdrobnij ją na mniejsze kawałki i poukładaj w garażu. Wyschnięte drewno i gałązki z pewnością przydadzą ci się w sezonie letnim!
  10. Choinkę można oddać także do ogrodu zoologicznego – często prowadzone są tam poświąteczne zbiórki iglaków, ponieważ drzewka są świetnym pożywieniem dla niektórych zwierząt. Nie każde zoo prowadzi taką zbiórkę, trzeba więc wcześniej to sprawdzić. Choinka musi być oczywiście oczyszczona z wszelkich dekoracji.

Choinka zdobi domy przez 2-3 tygodnie, a później zaczyna gubić igły i pojawia się problem: jak się z nią rozstać zgodnie z prawem? Można ją po prostu wyrzucić – do bioodpadów. Jeżeli masz jednak możliwość, wykorzystaj drzewko w ogrodzie albo rozdrobnij i wrzuć do kompostownika. To doskonały materiał na zrębki, ściółkę czy podpory dla roślin.

Źródła: serwisprawa.pl, Art. 162 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń (Dz.U.2013.482), Art. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz.U.2013.21), deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Nie dziw się, że rachunki za ogrzewanie ciągle rosną

Naturalne odżywki do choinki. Zastosuj je, a długo nie zgubi igieł

Sól drogowa niszczy rośliny. Nie stosuj jej przy domu ani w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.