Porady domowe

Co zrobić z resztkami? Nie wyrzucaj. Możesz przerobić i wykorzystać

Fusy po kawie, woreczki z herbaty czy skorupki jajek – z tych resztek możemy zrobić pożytek i nadać im drugie życie. W artykule podpowiadamy, jak wykorzystać resztki w przydatny sposób.

Co zrobić z resztkami? Nie wyrzucaj. Możesz przerobić i wykorzystać
Sprawdzone sposoby na wykorzystanie resztek. Fot. 123RF/PICSEL

Zamiast marnować resztki jedzenia, warto ponownie je wykorzystać. Dzięki temu przyczyniamy się do minimalizowania liczby odpadów we własnym gospodarstwie domowym, a powtórne wykorzystanie resztek nierzadko pozwoli nam zastąpić chemiczne środki. Zatem korzyści jest wiele – zyskuje na tym środowisko, nasz portfel i zdrowie. Sprawdźcie nasze sposoby na wykorzystanie resztek!  

Jak wykorzystać fusy po kawie?

Według szacunków każdego roku wyrzucamy do śmieci około 3 kg fusów po kawie. Jest to błędem, ponieważ fusy zawierają magnez, fosfor, potas, miedź i azot, a dodatkowo są bogate w przeciwutleniacze, które wzbogacają glebę i pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Poniżej przedstawiamy, co zrobić z fusami po kawie.

Fusy po kawie mają szereg zastosowań. Fot. 123RF/PICSEL

Zastosowanie fusów po kawie w ogrodzie:

  • Nawóz do kwiatów – z fusów do kawy możemy przygotować domowy nawóz do kwiatów doniczkowych oraz ogrodowych. Wystarczy przygotować roztwór składający się z dwóch łyżeczek kawy i szklanki wody oraz podlewać nim rośliny raz na dwa tygodnie. Taki nawóz będzie najbardziej odpowiedni dla paproci, anturium, kamelii i kaktusów.

  • Dodatek do ziemi – wysuszone fusy z kawy możemy stosować do ściółkowania roślin i wzbogacania ziemi w ogrodzie. Wystarczy rozsypać je na grządce lub wymieszać z ziemią doniczkową. Fusy wzbogacą podłoże w azot, a rośliny dzięki temu szybciej urosną i wydadzą piękne kwiaty. Co ważne – nie należy rozsypywać wilgotnych fusów, gdyż mogą pleśnieć.

  • Składnik kompostu – fusy po kawie to doskonały składnik domowego kompostu. Przyśpieszają jego rozkład oraz rozluźniają strukturę.

Zastosowanie fusów po kawie w domu:

  • Odświeżacz do lodówki, zlewu, mieszkania – wyschnięte fusy zneutralizują i pochłoną brzydkie zapachy. Jeśli chcemy pozbyć się zapachów z lodówki, wystarczy wysypać fusy na talerzyk i pozostawić w lodówce. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli fusy będziemy wymieniać, co kilka dni. Dzięki wsypaniu fusów do rury odpływowej i przelaniu wrzątkiem – pozbędziemy się brzydkich zapachów ze zlewu. A podgrzanie fusów na patelni sprawi, że pochłoną one zapachy powstałe np. w wyniku gotowania kapusty i odświeżą powietrze we wnętrzu, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy spodziewamy się gości.

  • Peeling do ciała – zmielone ziarenka kawy warto wymieszać z oliwką. Wmasowane w skórę usuną martwy naskórek, pobudzą krążenie oraz przyśpieszą usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

  • Środek czyszczący  – fusy pomagają pozbyć się plam po soku czy winie z drewnianych mebli. Wystarczy zanurzyć szmatkę w wodzie i fusach oraz przetrzeć zaplamione miejsce, a następnie wytrzeć suchą szmatką. Z kolei wymieszanie fusów po kawie z płynem do naczyń pozwoli pozbyć się zaschniętego tłuszczu z talerzy i garnków.

Fusy po kawie mogą posłużyć jako peeling. Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli dotychczas nie wiedzieliście, co zrobić z fusami po kawie, to mamy nadzieję, że nasze porady rozwiały wasze wątpliwości i będą dla was pomocne.

Sprawdź też artykuł: 10 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy!

Jak wykorzystać torebki z herbaty?

Nie warto od razu po zaparzeniu herbaty ekspresowej wyrzucać torebki do kosza – istnieje wiele sposobów jej ponownego wykorzystania. Poniżej przedstawiamy, co można zrobić z torebki po herbacie.

Zastosowanie torebek z herbaty:

  • Nawożenie roślin – zużyte torebki warto wykorzystać przy przesadzaniu roślin. Umieszczając je na dnie doniczki sprawimy, że dostarczą one kwiatom dodatkowych składników odżywczych oraz nie pozwolą wodzie wyciekać na podstawkę.

  • Podlewanie roślin – torebki po herbacie doskonale sprawdzą się do podlewania roślin. Dzięki nim liście staną się bardziej błyszczące, a ich kolor przybierze intensywniejszy odcień. Do przygotowania nawozu posłuży nam esencja z zaparzonych wcześniej torebek.

  • Nabłyszczanie mebli – przecierając meble ściereczką nasączoną w herbacie, nadamy im połysku i zapobiegniemy osadzaniu się kurzu.

  • Odświeżanie powietrza – z torebek po herbacie możemy przygotować domowy odświeżacz powietrza. Wystarczy skropić torebki ulubionym olejkiem eterycznym i umieścić w pomieszczeniu lub samochodzie. Torebki pochłoną brzydkie zapachy i jednocześnie będą rozprzestrzeniać przyjemną woń olejków zapachowych.

  • Usuwanie tłuszczu – herbata ma działanie odtłuszczające. Wystarczy zamoczyć brudne naczynia w wodzie, wrzucić do niej torebki po herbacie i pozostawić na kilka chwil. Domycie naczyń stanie się łatwe, a my unikniemy stosowania chemicznych środków.

  • Pielęgnacja ciała – torebki po herbacie możemy stosować również jako ekologiczny dezodorant, środek na łagodzenie podrażnień czy nadmierną potliwość stóp. Herbata ma działanie antybakteryjne i odkażające, dlatego łagodzi różnego rodzaju podrażnienia, odświeża i neutralizuje brzydkie zapachy. Torebki po zielonej herbacie możemy zastosować także jako okład na opuchnięte oczy.

Może zainteresuje cię artykuł: Torebki po herbacie. Jak je wykorzystać?

Torebki po herbacie niwelują obrzęki. Fot. 123RF/PICSEL

Do czego wykorzystać skorupki z jajek?

Skorupki jaj uznawane są za uniwersalny nawóz do roślin ogrodowych i doniczkowych. Zawierają węglan wapnia, cynk, selen i miedź, dzięki czemu wzmacniają rośliny oraz wpływają pozytywnie na ich system korzeniowy. Dlatego skorupki z jajek w ogrodzie znajdują szerokie zastosowanie. Poniżej przedstawiamy, na co skorupki z jajek mogą jeszcze się przydać.

Zastosowanie skorupek z jajek:

  • Doniczki do rozsad – wytłoczki po jajkach mogą nam się przydać jako miniaturowe doniczki do przygotowywania rozsad. Gdy roślinki podrosną, skorupki można rozgnieść, wymieszać z ziemią, a następnie przesadzić rośliny do właściwego podłoża.

  • Nawóz do roślin – skorupki po ugotowaniu jajek (koniecznie wcześniej umytych), należy rozgnieść na drobne kawałeczki, a następnie umieścić w doniczce z kwiatami lub rozsypać w ziemi, gdzie rosną rośliny narażone na brak wapnia. Skorupki stopniowo rozpuszczą się, uwalniając do gleby cenne składniki odżywcze. Skorupki z jajek często wykorzystuje się też do nawożenia storczyków. Zawarty w skorupkach potas pobudza rośliny do kwitnienia.

  • Sposób na ślimaki – rozsypane wokół grządek skorupki skutecznie odstraszą ślimaki i zapobiegną podgryzaniu naszych upraw. Ostre i chropowate skorupki sprawią, że ślimaki zaczną je omijać z obawy przed skaleczeniem.

 Przeczytaj także: Skorupki jaj jako nawóz dla roślin

Skorupki z jajek to sprawdzony nawóz do kwiatów. Fot. 123RF/PICSEL

Jak wykorzystać wodę po makaronie?

Nieświadomie wylewamy do zlewu wodę po makaronie sądząc, że do niczego nam się już nie przyda. To "płynne złoto" możemy jednak wykorzystać na różne sposoby. Poniżej podpowiadamy, co zrobić z wodą po makaronie.

Zastosowanie wody po makaronie:

  • Odżywka do kwiatów – woda po ugotowaniu w niej makaronu zawiera skrobię oraz wiele cennych składników mineralnych, które odżywiają i nawadniają roślinę. Dzięki nim kwiaty będą rosły szybko i zdrowo.

  • Naturalny kosmetyk – składniki zawarte w wodzie po gotowaniu makaronu mogą poprawić kondycję skóry i włosów. Warto jednak pamiętać, by do pielęgnacji ciała stosować wodę, która nie była wcześniej osolona. Woda po makaronie polecana jest do moczenia opuchniętych nóg czy do stosowania jako wcierka do włosów. Skrobia zawarta w takiej wodzie działa wygładzająco i nabłyszczająco.

  • Odkamieniacz – wodę po ugotowaniu makaronu można zastosować również do odkamieniania czajników. Należy wlać ją do czajnika, zagotować i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy czajnik przepłukać wodą, a kamień pozostanie już tylko wspomnieniem.

Woda po makaronie nazywana jest płynnym złotem. Fot. 123RF/PICSEL

Jak widać resztki, które moglibyśmy wyrzucić do kosza, znajdują wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i ogrodnictwie. Wiedza, jak ponownie je wykorzystać, pomoże wam ograniczyć odpady i zrobić z resztek pożytek.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.