Spis treści:
Jak często trzeba czyścić piekarnik?
Usuwanie tłustego brudu i przypalonych resztek jedzenia z piekarnika to najgorszy obowiązek. Większość z nas zabiera się za to zadanie z niechęcią, bo zajmuje dużo czasu i wymaga od nas sporo wysiłku. Im dłużej jednak będziemy zwlekać z czyszczeniem piekarnika, tym trudniej będzie nam pozbyć się zabrudzeń. Warto pamiętać, że zaniedbane urządzenie nie tylko brzydko wygląda, ale potencjalnie może nawet stwarzać zagrożenie pożarowe. Co więcej, przypalone resztki pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają szkodliwe związki, które przenikają do potraw. Wpływają negatywnie na nasze zdrowie, a także smak i zapach dań.
Systematyczne mycie przedłuża żywotność tego sprzętu i zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania. Jak często trzeba czyścić piekarnik? Oczywiście najlepiej jest przecierać wystudzone urządzenie po każdym użyciu, jeśli zostały w nim okruszki, ślady tłuszczu i inne resztki, dzięki czemu zapobiegniemy powstawaniu uporczywego brudu.
Jak często trzeba wykonać gruntowne czyszczenie piekarnika, zależy w dużej mierze od tego, jak z niego korzystamy. Jeśli włączamy urządzenie codziennie lub kilka razy w tygodniu, musimy dokładnie myć je co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli jednak używamy piekarnika sporadycznie, wystarczy, że będziemy go starannie czyścić co 3-6 miesięcy. Czyszczenie jest konieczne zawsze wtedy, gdy na szybie i we wnętrzu urządzenia widoczne są resztki jedzenia i tłuste osady, a podczas pieczenia wyczuwamy zapach spalenizny.
Piekarnik może być czysty bez użycia chemii. Fot. macniak/123RF.com
Przeczytaj również: Jak pozbyć się rybików cukrowych i zapobiec ich powrotowi? Domowe sposoby zadziałają najlepiej
Sposoby na czysty piekarnik
Czyszczenie piekarnika jest uciążliwym i czasochłonnym obowiązkiem, dlatego wielu z nas zabiera się za to zadanie z niechęcią. Okazuje się, że pracę możemy sobie ułatwić i to bez użycia agresywnych środków chemicznych. Warto zrezygnować z silnych detergentów i wybrać naturalne metody, które świetnie radzą sobie nawet ze starym, opornym tłuszczem i spalenizną. Możemy stosować je bezpiecznie, pamiętajmy jednak, aby przed ich użyciem wyłączyć urządzenie oraz całkowicie je wystudzić.
Oto kilka najlepszych domowych sposobów na czysty piekarnik:
- Spray cytrynowy – letnią wodę łączymy z sokiem z cytryny w proporcji 1:1 i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Rozpylamy we wnętrzu piekarnika i zostawiamy na 30 min. Po tym czasie wycieramy wilgotną szmatką;
- Pasta z sodą oczyszczoną – do 1 szklanki sody oczyszczonej dodajemy kilka łyżek wody. Otrzymaną papkę nakładamy na zabrudzoną powierzchnię piekarnika i czekamy ok. 20 min. Następnie przecieramy wilgotną ściereczką, zbierając resztki pasty wraz z zabrudzeniami;
- Mieszanka z wodą utlenioną – do 10 łyżek sody oczyszczonej dodajemy 4 łyżki wody utlenionej oraz 3 łyżki płynu do mycia naczyń. Mieszankę rozprowadzamy w piekarniku i zostawiamy na 20-30 min. Na koniec wycieramy mokrą szmatką;
- Czyszcząca „kąpiel” – do naczynia żaroodpornego wlewamy 1 szklankę octu i 1 szklankę wody, a następnie stawiamy na dolnej półce piekarnika. Włączamy urządzenie, rozgrzewamy piekarnik do 120°C i czekamy ok. 30 min. Po tym czasie studzimy piekarnik i przecieramy go wilgotną szmatką;
- Tabletka do zmywarki – wrzucamy ją do naczynia żaroodpornego, zalewamy 1 l wody i wstawiamy do piekarnika. Rozgrzewamy do 120°C i czekamy ok. 1 i ½ godz., a następnie wyłączamy urządzenie. Gdy wystygnie, zbieramy brud ściereczką.
Czyszczenie piekarnika okaże się mniej uciążliwe, gdy będziemy wykonywać je systematycznie i skorzystamy z kilku domowych metod, które pozwolą łatwo pozbyć się brudu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego ubrania śmierdzą po wypraniu? Zastosuj prosty tip, nie poczujesz więcej stęchlizny
Lustra czyste jak łza i bez smug. Domowe sposoby na czyszczenie luster
Niezastąpiony sposób na żółte i mocno zabrudzone ramy okienne. Działa jak ochronna powłoka