Spis treści:
Co przyciąga rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe to niewielkie, bezskrzydłe owady, które często spotykamy w domach. Choć nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia, wzbudzają obrzydzenie, dlatego większość z nas chce się ich jak najszybciej pozbyć. Szkodniki te swoją nazwę zawdzięczają srebrzystej barwie oraz charakterystycznym ruchom, podobnym do tych, które wykonują pod wodą ryby. Zwinnie i szybko się poruszają, szukając ciepłych, wilgotnych i ciemnych miejsc. Rybiki cukrowe mogą żyć w każdym pomieszczeniu w domu, ale najlepiej się czują w kuchniach i łazienkach.
Co przyciąga rybiki cukrowe?
- Źródła pożywienia – szkodniki te w naszych domach żywią się cukrem, skrobią, białkiem oraz celulozą, które znajdują w papierze, karmie dla zwierząt, tkaninach, suchej żywności, resztkach mydła, a nawet kłębkach kurzu.
- Wilgotne i ciemne miejsca – wilgotne półki w łazience, okolice zlewu, regały z książkami i inne ciemne zakamarki to ich ulubione kryjówki.
- Ciepło – rybiki lubią żyć w temperaturze powyżej 17°C. Im cieplej jest w naszym mieszkaniu, tym chętniej będą w nim się rozmnażać.
Rybiki cukrowe uwielbiają przebywać w miejscach, w których jest ciepło i wilgotno oraz znajdują się resztki jedzenia. Wietrzenie, które obniża wilgotność powietrza, jest niezbędne, jeśli chcemy się pozbyć szkodników (pomocny może się okazać również osuszacz powietrza). Istotne jest także systematyczne odkurzanie, aby usuwać resztki jedzenia i kurz przyciągające szkodniki. Warto też zastosować kilka domowych metod na ich szybkie wytępienie.
Rybiki cukrowe mogą żerować w starych książkach. Fot. fotogigi85/123RF.com
Przeczytaj również: Jak pozbyć się myszy z piwnicy? Amerykański patent na pewno zadziała
Domowe sposoby na wytępienie rybików
Rybiki cukrowe w żaden sposób nam nie zagrażają, ale nie chcemy widzieć ich w naszych domach. Jak już wspominaliśmy, aby się ich pozbyć, niezbędne jest utrzymywanie czystości i ograniczenie wilgoci w domu, szczególnie w kuchni oraz łazience. W kolejnym kroku możemy zastosować domowe sposoby na wytępienie rybików.
- Wióry cedrowe – zapach tego drewna jest przyjemny dla nas, a dla rybików – nie do zniesienia. Wióry cedrowe, które można zakupić np. w sklepach internetowych, rozkładamy w miejscu występowania szkodników. Dla lepszych efektów możemy dodatkowo skropić je cedrowym olejkiem eterycznym.
- Cynamon – ta aromatyczna przyprawa odstrasza rybiki. Warto posypać nią zakamarki w kuchni i łazience.
- Kwas borowy (borny) – kupimy go w aptece. Proszek, który stosowany jest na stany zapalne skóry, zastosujmy jako sposób na rybiki. Wystarczy, że rozsypiemy go w miejscach, gdzie występują szkodniki i zostawimy na kilka godzin. Po tym czasie odkurzamy. Uważajmy, aby do kwasu borowego nie miały dostępu dzieci i zwierzęta domowe.
- Ziemia okrzemkowa – produkt, który stosujemy w ogrodzie jako naturalny nawóz, działa zabójczo na rybiki. Ziemię okrzemkową systematycznie rozsypujemy w zakamarkach kuchni i łazienki, aby pozbyć się owadów. Pracę wykonujemy w maseczce.
- Pułapka z sodą oczyszczoną – do 1/3 szklanki wody, 1 łyżki miodu oraz 1 łyżeczki kwasu borowego dodajemy tyle sody oczyszczonej, aby otrzymać gęstą pastę. Smarujemy nią ręcznik papierowy lub kawałek tektury i zostawiamy w miejscu, gdzie pojawiają się rybiki. Pastę możemy nałożyć też bezpośrednio na szczeliny w kuchni czy łazience.
Jeśli chcemy na dobre pozbyć się rybików cukrowych ze swojego domu, stosujmy kilka domowych metod równocześnie, osuszajmy i regularnie sprzątajmy pomieszczenia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niezastąpiony sposób na żółte i mocno zabrudzone ramy okienne. Działa jak ochronna powłoka
Już nie wyrzucisz ich do odpadów zmieszanych. Wchodzą nowe przepisy
Wlej odrobinę do płynu do mycia szyb. Zapomnisz co to smugi i zacieki na oknach