Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak dbać o choinkę w doniczce? Będzie stała aż do nowego roku i zachowa wszystkie igły

Święta bez choinki? W większości polskich domów nie ma takiej opcji! Okazuje się również, że większość Polaków nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez żywego drzewka. Nie tylko pięknie wygląda, ale i wprowadza do domu niezwykły zapach. Niestety – takie rozwiązanie ma swoje minusy, chociażby w postaci opadających igieł. Jak dbać o choinkę, by jak najdłużej stała?

Jak dbać o choinkę w doniczce? Będzie stała aż do nowego roku i zachowa wszystkie igły
Jak zadbać o takie drzewko, by nie straciło dobrej kondycji? Fot.123RF.com

Spis treści:

Wybór choinki – sprawa wcale nie tak oczywista

Wybór świątecznego drzewka wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Poza klasycznym pytaniem, czyli: sztuczna czy żywa – jest jeszcze kilka innych kwestii. Jeśli sztuczna, to z czego powinna być wykonana? I gdzie kupić taką, która będzie jak najbardziej przypominać tę naturalną?

Więcej wątpliwości pojawia się jednak w przypadku drzewka żywego. Tutaj bowiem zwykle rozważa się kilka kwestii:

  • jakiej wielkości drzewko kupić?
  • jakiego gatunku drzewko kupić?
  • kupić drzewko ścięte czy w doniczce?

O ile dwa pierwsze pytania to zwykle kwestia gustu, wybór między choinką wyciętą z plantacji a drzewkiem ukorzenionym w donicy to sprawa praktyczna i ekologiczna.

choinki cięte Jednym z najdroższych dekoracyjnych świątecznych drzew jest jodła kaukaska. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Ozdoby choinkowe, które przynoszą szczęście. Nie może ich zabraknąć na świątecznym drzewku

Dlaczego warto wybrać choinkę w doniczce?

Wielu przeciwników żywych drzewek twierdzi, że coroczne kupowanie nowego egzemplarza, który stoi kilkanaście dni, a potem ląduje na śmietniku jest bardzo mało ekologiczne. Jest w tym sporo prawdy, na szczęście ścięte drzewko to nie jedyna opcja, aby mieć w domu żywą choinkę. Ekologiczną alternatywą jest zakup iglaka w doniczce. Dlaczego (poza ekologią) warto wybrać takie rozwiązanie?

  • Ze względów ekonomicznych – drzewko kupujesz raz, a możesz wstawiać go na okres świąteczny do domu przez kilka lat. Z czasem pewnie lepiej będzie je przesadzić do ogrodu, by się przyjęło i tam mogło osiągnąć swoje pełne rozmiary, natomiast przynajmniej przez 3-4 lata spokojnie może służyć jako choinka. Koszt drzewka w donicy jest podobny jak ściętego, a ponosisz go tylko raz na kilka lat.
  • Drzewko poza sezonem świątecznym jest ozdobą balkonu albo tarasu.
  • Drzewko w doniczce jest mniejsze, więc idealnie sprawdzi się, gdy nie masz miejsca na dużą choinkę, masz małe dzieci czy zwierzęta, które mogłyby przewrócić dużego iglaka.

Przeczytaj również: Zagadka dla sprytnych. Przejdź labirynt i zbierz wszystkie prezenty od Mikołaja

Jaką choinkę w doniczce kupić?

Choć przed Bożym Narodzeniem w wielu miejscach można znaleźć oferty drzewek w doniczkach, trzeba bardzo na nie uważać. Dlaczego? Główny problem jest taki, że – choć teoretycznie choinka w donicy powinna mieć korzenie – nie zawsze tak jest. A choinka, która nie ma korzeni… uschnie tak samo, jak ta kupiona z plantacji. Dlatego zawsze warto upewnić się, że choinki, które zamierzasz kupić zostały wykopane w sposób, który nie uszkodził im korzeni. To szczególnie ważne w przypadku drzewek z supermarketów – tam naprawdę łatwo o egzemplarze, które nadadzą się tylko na jeden sezon.

Jak sprawdzić, czy choinka ma korzenie? Można oczywiście zapytać sprzedawcę, choć to nie gwarantuje, że rzeczywiście choinka będzie trwała. Inne sposoby to:

  • przyjrzeć się, jaki ma kolor – powinna być wyraźnie, soczyście zielona (ewentualnie zielonosrebrzysta w przypadku świerku srebrzystego) i mieć świeżo wyglądające igły,
  • porządnie stuknąć choinką o podłoże – jeśli opadnie z niej sporo igieł, to znaczy, że jest przesuszona albo pozbawiona korzeni,
  • podnieść ją do góry za pień – często choinki bez korzeni po prostu wychodzą z ziemi.

Jeśli zaś chodzi o gatunki, które warto wybierać w donicach, to należą do nich:

  • świerk srebrzysty – to jeden z najtrwalszych świerków, który charakteryzuje się również srebrnozielonym kolorem; gubi mniej igieł niż klasyczna odmiana świerka, ale i nie pachnie tak intensywnie,
  • świerk pospolity – to klasyczny, najczęściej wybierany do domów gatunek iglaka; pięknie pachnie, ale niestety ma tendencje do gubienia igieł,
  • sosna - to stosunkowo rzadko wybierane do domu drzewko, które charakteryzuje się długimi i rzadkimi igłami; ma wyraźny, żywiczny zapach,
  • jodła kaukaska – od kilku lat bardzo popularna ze względu na dużą trwałość; ma gęste, ciemnozielone igły, a do jej minusów należy brak zapachu.

Przeczytaj również: Choinka cięta czy w doniczce? Podpowiadamy, co lepiej kupić

Jak dbać o choinkę w doniczce, żeby długo stała?

Domowe warunki nie są ulubionymi warunkami drzewek iglastych. W sezonie zimowym jest im w mieszkaniach zbyt ciepło i za sucho. Można jednak sprawić, żeby choinka jak najlepiej przetrwała ten tydzień czy dwa, które musi spędzić w domu. O co należy koniecznie zadbać?

  • Jeśli kupujesz choinkę sporo wcześniej przed świętami, ale ubierasz ją dopiero kilka dni przed Wigilią – nie ustawiaj jej od razu w domu. Niech stoi na balkonie, tarasie czy podwórku przed domem. Możesz też wstawić ją na kilka dni do garażu, by przyzwyczajała się do nieco wyższej temperatury.

  • Zadbaj o właściwe miejsce ustawienia choinki w domu. Nie stawiaj jej przy grzejniku ani przy kominku. Gorące i suche powietrze nie sprzyja zachowaniu trwałości przez drzewko. Idealnie byłoby, gdyby pomieszczenie, w którym stanie choinka miało temperaturę nie wyższą niż 20°C.

  • Pamiętaj o regularnym, najlepiej codziennym podlewaniu. To ważne, jeśli chcesz, aby twoje drzewko nadawało się do posadzenia po okresie świątecznym. O tym punkcie powinni pamiętać przede wszystkim posiadacze ogrzewania podłogowego, które bardzo szybko powoduje wysychanie ziemi w doniczce.

  • Zamiast tradycyjnych lampek żarówkowych wybierz światełka LED. Nie nagrzewają się i nie powodują przez to wysychania igieł i pędów drzewa. I pobierają przy tym dużo mniej energii!

Aby choinka nie gubiła igieł należy ją stale nawadniać. Fot. 123RF/PICSEL

Nie wyobrażasz sobie świąt Bożego Narodzenie bez żywego drzewka? Coraz częściej do domu wstawia się iglaki w doniczkach, które po sezonie świątecznym wędrują do ogrodu, na taras czy balkon. Jak zadbać o takie drzewko, by nie straciło dobrej kondycji? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by je regularnie podlewać i ustawić daleko od wszelkich źródeł ciepła.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Te rośliny to najlepszy wybór na święta. Zdobią dom i zachwycają gości

Świąteczne dekoracje z gwiazdy betlejemskiej. Trwałe ozdoby wytrzymają do Trzech Króli

Jeśli grudnik jeszcze nie zakwitł, nic straconego. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Jak podlewać gwiazdę betlejemską, żeby szybko nie zmarniała. Jakość wody to klucz do sukcesu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.