Porady domowe

Jak oszczędzać wodę w domu? Tak obniżysz rachunki

Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu i na działce? Oto kilka prostych rad, dzięki którym obniżysz rachunki. 

Zmiana codziennych nawyków to prosty sposób na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Dlaczego warto oszczędzać wodę w domu?

Jeśli względy ekologiczne nie są wystarczająco przekonujące, być może przemówią do nas argumenty ekonomiczne. Rachunek za jej zużycie to nierzadko spore obciążenie dla domowego budżetu. Oto kilka sposobów, dzięki którym wydamy mniej i wspomożemy środowisko. Dzięki zmianie kilku nawyków oszczędzanie wody na co dzień stanie się o wiele prostsze. 

Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu?

Obok rachunków za prąd i gaz, opłaty związane z użyciem wody to jedne z najbardziej kosztownych pozycji, jakie obejmuje nasz domowy budżet. Chcąc zmniejszyć nieco wydatki i oszczędzać wodę na co dzień, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na stan instalacji wodnej w domu oraz nasze codzienne zwyczaje. Dopiero w dalszej kolejności pomyśleć możemy o zakupie i montażu urządzeń ograniczających zużycie wody.

Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu? Zacznij od naprawy usterek 

Zawyżeniu rachunków za wodę, winne są… przecieki. Nieszczelna toaleta, baterie i rury zawyżają zużycie o nawet o 30 metrów sześciennych rocznie. Uszczelnijmy zatem najważniejsze zawory i pouczmy pozostałych domowników, by dokładnie dokręcali kurki, tak by nic z nich nie skapywało.

łazienka, umywalki z lustrem  Aby oszczędzać wodę w mieszkaniu, zrezygnujmy z kąpieli w wannie i spędzajmy mniej czasu pod prysznicem Fot. 123RF/PICSEL

Jak oszczędzać wodę? Sposoby 

W miarę możliwości tradycyjne krany zastąpmy tymi bezdotykowymi, w których fotokomórka steruje włączeniem i wyłączeniem strumienia lub jednouchwytowymi, mieszającymi ciepłą i zimną wodę jednocześnie. Tanim i łatwym w zastosowaniu rozwiązaniem ułatwiającym oszczędzanie wody jest również perlator, możliwy do kupienia w formie nasadki, który ogranicza zużycie wody, nie zmniejszając jej strumienia.

Jak oszczędzać wodę na co dzień?

Wysokie zużycie wody jest zwykle powodowane nieprawidłowym gospodarowaniem i złymi nawykami mieszkańców gospodarstw domowych.

Jak oszczędzać wodę w łazience?

  • Myjesz zęby, twarz, golisz brodę nad umywalką, a z baterii spokojnym strumieniem spływa woda? Ten niewielki z pozoru błąd może naprawdę sporo kosztować w długim okresie. Na czas codziennej pielęgnacji dobrze jest zatkać odpływ lub przygotować odpowiednią ilość wody, potrzebną np. do wypłukania ust w poręcznym kubku. Szczotkowanie zębów przy bieżącej wodzie w niektórych przypadkach powoduje straty nawet 9 l na minutę.

  • Zamiast relaksującej kąpieli, racjonalniej wziąć krótki, rześki prysznic. Jednorazowo oszczędzić można nawet do 90 l wody, za co portfel niewątpliwie nam podziękuje. Jeśli jednak nie możemy zrezygnować z pluskania się w wannie, nie napełniajmy jej w całości. Już 1/3 tradycyjnie napuszczanej objętości pozwala komfortowo się umyć, a przy okazji zaoszczędzimy trochę gotówki.

  • Jak oszczędzać ciepłą wodę? Skróćmy pobyt pod prysznicem! W ciągu 10 minut nieustannego natrysku, wylewamy prawie 150 l wody! Aby jeszcze bardziej zredukować wydatki, obniżmy nieco temperaturę wody, w której się myjemy. Ogrzanie wody do pożądanego przez nas poziomu to kolejne koszty. Tutaj warto rozważyć instalację baterii z termostatem, która tuż przed planowaną szybką kąpielą, ociepla ciecz do komfortowej dla nas temperatury. Dobrym sposobem kontroli wydatków są również baterie z ogranicznikami temperatury i przepływu wody.

  • Starajmy się też nie wrzucać drobnych śmieci do toalety – niepotrzebnie uruchamiając spłuczkę, znacznie obciążamy nasz rachunek. A skoro już o ubikacji mowa – jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, wymieńmy spłuczki ustępowe na kompaktowe. W wariancie dwudzielnym (ze zbiornikami o pojemności np. 3 i 6 l) pozwalają całkiem precyzyjnie kontrolować zużycie wody.

mycie warzyw pod bieżącą wodą. jak oszczędzać wodę w kuchni? Jak oszczędzać wodę w kuchni? Poznaj proste sposoby Fot. 123RF/PICSEL

Jak oszczędzać wodę w kuchni? 

  • Zmywarkę do naczyń uruchamiamy wtedy, kiedy w całości zapełni się brudnymi naczyniami. W miarę możliwości nie namaczajmy ich wcześniej. Wybierajmy oszczędny tryb zmywania, który zmniejsza nie tylko zużycie wody, ale także energii elektrycznej.

  • Myjąc garnki ręcznie, nigdy nie róbmy tego pod bieżącym strumieniem. Jeśli mamy dwukomorowy zlew, napełniajmy go ciepłą i zimną wodą. W jednym zagłębieniu czyśćmy talerze, w drugim opłukujmy je z mydlin. Jeśli zlew ma tylko jedną komorę, możemy dodatkowo użyć dużej miski lub miednicy. W wodnych instalacjach kuchennych także zamontować możemy wcześniej wymienione przyrządy  sprzyjające optymalizacji zużycia.

pada deszcz By oszczędzać wodę na działce, warto wykorzystywać deszczówkę Fot. 123RF/PICSEL

Jak oszczędzać wodę na działce i w ogrodzie?

Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym nie oznacza, że musimy porzucić pieczołowitą pielęgnację ogrodu. Istnieje wiele sposobów, by zmniejszać jej zużycie i wciąż cieszyć się pięknym, kwitnącym zieleńcem.

  • Przede wszystkim, podlewajmy rośliny rzadziej, ale obficiej. Dogodna pora na ten zabieg to ranek lub wieczór, kiedy temperatura na dworze jest niższa. Do nawadniania ogrodu najlepiej nada się… deszczówka! Po kilkunastominutowym deszczu z dachu zebrać można ok. 180 l wody. Jak ją gromadzić? Najprostszym sposobem na odzysk wody opadowej jest specjalny zbieracz, montowany w rurze spustowej i podłączany do instalacji zbiornikowej, np. pojemnika z kranikiem. Pojemnik powinien być wykonany z zacienionego materiału, najlepiej plastiku, polietylenu. Łapać i zarządzać deszczem możemy też z użyciem drenażu opaskowego, odwodnienia liniowego, a także w tunelach i skrzynkach rozsączających ją na terenie ogrodu.

  • Używajmy również naturalnego kompostu do nawożenia roślin. Dodanie materii organicznej do gleby zwiększa jej zdolności absorpcyjne i retencyjne.

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

janek99

perlatory to podstawa. Dobre nawyki też. Zamiast wanny, prysznic.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak oszczędzać wodę w domu? Tak obniżysz rachunki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.