Porady domowe

Jak sprawdzić, czy mysz jest w domu? Co zrobić, żeby szybko i skutecznie pozbyć się myszy?

Gdy temperatura spadnie o kilka stopni, myszy szukają schronienia nie tylko w piwnicach czy stodołach, ale też w budynkach mieszkalnych. Te uporczywe gryzonie mogą niepostrzeżenie zadomowić się w naszych mieszkaniach, pozostawiać po sobie odchody i brzydki zapach, ale również przenosić niebezpieczne choroby. Sprawdźcie, jak pozbyć się ich z domu. 

Jak sprawdzić, czy mysz jest w domu? Co zrobić, żeby szybko i skutecznie pozbyć się myszy?
Poznajce sposoby, które pozwolą pozbyć się mysz z domu. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego myszy wchodzą do domów?

Myszy wchodzą do domów, piwnic i garaży najczęściej w poszukiwaniu pożywienia oraz schronienia. Zwykle wkradają się do domów jesienią, gdy pogoda zaczyna się ochładzać, a z pól, na których dotychczas żerowały, znikają płody rolne, przez co brakuje im pożywienia. To właśnie ochłodzenie oraz chęć poszukiwania pokarmu powodują, że myszy jesienią wchodzą do domów.

Jak sprawdzić, czy mysz jest w domu?

Czasem trudno rozpoznać w domu obecność myszy, ponieważ gryzonie te starają się jak najdłużej pozostać niezauważone. Co ciekawe, myszy dostosowują się do rytmu życia domowników i starają się być aktywne wtedy, gdy w pobliżu nie odczuwają obecności człowieka. Gdzie myszy się chowają? Kryjówki tych gryzoni można znaleźć np. w spiżarniach, schowkach, pod schodami, za regałami, czyli w miejscach, gdzie mogą być jak najmniej widoczne.

Myszy nadgryzają produkty spożywcze, zostawiając po sobie ślad w postaci odchodów. O obecności gryzoni w domu może świadczyć także cichy pisk oraz odgłos drapania czy chrupania pożywiania. Czasem znakiem rozpoznawczym tego, że w domu zadomowiły się myszy jest też rozprzestrzeniający się zapach stęchlizny.

Wiele osób boi się mysz i odczuwa do nich wstręt, ale czy myszy boją się ludzi? Oczywiście, że tak! Te małe gryzonie, unikają człowieka, a gdy go zobaczą, uciekają w popłochu.

Gdy znajdziemy w swoim domu ślady obecności myszy lub zauważymy gdzieś chowającą się myszkę, nie zwlekajmy, tylko postarajmy się jak najszybciej pozbyć się jej z domu.

Czy myszy przenoszą choroby? Tak, myszy i szczury mogą przenosić niebezpieczne choroby. Źródłem wirusów są odchody gryzoni, a do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z nimi np. w czasie sprzątania. Wśród chorób przenoszonych przez myszy można wyróżnić m.in. salmonellozę, dur brzuszny czy włośnicę.

Przeczytaj również: Uważaj w piwnicy, garażu, altance. Co zrobić po ukąszeniu sidlisza piwnicznego? Jak się go pozbyć?

Myszy pozostawiają po sobie ślady w postaci odchodów. Fot. 123RF.com

Jak pozbyć się myszy z domu?

Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się gryzoni z domu. Jedne są bardziej humanitarne, drugie mniej. Poznajcie je:

  • Gipsowanie dziur

Znalezienie dziur, przez które myszy mogą wejść do naszego domu jest konieczne. Trzeba je dokładnie zakleić gipsem. Wdrapanie się na piętro, czy poddasze nie stanowi dla gryzonia najmniejszego problemu. Należy dokładnie przyjrzeć się, czy w pobliżu dachu nie znajdują się drobne szczeliny, którymi szkodniki mogłaby dostać się do środka. Ważne jest chowanie resztek jedzenia, tak aby nie leżały na wierzchu. Produkty spożywcze, jak mąka, kasza, czy ryż należy szczelnie zamykać w plastikowych pojemnikach.

  • Naturalne odstraszacze

Gdy gryzoń pojawił się w domu, samo zapobieganie nie wystarczy. Można spróbować zastosować naturalne produkty, których zapach odstrasza myszy. Są to m.in.:

  • dzika mięta,
  • dziewanna, 
  • świeże liści pomidorów,
  • dziki rumianek,
  • kwiat wrotyczu czy
  • spleśniała cytryna.

Umieść także w szafach, szafkach i w komodach lawendowe saszetki lub mydełka, a skutecznie zrazisz myszy i odwiedziesz je od wizyt w swoim domu. W chętnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach połóż suszoną dziką miętę, oleander albo wrotycz, a przynajmniej na jakiś czas pozbędziesz się dokuczliwych lokatorów. Podobny efekt uzyskasz spryskując potencjalne kryjówki mysz lakierem do włosów.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się pająków w domu? Nie tylko kasztany je odstraszają

Można sięgnąć także po olejki np. o zapachu męty pieprzowej czy rumianku lub po ocet jabłkowy. Myszy nie znoszą tych zapachów. Wystarczy nasączyć olejkiem lub octem waciki kosmetyczne i rozłożyć w mieszkaniu. Pomoże to pozbyć się nieproszonych gości.

Najbardziej oczywistą „metodą” walki z myszami jest kot. Już sama jego obecność odstrasza te gryzonie. Pospolity dachowiec może położyć kres naszym problemom.

  • "Żywołapka"

Humanitarnym rozwiązaniem jest tzw. „żywołapka”. Przysmak zwabia myszkę do środka pułapki, mała klatka zatrzaskuje się, uniemożliwiając wyjście gryzonia. Złapaną mysz można wypuścić na łące, czy w lesie. Popularnością cieszy się także lep, do którego mysz się przykleja zwabiona smakołykiem. W marketach można kupić urządzenia, które włączone do kontaktu emitują ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale bardzo drażniące gryzonie. Należy je włączyć w pomieszczeniu, w którym zauważyliśmy gryzonie.

  • Łapka na myszy

Jeśli powyższe metody okażą się nieskuteczne mamy jeszcze kilka alternatyw. Jedną z najbardziej skutecznych i sprawdzonych metod jest łapka. Jeśli chodzi o przynętę, można poprzestać na klasycznym serze żółtym lub chlebie. Bardziej wybredna mysz skusi się na kiełbasę, a prawdziwego smakosza złapiemy na… czekoladę.

  • Trutka

Użyć można również trutki. Po jej zjedzeniu mysz szybko umrze. Rozsypanie jej jest ryzykowne, gdy w domu są małe dzieci, lub zwierzęta. Ostatecznym krokiem jest deratyzacja. Jest to najdroższa metoda, wymaga opłacenia ekipy specjalistów. Dodatkowo konieczne jest opuszczenie domu na jeden dzień, ponieważ opary ze stosowanych środków są szkodliwe dla ludzi.

Przeczytaj również: Boisz się myszy i pająków? Potrzebujesz torebki mięty

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.