Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego zwierzę załatwia się poza kuwetą?
- Usuń koci mocz jak najszybciej
- Domowe sposoby na pozbycie się kociego moczu
- Profesjonalne środki do neutralizowania zapachu kociego moczu
- Profesjonalny środek do czyszczenia tkanin
- Wielofunkcyjny środek do dezynfekcji kuwety
Dlaczego zwierzę załatwia się poza kuwetą?
Niemal każdy właściciel futrzaka spotkał się z sytuacją, gdy kot załatwił się poza kuwetą. Takie jednorazowe incydenty nie są powodem do zmartwień. Koty to czyste zwierzęta i może im przeszkadzać na przykład to, że opiekun nie posprzątał należycie ich toalety na czas.
Jeśli jednak sytuacja się powtarza, to problem może okazać się poważniejszy. Zdarza się, że przyczyną jest rodzaj używanego żwirku lub miejsce położenia kuwety. Powodem może być także to, że kocia toaleta stała się za mała. Równie istotna kwestia to fakt, że kot przed zabiegiem kastracji moczem znaczy swój teren i po operacji sytuacja może się już nie powtórzyć. Zwierzę w ten sposób może również informować o problemach zdrowotnych. Jeżeli epizody załatwiania się poza kuwetą powtarzają się, zabierz go do weterynarza.
Usuń koci mocz jak najszybciej
Nie dość, że załatwiający się poza kuwetą kot sprawia właścicielowi problemy (choć nieświadomie), to często robi to akurat wtedy, gdy jest sam w domu. A w przypadku usuwania kociego moczu z różnych powierzchni i skutecznego niwelowania przykrego zapachu liczy się czas. Dlatego też, gdy zauważysz niemiłą niespodziankę pozostawioną przez swoje zwierzę, zacznij działać od razu.
Plama z moczu pozostawiona na dłużej wnika głębiej, przez co trudniej jest usunąć niemiły aromat. Sam ostry zapach kociego moczu wynika ze składników takich jak amoniak czy siarkowodór. Plama, którą pozostawisz na długi czas, nie tylko wniknie głębiej, ale kot może załatwić się w to miejsce raz jeszcze. Czyszczenie powinno być więc natychmiastowe i bardzo dokładne. Czuły koci nos wychwyci wszelkie pozostałości po własnym moczu.
Niemal każdy właściciel futrzaka spotkał się z sytuacją, gdy kot załatwił się poza kuwetą. Fot.123RF.com
Domowe sposoby na pozbycie się kociego moczu
Zanim ruszysz do sklepu zoologicznego w poszukiwaniu specyfiku neutralizującego koci mocz, przejrzyj swoje domowe zasoby i przetestuj metody opierające się na wykorzystaniu naturalnych składników.
- Soda oczyszczona
Pierwszym ze sposobów na pozbycie się zapachu kociego moczu jest zastosowanie sody oczyszczonej. Ta niepozorna substancja sprawdza się w wielu pracach domowych. Również w tym przypadku może okazać się, dzięki zdolności do neutralizacji zapachów, bardzo przydatna. Soda oczyszczona to odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kanapy czy jak pozbyć się zapachu kociego moczu z dywanu. Pierwszy krok to przyłożenie do mokrej tkaniny ręczników papierowych, które wchłoną większość moczu. Następnie użyj wody z detergentem, za pomocą której usuniesz do końca koci mocz. Gdy tkanina wyschnie, przychodzi czas na wykorzystanie sody oczyszczonej. Posyp nią plamę i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie możesz zebrać ją odkurzaczem. Przykry aromat powinien stać się tylko wspomnieniem.
- Woda utleniona
W swojej apteczce z pewnością znajdziesz wodę utlenioną, która może się okazać receptą na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z materaca. Nadtlenek, dzięki neutralizowaniu przykrych aromatów, może też być pomocny przy usuwaniu woni kociego moczu. Zachowaj jednak czujność, by nie uszkodzić delikatnego materiału pokrywającego kanapę czy fotel.
Niektóre tkaniny mogą odbarwić się w wyniku użycia wody utlenionej. Najbezpieczniej będzie użyć jej na materacu, który na co dzień przykrywasz pościelą lub, w przypadku kanapy, wypróbować wody utlenionej na niewielkiej, niewidocznej powierzchni. Jeśli próba okaże się udana, to nałóż roztwór składający się z wody utlenionej i zwykłej wody na plamę. Nie musisz jej spierać, nie pozostawi śladów. Przygotuj się jednak na charakterystyczny aromat wody utlenionej, który będzie wyczuwalny przez kilka dni.
- Soda + ocet
Szukasz sposobu na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z paneli? Niezawodny w takich chwilach okaże się domowy roztwór z łatwo dostępnych składników – sody oraz octu. To domowy neutralizator nieprzyjemnych zapachów, który uratuje cię z opresji w wielu sytuacjach. Ocet i soda są nieocenionymi produktami pomocnymi na co dzień, również w sytuacji, gdy pupil pozostawi po sobie niespodziankę na podłodze.
Choć mocz na podłodze, panelach czy płytkach nie jest najgorszą z tego typu sytuacji, to jego zapach może utrzymywać się przez dłuższy czas. Aby stworzyć odpowiednią mieszankę, połącz dużą ilość octu z dwiema–trzema łyżeczkami sody oczyszczonej. Papkę nałóż na plamę i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie zmyj ją octem, a następnie wodą.
Profesjonalne środki do neutralizowania zapachu kociego moczu
Jeśli domowe środki nie wystarczą i wciąż czujesz nieprzyjemny zapach na kanapie czy materacu lub, co gorsza, zwierzak powtarza czynność w tym samym miejscu, to może czas na zastosowanie profesjonalnych środków neutralizujących. Okażą się one uniwersalne w wielu sytuacjach, ponieważ pozwalają usunąć zapach nie tylko kociego moczu, ale i innych nieprzyjemnych woni.
Wśród preparatów tego typu ciekawym rozwiązaniem jest klasyczny neutralizator kocich zapachów, dostępny w formie sprayu lub proszku. Pomoże zlikwidować zapach moczu, kału i wymiocin. Co ważne, to nie tylko środek zapachowy rozpylający miły aromat, ale też kompozycja zawierająca bakterie i enzymy biologiczne. Pomagają one rozprawić się ze źródłem nieprzyjemnego zapachu i oduczyć zwierzę załatwiania się w danym miejscu. Profesjonalny neutralizator pozostawia woń odstraszającą, ale równocześnie nieszkodliwą dla zwierząt. Co istotne, środki tego typu mogą być stosowane zarówno na podłogach, jak i ścianach oraz meblach. Jeśli więc szukasz skutecznej recepty na to, jak pozbyć się zapachu kociego moczu ze ściany, oto rozwiązanie.
Profesjonalny środek do czyszczenia tkanin
Jeśli naturalny środek użyty do zlikwidowania zapachu kociego moczu z materaca, kanapy lub fotela nie zdał egzaminu, to czas zastosować środek antybakteryjny do czyszczenia tkanin. Tym samym masz kolejną podpowiedź, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kanapy.
Środek antybakteryjny do czyszczenia tkanin stosowany jest często do prania materaców. Odświeża tkaniny i pozwala zniwelować roztocza oraz inne bakterie, ale to nie wszystko. Upora się również z plamami pochodzenia organicznego, w tym z kłopotliwymi pozostałościami kociego moczu. Pomoże usunąć plamę oraz nieprzyjemny aromat z tkanin.
Wielofunkcyjny środek do dezynfekcji kuwety
Środek do neutralizacji zapachów oraz dezynfekcji kuwety może okazać się przydatny również przy usuwaniu skutków kocich wpadek poza kuwetą. Preparaty tego typu dostępne są zazwyczaj w formie proszku. Plamę z kociego moczu należy najpierw osuszyć, a następnie przysypać proszkiem do dezynfekcji. Po chwili proszek wraz z zanieczyszczeniami można zebrać za pomocą zmiotki lub odkurzacza.
Każdy właściciel czworonoga powinien mieć świadomość, że w życiu towarzyszy mu nie maskotka, a żywe stworzenie, które czasem może zaskoczyć. Warto pamiętać również o tym, by nie karać zwierzęcia, gdy załatwiło się poza kuwetą. Koty nie mają złych intencji. Radzą sobie w ten sposób z brudną kuwetą, nieodpowiednim żwirkiem lub problemami zdrowotnymi. Pozbądź się więc nieprzyjemnego zapachu kociego moczu i miej oko na swojego czworonożnego przyjaciela.