Spis treści:
- Kotylion czy kokarda narodowa?
- Prawidłowo wykonany kotylion — jak powinien wyglądać
- Kotylion krok po kroku — jak go zrobić?
- Jak zrobić kotylion z papieru?
- Jak zrobić kotylion z bibuły?
- Jak nosić kotylion?
- Jak zrobić wieniec w barwach narodowych?
Kotylion czy kokarda narodowa?
Kotylion to potoczna i błędna nazwa kokardy narodowej, czyli biało-czerwonej rozetki, będącej patriotycznym symbolem Polaków. Jego historia sięga XVIII w. — początkowo kokardy zdobiły czapki Wojska Polskiego. Miały one symbolizować białego orła z polskiego herbu, czyli godła. Przez lata towarzyszy Polakom podczas patriotycznych manifestacji i powstań. Obecnie wymogiem wpinania kokard narodowych podczas uroczystości państwowych objęte są Siły Zbrojne RP. Zwyczaj noszenia kotyliona jako forma upamiętnienia odzyskania niepodległości z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.
Prawidłowo wykonany kotylion — jak powinien wyglądać
Kotylion na 11 listopada przypomina swojego rodzaju biało-czerwony order lub rozetkę. Co roku powtarzają się jednak dyskusje o tym, jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana kokarda narodowa. Przyjęło się, że ma ok. 4-9 cm średnicy. Problem sprawia jednak właściwie ułożenie kolorów. Wewnątrz kotylionu narodowego powinien znaleźć się kolor biały czy czerwony? Z perspektywy polskiej heraldyki prawidłowy układ to: czerwony otok, biały środek — tak należy rysować kotylion. Stosowanie odwrotnej kombinacji nie jest jednak błędem, a nawet ma uzasadnienie w historii. Takie kokardy nosili uczestnicy powstania styczniowego.
Kotylion krok po kroku — jak go zrobić?
Do wykonania kotyliona narodowego nie potrzebujemy wielu materiałów. Można przygotować go z papieru, bibuły oraz kolorowych wstążek. Przyda się również klej, nożyczki i agrafka, by przypiąć go do ubrania.
Z arkuszy białego i czerwonego papieru wycinamy:
- 24 paski o długości ok. 5 cm (po 12 z każdego koloru)
- 2 dłuższe paski o długości ok. 7 cm (po 1 z każdego koloru)
- 2 białe koła o średnicy 3,5 cm.
Końce pojedynczych pasków sklejamy ze sobą, tak by powstał kształt łezki. Przygotowane pętelki naklejamy parami, naprzeciw siebie po obwodzie jednego z papierowych kół. Czerwone paski należy przymocować pomiędzy białymi. Krańce dwóch długi pasków nacinamy pod kątem, tak by powstały spiczaste końce — można zastąpić je wstążeczkami. Przymocowujemy je od spodu kotyliona: czerwony pasek powinien znaleźć się po lewej stronie. Do nich przyklejamy pozostałe kółko.
Jak zrobić kotylion z papieru?
Czerwoną kartkę w formacie A5 dzielimy na dwie równe części. Mniejsze arkusze znów składamy na pół i rozcinamy. Powinniśmy uzyskać cztery mniejsze prostokąty. Każdy z nich zawijamy w harmonijkę, którą następnie składamy na pół. Sąsiadujące ze sobą boki należy złączyć za pomocą kleju. Po rozwinięciu harmonijki otrzymamy półkolisty wachlarz. Aby stworzyć okrągłą rozetę, należy skleić dwa wachlarze płaskimi bokami. Na środku tak powstałego koła przymocowujemy białe serce*.
Jak zrobić kotylion z bibuły?
Z arkusza bloku technicznego lub tektury wycinamy koło o średnicy 5 cm. Z czerwonej bibuły wycinamy pięć kwadratów, a następnie składamy je dwa razy na pół i raz po przekątnej. Ścinamy rogi, tak by powstał kształt stożka. Powstałe w ten sposób kółka przecinamy na pół i sklejamy przeciwległe końce. Elementy otoka kotyliona naklejamy na tekturze — ich wierzchołki powinny stykać się na środku. W podobny sposób postępujemy z białą bibułą, pamiętajmy jednak by wycięte z niej kształty były odpowiednio mniejsze. Na końcu wycinamy ozdobne paski.
Źródło: Jak zrobić kotylion z bibuły? Youtube.com, kanał: Prace plastyczne
Jak nosić kotylion?
Biało-czerwony kotylion nosimy przede wszystkim z dumą i godnością, ponieważ to patriotyczny symbol, wyrażający poczucie przynależności do narodu. Kokardy narodowe przypinamy w klapę marynarki lub żakietu z lewej strony nad sercem. Od tej zasady istnieje wyjątek: kotylion można umieścić po prawej stronie, gdy uczestniczymy w gali orderowej.
Jak zrobić wieniec w barwach narodowych?
Potrzebne będą: klamerki, tektura lub pianka modelarska, czerwona i biała farba w sprayu, wstążka i klej na gorąco.
Klamerki pomaluj na dwa kolory: biały i czerwony. Z tektury lub pianki wytnij obręcz i przymocuj na niej klamerki tak, by zakryły ją w całości. Ze wstążki zrób prostą kokardę i przyklej ją do wieńca. Tak przygotowany wieniec możesz zawiesić w oknie lub na drzwiach.
Wieniec w narodowych barwach możesz wykonać z drewnianych klamerek. Fot. program "Zrób to sam"/Polsat