Porady domowe

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Przepisy na środki do dezynfekcji

Żel antybakteryjny to obecnie jedne z najbardziej pożądanych produktów na rynku. W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć dowodzących, że brakuje go na półkach wielu polskich sklepów. Jak przygotować w domu skuteczny preparat antybakteryjny? Jak zrobić domowe środki dezynfekujące? Żel antybakteryjny do rąk.

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Przepisy na środki do dezynfekcji

fot. 123RF/PICSEL

żel antybakteryjny do rąk

Dbanie o czystość rąk jest podstawowym środkiem zapobiegania rozszerzającej się również w Polsce epidemii wirusa COVID-19 wywoływanej przez nowego koronawirusa, któremu WHO nadało nazwę SARS-COV-2. Dotychczas w Polsce odnotowano 20 zakażeń (stan na 10 marca 2020, g. 15), jednak jak ostrzega Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, ta liczba może wzrosnąć.

Żel antybakteryjny diy 

Warto jednak pamiętać, że zachowanie higieny powinno być naszym priorytet każdego dnia, nie tylko w wypadku zagrożenia epidemicznego. Dzięki temu uniknąć można zakażeń wirusem grypy czy tzw. chorobami brudnych rąk.

W jakich sytuacjach używać środków antybakteryjnych? Mydło czy żel antybakteryjny?

Środki antybakteryjne i dezynfekujące, takie jak: nawilżane chusteczki czy żele należy stosować w jedynie uzasadnionych sytuacjach, m.in. gdy przebywamy w dużych skupiskach ludzkich, korzystamy z komunikacji miejskiej, udajemy się do przychodni czy szpitala, korzystamy z publicznych toalet oraz nie mamy dostępu do ciepłej wody i zwyczajnego mydła, których działanie jest równie skuteczne, jak „specjalistycznych” preparatów.

Przeczytaj: Jak prawidłowo myć dłonie? Poznaj najbrudniejsze miejsca w swoim domu

Jak zrobić domowy środek antybakteryjny? Żel antybakteryjny diy do rąk

Preparaty antybakteryjne odznaczają się zawartością wysokoprocentowego alkoholu (stężenie na poziomie ok. 60-80%), ponieważ takie stężenie skutecznie niweluje chorobotwórcze patogeny, m.in. tak zwany koronawirus z Wuhan. Co ciekawe, stężenie wyższe niż 80% może być groźne dla skóry, z kolei niższe niż 60% nie gwarantuje efektywnego działania, ze względu na hydrofilowość i szybkość parowania alkoholu.

Jak w domowych warunkach przygotować środek bakteriobójczy? 

Jeśli sięgamy po receptury podawane przez infulencerów w mediach społecznościowych, upewnijmy się, że podane proporcje pozwalają na przygotowanie preparatu, w którym stężenie alkoholu osiąga wyżej wspomniane 60-80% - inne, będą nieskuteczne.

Najprostszy środek do dezynfekcji wykonać można, rozcieńczając spirytus o stężeniu 96% z wodą - w proporcji 8:5, 100 ml alkoholu na 62,5 ml wody.

Przepis na żel antybakteryjny domowej roboty (na 100 g – dla uzyskania większej ilości, masę składników należy odpowiednio przeskalować):

Składniki - żel antybakteryjny: spirytus + aloes

- 60 g alkoholu etylowego lub 62,5 g spirytusu rektyfikowanego 96% (UWAGA: alkoholu nie wolno zastępować wódką, amolem, ani octem!!! jak podają niektóre receptury dostępne w internecie)
- 33 g wody destylowanej lub demineralizowanej (w przypadku wykorzystywania spirytusu 96% należy wziąć 30,5 g wody)
- 5 gliceryny
- 1 g olejku eterycznego z drzewa herbacianego
- 1 g gumy ksantanowej (do kupienia w internecie, niektórych drogeriach lub sklepach ze zdrową żywnością)

Przed przystąpieniem do wykonania żelu antybakteryjnego trzeba dokładnie umyć ręce, jak również wykorzystywane narzędzia — najlepiej je sparzyć lub odkazić alkoholem.

Wykonanie:

Gumę ksantanową należy rozprowadzić i połączyć z gliceryną, następnie dodajemy wodę z alkoholem i dokładnie mieszamy – widelcem lub mieszadełkiem do kawy. Całość przelewamy do wybranej butelki.

Ponieważ alkohol działa wysuszająco na skórę, do domowego żelu antybakteryjnego można dodać kwas hialuronowy lub wyciąg czy żel z aloesu (o czystym składzie). Aby nie zaburzyć podanych proporcji, masę wykorzystanych środków nawilżających należy odjąć od masy wody w przepisie.

Przeczytaj: Sezon infekcji wirusowych - jak sprzątać w domu 

Przepis na żel antywirusowy do rąk II (na 100 ml)

Składniki:

- 70 ml spirytusu (stężenie 96%)
- 25 ml żelu np. aloesowego (lub gliceryny)
- 5 ml wody utlenionej

- kilka kropel olejku z drzewa herbacianego

Wykonanie:

Składniki należy przelać do butelki i dobrze wstrząsnąć, by się połączyły.

Preparaty do dezynfekcji w domu 

W okresie zagrożenia epidemicznego koronawirusem oraz zwiększonych zachorowań na przeziębienie, grypę należy również odpowiednio zadbać o czystość w domu. Wirus grypy na twardych powierzchniach może przetrwać nawet do 48 godzin. Dla nowego koronawirusa SARS-CoV-2, tzw. koronawirusa z Wuhan ten czas jest szacowany na średnio 4-5 dni, a w sprzyjających warunkach nawet 9 dni.

Jak przygotować środek do dezynfekcji różnych powierzchni?

Składniki:

- 300 ml wody
- 450 ml alkoholu etylowego lub spirytusu rektyfikowanego
- 20 kropli olejku eterycznego lawendowego (ok. 0,5 g)
- 20 kropli olejku eterycznego z tymianku (ok. 0,5 g)
- 60 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego (ok. 1,2 g)

Wszystkie składniki należy połączyć w butelce ze spryskiwaczem. Preparat nadaje się do odkażania różnych powierzchni: blatów kuchennych, desek do krojenia, klamek, mebli itp. W każdym przypadku warto jednak sprawdzić, czy środek nie uszkodzi delikatnych materiałów, z jakich wykonano te przedmioty na ich niewidocznym fragmencie.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.