Porady domowe

Na górze ciepły, na dole zimny? Prosty sposób na naprawienie grzejnika

Sezon grzewczy trwa. W tym czasie należy szczególnie zadbać o sprawne funkcjonowanie grzejników. Często możemy spotkać się z przypadkiem, że kaloryfer na górze jest gorący, a na dole zupełnie zimny. Znajoma sytuacja? Dowiedz się, dlaczego grzejnik grzeje tylko do połowy i jak temu zaradzić.  

Na górze ciepły, na dole zimny? Prosty sposób na naprawienie grzejnika
Grzejnik jest ciepły na górze, zimny na dole? Możesz temu szybko zaradzić. Fot.123RF.com

Spis treści:

Grzejnik jest zimny na dole – przyczyny

W sezonie grzewczym wystąpić mogą różne problemy związane z ogrzewaniem domu.  Powszechnym  problemem jest sytuacja, w której grzejnik w górnej części jest cieplejszy niż w dolnej. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jak duża jest to różnica temperatur. Jeśli rozbieżność ciepła nie jest duża i wynosi od 10 do 15 st. C – to zupełnie normalne, a nasz grzejnik działa prawidłowo, zgodnie z założeniami producenta. Natomiast jeżeli dojdzie do sytuacji, że kaloryfer na górze jest gorący, a na dole zupełnie zimny, to mamy do czynienia z awarią.

Z czego może wynikać ten problem? Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny.

  • Zapowietrzenie grzejnika

Najczęstszą przyczyną, dlaczego grzejnik jest zimny na dole, jest jego zapowietrzenie. To nic innego jak powietrze, które przebywając w rurach, utrudnia przepływ wody. Skutkiem tego może być nierównomierne oddawanie ciepła po powierzchni grzewczej. Co więcej, pojawiają się charakterystyczne objawy, takie jak szumy, stuki, a nawet bulgotanie.

Jedną z przyczyn zapowietrzania grzejników jest jego nieprawidłowe napełnienie wodą. W normalnych warunkach ciepła woda powinna wypierać powietrze z kaloryfera. Zdarza się jednak, że woda nie wypełnia w całości grzejnika, tym samym pozostawia w nim przestrzenie wypełnione powietrzem. A to z kolei oznacza zapowietrzony kaloryfer i nieprawidłową jego pracę.

Jak poradzić sobie z zapowietrzonym grzejnikiem? Pierwsze, co musisz zrobić, to zakręcić kaloryfer (do pozycji „0”). Poczekaj, aż całkowicie się ochłodzi (aby nie poparzyć się gorącą wodą). Pod zaworem grzejnika ustaw naczynie na wodę, a następnie odkręć odpowietrznik za pomocą dedykowanego kluczyka lub śrubokręta. Z kaloryfera zacznie wypływać woda. Gdy strumień przestanie być przerwany, będzie to oznaczać, że w rurach nie znajduje się już powietrze. Na koniec zakręć zawór i uruchom grzejnik. Problem kaloryfera ciepłego na górze, a zimnego na dole powinien zniknąć.   

Przeczytaj również: Jak odpowietrzyć kaloryfer? Co się stanie, gdy nie odpowietrzysz kaloryfera?

grzejnik jest zimny na dole przyczyny Grzejnik zimny na dole może być efektem zapowietrzenia. Fot.123RF.com

  • Źle działający termostat

Kolejną przyczyną grzejnika grzejącego tylko do połowy może być niesprawnie działający termostat. Dochodzi wówczas do zablokowania iglicy, przez co ciepła woda może nie dochodzić do kaloryfera. Jak to sprawdzić? Odkręć głowicę termostatu. Jeśli iglica, czyli krótki trzpień (drut) wystawiający z zaworu, działa poprawnie, można wysunąć ją kombinerkami. Dzięki temu odblokujesz ją, a w efekcie grzejnik z termostatem zacznie działać prawidłowo. Jeśli to nie pomoże, skonsultuj się z hydraulikiem lub z administracją budynku.  

  • Nieodkręcony zaworek odpływowy

Dlaczego grzejnik grzeje tylko do połowy? Jedną z przyczyn może być nieodkręcony zaworek odpływowy, który znajduje się w dolnej części kaloryfera (obok przyłącza odpływu). Aby go otworzyć, należy zdjąć znajdującą się na nim nakrętkę maskującą i odkręcić zaworek odpowiednio dopasowanym do wypustu kluczem imbusowym.

  • Błąd montażowy

Jeżeli twój grzejnik jest gorący u góry, a zimny na dole, być może został w nieprawidłowy sposób zamontowany. Dotyczy to przede wszystkim nowych domów lub mieszkań. Prawdopodobnie kaloryfer  został odwrotnie podłączony do instalacji. W takiej sytuacji grzejnik należy zdemontować oraz dokonać właściwego podłączenia. Najlepiej jest sięgnąć po pomoc fachowca.    

  • Zanieczyszczona instalacja

Poważny problem stanowi również zanieczyszczenie instalacji, w której znajdują się różnego rodzaju osady (m.in. kamień i rdza) niekorzystnie wpływające na poprawne działanie grzejnika. To sprawia, że kaloryfer nie grzeje na dole, gdyż tam gromadzi się najwięcej brudu.

Osad to tak naprawdę ogromna ilość małych kawałków zardzewiałego metalu. Oderwały się one od wnętrza układu i spoczęły w dolnej części grzejnika. Kiedy woda wchodzi w kontakt z metalem, wytwarza reakcję chemiczną, która może spowodować korozję metalu. Właśnie w ten sposób powstaje szlam zalegający w grzejniku.

Warto również zaznaczyć, że obecność osadu może znacznie zwiększyć zużycie energii, a tym samym rachunki za prąd. Ponadto jego usunięcie pozwoli zachować instalację i przedłuży żywotność grzejników.  

Jak samodzielnie oczyścić grzejnik?

Najlepszym sposobem na usunięcie osadu jest przepłukanie grzejnika. Aby tego dokonać, wystarczy ustawić zawór wody na maksymalną wartość. Następnie uruchomiony normalnie grzejnik należy zostawić na kilka godzin (maksymalnie na dobę). Po tym czasie należy przywrócić pierwotne ustawienia.

Jeśli to nie pomoże, warto sięgnąć po pomoc hydraulika, który przeprowadzi odkamienianie i przepłukanie instalacji bez demontowania kaloryfera. Jeżeli okaże się, że takie rozwiązanie również nie przyniesie rezultatu, jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana instalacji na nową.  

Co zrobić, żeby grzejnik dobrze grzał?

Jak sprawić, by grzejnik lepiej grzał? Należy przede wszystkim zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół grzejnika. Dlatego nie może on być zastawiony żadnymi meblami, ani osłonięty firankami.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest regulacja siły grzania. Nie ustawiaj na grzejniku wartości niższych niż 3. Wówczas przepływ wody jest za mały, co może spowodować zatkanie otworów w zaworze termostatycznym np. zabrudzeniami czy osadami kamiennymi płynącymi w rurach. Dlatego najlepiej jest ustawiać wartości większe, aby przepływ wody nie był zbyt mały.   

Przeczytaj również: 

Jak można oszczędzić na ogrzewaniu? Wystarczy dobrze ustawić ten zawór. Znasz wszystkie symbole?

Czy warto wyłączać kaloryfer na noc? Przeczytaj to zanim stracisz pieniądze

Patent z suszarką to hit internetu. Rachunki za ogrzewanie powinny spaść o 25 proc.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.