Jaki ogórek jest, każdy widzi
Ogórek to jedno z najpopularniejszych warzyw w polskich domach. Robimy z nim cuda. Jemy na surowo, jako przekąskę z ulubionym dipem, kisimy, konserwujemy. Niewiele osób jednak wie, że świetnie sprawdzi się również w walce z mrówkami. Wystarczy, że zlokalizujemy miejsce, którym dostają się one do domu i rozłożymy tam skórki warzywa. Jego zapach odstrasza intruzy oraz zaburza ich zdolność do komunikacji. Ponadto, kukurbitacyny wydzielane przez ogórka są dla mrówek trujące. Nie zapominajmy jednak o pozostawionych obierkach, gdy zaczną gnić, sprzątnijmy je i rozłóżmy nowe.
Zdjęcie: 123rf.com
Chodź, pomaluj mój świat
Ten patent poznałem jako dziecko, podczas świąt Wielkanocy. Dobrym sposobem na odebranie dziecku radości z malowania pisanek, jest zwyczajne wrzucenie jajek do wody w towarzystwie łupinek od cebuli. W taki sposób, zamiast irytować się, że maluję brzydkie szlaczki, złościłem się, że moje dekoracje są burgundowe.
źródło: NETPLANTS EU
Nie musimy ograniczać się jedynie do barwienia jajek cebulą. Na przykład, organiczną bawełnę w łatwy sposób możemy zafarbować na masę kolorów, używając do tego: buraków, czerwonej kapusty, skórek z cytrusów.
Jak to zrobić? Oprócz materiału i substancji barwiącej potrzebujemy ¾ szklanki soli (jeśli farbujemy warzywami lub owocami), bądź octu (jeśli używamy korzeni, kory, ziół, liści).
W dużym naczyniu mieszamy sól/ ocet z wodą, wkładamy materiał, doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez godzinę. Następnie odsączamy, płuczemy w zimnej wodzie. Barwnik gotujemy przez 15 minut i zalewamy nim tkaninę. Trzymamy tak przez godzinę. Na koniec płuczemy i wysuszamy.
Z bananem na ustach
Widmo hollywoodzkiego uśmiechu towarzyszy ludziom od wielu dekad. Wiesz, że wcale nie musimy wydawać kroci na wizyty u dentysty, aby móc pochwalić się perłowym uśmiechem? Pomoże nam w tym banan. Musimy przecierać zęby jego wewnętrzną stroną skórki przez dwie minuty. Resztki owocu, które zostaną na szkliwie, zostawiamy na dziesięć minut, a następnie dokładnie szczotkujemy zęby. Już po około 3 tygodniach nasz uśmiech będzie zwalać z nóg. Podobnie działa skórka pomarańczy, jednak stosowanie jej zbyt często, może spowodować uszkodzenie szkliwa.
zdjęcie: 123rf.com
Bogaty ten dom, gdzie cytryny są
Walczysz z zakamienionym czajnikiem? Spokojnie, wystarczy, że mamy pod ręką cytrynę. Pokrojony owoc razem z wodą musimy zagotować w czajniku i zostawić do ostygnięcia. Następnie należy wyczyścić miękką szczotką środek urządzenia i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Jeśli nasz dzbanek z ekspresu jest cały w trudno schodzącym osadzie, poradzimy sobie z nim w równie prosty sposób. Włóżmy do niego pokrojoną cytrynę, trzy łyżki soli i dwie szklanki lodu. Energicznie mieszamy. Szybko zauważymy schodzący brud. W przypadku uporczywego osadu pozostawmy mieszaninę na godzinę, mieszając od czasu do czasu. Następnie dokładnie musimy wypłukać dzbanek.
Przeczytaj również: Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny
Kapusta - głowa pusta
O zdrowotnych właściwościach kapusty wiedziano już w średniowieczu, gdzie popularnością cieszyła się legenda o piekarzach z Eeklo, którzy oprócz pieczenia chleba, zajmowali się poprawianiem wyglądu. Jeśli ktoś był niezadowolony z wyglądu swojej twarzy, zgłaszał się do “ówczesnego lekarza medycyny estetycznej”. Odcinał on głowę, a na jej miejsce kładł kapustę, która świetnie tamowała krew do momentu, gdy nowa twarz zdążyła się wypiec.
zdjęcie: 123rf.com
Kapusta stała się sławna jako warzywo o silnych właściwościach leczniczych. Nic dziwnego, skoro utrzymywała ludzi bez głowy przy życiu. Być może właśnie dzięki tej reputacji, zaczęto stosować kompresy z kapusty. Pomocne są w leczeniu bólów stawów, które są efektem artretyzmu lub zwichnięć. Jak przygotować taki kompres? Nic prostszego. Wybieramy trzy największe liście i lekko je gnieciemy, starając się ich przy tym nie podziurawić. Następnie delikatnie je podgrzewamy np. kładąc na kaloryferze. Tak przygotowany okład z kapusty przenosimy na bolący staw, zabezpieczając liście ręcznikiem lub czymś innym – ważne by jak najdłużej utrzymywał ciepło. Trzymamy go przez ok. 15 minut.
Gdzie pomidor nie może, tam jabłko pośle
Naukowcy odkryli, że skórki z jabłka i pomidora świetnie absorbują zanieczyszczenia z wody. By zrobić ekologiczny filtr, wystarczy wrzucić skórki do alkoholu i odstawić na dobę. Dzięki temu usuniemy wszystkie mikroorganizmy i zanieczyszczenia. Po wyciągnięciu i osuszeniu wrzucamy je do dzbanka z wodą z kranu i zostawiamy na godzinę.
Pomidory zawierają sporo witaminy C i likopenu, dzięki czemu pomogą nam zadbać o włosy. Zagotujmy warzywa, a następnie usuńmy skórkę. Musimy je rozgnieść i nałożyć na skórę głowy. Zostawmy na 30 minut przed użyciem szamponu. Dzięki temu włosy będą silniejsze i błyszczące. Dzięki takiemu zabiegowi ograniczymy wypadanie włosów i zmniejszymy ryzyko występowania łupieżu.
zdjęcie: 123rf.com
Sekcję beauty zostawmy pomidorom. W kuchni rządzi jabłko, które m.in. przyspiesza dojrzewanie innych warzyw i owoców. Sprawdziłem ten sposób na niedojrzałej persymonie. Włożyłem ją do torby papierowej razem z naszym bohaterem. Efekty były widoczne już na drugi dzień. Jabłko poradzi sobie również ze zbrylonym cukrem. Umieśćmy kawałek owocu do opakowania i szczelnie zamknijmy. Po 2 dniach cukier znowu będzie sypki.
zdjęcie 123rf.com
Jakub Janas Deccoria.pl