Porady domowe

Ta przyprawa pomoże ci się pozbyć pluskiew. Każdy ma ją w kuchni

Pluskwy domowe to małe, bezskrzydłe owady, które nieproszone pojawiają się w naszych mieszkaniach. Żywią się ludzką krwią, dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się ich ze swojego domu. Jak to zrobić? W tym artykule wyjaśniamy, jak zwalczyć pluskwy domowym sposobem.

Ta przyprawa pomoże ci się pozbyć pluskiew. Każdy ma ją w kuchni
Pluskwy uwielbiają wszelkiego rodzaju zakamarki i szczeliny. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) tak jak komary, żywi się krwią człowieka. Trudniej ją jednak wykryć i wyeliminować. Owad atakuje nocą, kiedy śpimy. Budzimy się wtedy ze swędzącą, zaczerwienioną skórą na rękach, plecach, nogach. Wydzielają też charakterystyczny zapach zgnilizny.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Wygląd pluskwy domowej jest bardzo charakterystyczny. Pluskwa jest niewielkim owadem o długości ciała wynoszącej 4-6 mm i szerokości 3 mm. Pluskwy domowe nie posiadają skrzydeł. Ich czerwono-brązowe ciało jest mocno spłaszczone. Dzięki odpowiednio przystosowanym zmysłom, nocne eksploracje w celu namierzenia ofiary nie sprawiają jej większych problemów. Pluskwa wyposażona jest w czułki, pozwalające na odnajdywanie żywiciela – rozpoznaje  go po zapachu krwi, wyczuwa też jego temperaturę ciała. Dzięki stopom (tak, stopom!) zakończonym pazurami, może poruszać się po krzywiznach i nierównych powierzchniach.

W przypadku długotrwałej niezdolności do odnalezienia „dawcy krwi” potrafi wprowadzić się w stan hibernacji. W ten sposób może przeżyć nawet 12 miesięcy!

Pluskwy domowe są bardzo wytrzymałe – ciężar odpowiadający wadze przeciętnego ciała ludzkiego nie jest w stanie ich zmiażdżyć, co najwyżej spowoduje tylko ich unieruchomienie. Pękają dopiero w uścisku pomiędzy dwoma twardymi i płaskimi powierzchniami. Bardzo szybko się poruszają — nawet 3 cm/sek.

Pluskwa domowa jest płaskim owadem nieposiadającym skrzydeł. Fot. 123RF/PICSEL

Może zainteresuje cię też artykuł: Wtyk amerykański. Jak się pozbyć szkodnika?

Skąd się bierze pluskwa domowa?

Odpowiedź na pytanie: skąd się bierze pluskwa domowa, jest prosta. Najczęściej przynosimy ją do domu na ubraniach:

 • z publicznych środków lokomocji,
 • z poczekalni, kina, szpitala,
 • z urlopu w hotelach i pensjonatach,

Zdarza się też, że pluskwę możemy przynieść do domu, kupując używane meble i ubrania. Owady mogły Wcześniej w nich przebywać.

Ponadto pluskwy mogą do nas przejść od sąsiadów (przypadek często spotykany w blokach). Zdarza się, że przynoszą je zwierzęta (wolnożyjące koty, psy, szczury).

Gdzie żerują pluskwy?

Najczęściej pluskwy domowe można spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.

Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, gdy owad jest rozdrażniony. Wydziela wtedy zapach podobny do zapachu gnijących malin. To może pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.

Pluskwy uwielbiają wszelkiego rodzaju zakamarki i szczeliny dlatego można je spotkać:

 • pod łóżkiem,
 • za listwami podłogowymi,
 • w załamaniach materiałów,
 • za obrazami. 

Pluskwy najczęściej chowają się w zakamarkach. Fot. 123RF/PICSEL

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Ugryzienia pluskwy z reguły mają postać czerwonych plamek, a po pewnym czasie – grudek lub bąbli pęcherzykowych o średnicy ok. 5 cm, którym towarzyszy silne swędzenie.

Jakie choroby przenosi pluskwa domowa?

Dotychczas przeprowadzone badania nie potwierdzają, jakie konkretnie choroby mogą przenosić pluskwy. Odżywiają się one ludzką krwią, dlatego wzbudzają niepokój i obrzydzenie u wielu ludzi. Nie ma jednak dowodów, by przenosiły choroby zakaźne.

Jak się pozbyć pluskwy domowej?

Poniżej przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, które pozwolą ci zwalczyć pluskwy domowym sposobem.

 • Co 7-9 dni wszystkie podejrzane miejsca należy smarować mieszaniną nafty i maści rtęciowej lub samą naftą czy spirytusem denaturowanym.

 • Pomieszczenia i łóżka należy starannie odkurzyć. Narzuty, zasłony i pościel należy wyprać w wysokiej temperaturze.

 • W miarę możliwości trzeba zdjąć listwy podłogowe i dokładnie odkurzyć podłogę.

 • Uszczelnij szpary, przez które owady mogą przedostawać się do mieszkania.

 • Miejsca występowania pluskiew (zakamarki za boazerią i pod tapetami, ciemne kąty) spryskaj środkiem biobójczym.

 • Do usuwania pluskiew dobrze nadaje się też myjka parowa. Groźne owady nie znoszą wysokiej temperatury. Poddane jej oddziaływaniu umierają.

 • Mielony kminek – charakteryzuje się wysokim stężeniem kurkuminy, która charakteryzuje się przeciwbakteryjnymi właściwościami. Rozprowadzona w miejscu bytowania pluskiew, czyni je nieprzyjaznym do życia, co składnia owady do migracji.

 • Eteryczne olejki – miętowy lub lawendowy – ich zapach działa na nie drażniąco.

 • Goździki – korzenna przyprawa znana jest ze swoich odstraszających właściwości. Można wykorzystać ją wspomagająco, przy innych działaniach mających na celu wyeliminowanie tego problemu.

 • Spirytus – co kilka miesięcy prewencyjnie rozpylaj go na materac – dzięki temu zapobiegniesz pojawieniu się pluskiew.

 • Herbatka piołunowa – torebki z suszem rozkładamy w miejscach, gdzie mogą znajdować się pluskwy, po kilku dniach nie będzie po nich śladu.

Przeczytaj również: Poznaj swoich lokatorów! 7 gatunków zwierząt występujących w naszych domach

Nie ma jednoznaczych dowodów, które wskazywałyby, że pluskwa przenosi choroby zakaźne. Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, trzeba będzie zatrudnić specjalistę z odpowiednim sprzętem.

Specjalistyczne usługi

Firmy dezynsekujące oferują kilka metod (zarówno chemicznych, jak i fizycznych) usuwania pluskiew, jest to m.in. wcześniej wspomniany zabieg parowy, zamgławianie termiczne oraz ultraniskoobjętościowe (ULV), odymianie świecami dymnymi zawierającymi środki biobójcze oraz ogrzewanie mieszkań do wysokich temperatur czy wymrażania suchym lodem.

Po pozbyciu się pluskiew należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca. Pościel trzeba utrzymywać w idealnej czystości, codziennie ją wietrzyć i często prać w wysokich temperaturach.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Kapsio

Więcej informacji na temat pluskiew domowych oraz domowych metod znalazłam na blogu www.prusator.pl/porady , może komuś też się przyda

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ta przyprawa pomoże ci się pozbyć pluskiew. Każdy ma ją w kuchni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.