Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Panele będą błyszczeć jak nowe. Zrób miksturę z 3 składników, które każdy ma w domu

Dbanie o panele nie jest trudne! Oprócz codziennego dbania o czystość, panele trzeba impregnować. Wiele produktów do pastowania paneli jest dostępne w internecie i marketach, dzięki czemu każdy ma do nich prosty dostęp. Jak dbać o panele? Czym impregnować i nabłyszczać posadzkę z laminatu? Czy o panele można dbać domowymi metodami?

Panele będą błyszczeć jak nowe. Zrób miksturę z 3 składników, które każdy ma w domu
Domowe sposoby na nabłyszczenie paneli. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego panele nie błyszczą?

Panele są najczęściej wybieranym produktem do wykończenia podłóg. Podłoga PCV pozwala na szybki i tani montaż, a do tego można wybrać wiele kolorów i wzorów.

Z czasem panele niszczeją i przestają błyszczeć. Dzieje się to przez zwykłe użytkowanie — chodzimy po nich, stawiamy meble lub przesuwamy ciężkie przedmioty. Brak blasku na panelach to proces, który można odwrócić! 

Domowe sposoby na błyszczące panele

Nabłyszczanie paneli wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli chcesz, możesz je potraktować prostym domowym trikiem. Do pół litra wody dodaj 125 ml octu i 2 łyżki oliwy. Przelej miksturę do butelki z atomizerem. Następnie umyj podłogę tak jak zwykle, a kiedy wyschnie, rozpryskaj na podłogę domowy płyn do nabłyszczania paneli. Kolejnym krokiem jest wytarcie podłogi do sucha, co jednocześnie będzie polerowaniem.


Jak domowymi sposobami sprawić, żeby panele błyszczały? Fot.123RF.com

Konserwacja paneli w taki sposób daje jednocześnie naprawdę mocny połysk. Co ciekawe, przy pastowaniu paneli za pomocą octu, nie zostają na nich żadne mazy – a to przecież właśnie ich chcemy podczas nabłyszczania uniknąć.

Przeczytaj też: Jak wybielić firanki? Wydasz 5 zł, zrobisz według tego przepisu a firanki będą jak z fabryki

Jak pozbyć się plam z paneli?

Na panele wylał się tłuszcz? A może nie potrafisz zmyć z nich uporczywego brudu? Pomoże ci soda oczyszczona! Zmieszaj 1 torebkę sody z 1 wiaderkiem ciepłej wody i umyj tym podłogę. A po tym zabiegu wytrzyj panele do sucha.

Konserwacja lub nabłyszczanie paneli sodą jest doskonałym domowym sposobem na przedłużenie żywotności paneli. Uporczywe zabrudzenia usunie również woda z niewielką ilością mydlanych płatków.

Czym pastować i nabłyszczać panele?

Panele mają to do siebie, że ich struktura jest dość porowata i z tego powodu szybko wnikają w nie prawie wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego po umyciu ich zwykłym płynem bądź samą wodą wcale nie zaczynają błyszczeć! Na rynku znajdziesz kilka ciekawych preparatów do pastowania i nabłyszczania paneli.

Sprawdź także: Domowe sposoby na ostrzenie noży. Będą ostre jak brzytwa

Nabłyszczacz do paneli

Specjalistyczny preparat posiada w składzie wnikające w otwory paneli polimery, które tworzą na nich jednolitą powierzchnię. Zatem powinniśmy szukać takich specyfików, które będą w stanie zapewnić właśnie taki efekt.

Powstała w ten sposób warstwa zapewnia ochronę paneli przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rzecz jasna, nie odbije ona spadającego ciężarka lub nożyczek, ale skutecznie uniemożliwi powstawanie rys np. przez szorowanie po nich butami. Tak samo, nabłyszczacz umożliwia prostsze czyszczenie powierzchni paneli, a ich impregnacja jest znacznie łatwiejsza. 

Pasta do paneli

Pastowanie paneli podłogowych za jego pomocą nada im połysk i ochroni skutecznie przed zabrudzeniami. Odnowi, przywróci panelom naturalne piękno, a także zabezpieczy je i odżywi. Pamiętaj, że pasta może być nałożona ponownie, gdy odczekasz przynajmniej 4 godziny. Przed użyciem preparatu usuń poprzednie warstwy już nałożonej pasty. Stosuj produkt tylko do suchych i czystych paneli. Nanieś go bezpośrednio na polerowaną powierzchnię i równomiernie po niej rozprowadź. 

Płyn do mycia paneli i drewna

Panele nabłyszczyć można również płynami do mycia paneli. Taki płyn musi zawierać aktywne składniki, gwarantujące szybkie odrywanie się brudu z powierzchni. W składzie może znaleźć się także olejek np. arganowy, który pozwoli na wydobycie się głębi koloru paneli oraz przedłużenie ich trwałości.

Żel woskowy

Czym nabłyszczać panele laminowane? Żel woskowy przeznaczony jest głównie do konserwacji paneli. Nadaje pielęgnowanej powierzchni estetyczny wygląd, odżywia włókna paneli i eksponuje na nich drewniane słoje. Dzięki bezbarwności preparatu możesz stosować go do drewna o naprawdę wymyślnych odcieniach. Co ciekawe, wosk ten konserwuje również parkiety w starym stylu. Pastowanie podłóg za jego pomocą jest bardzo proste i komfortowe – a panele zyskują dzięki niemu satynowy połysk i niepowtarzalny blask.


Mycie paneli nie wystarczy - trzeba je nabłyszczać i impregnować. Fot.123RF.com

Uwaga!

  • Tylko regularna konserwacja paneli pozwoli na utrzymanie ich w dobrej kondycji – dlatego warto je nabłyszczać i pastować.
  • Dzięki nabłyszczaniu, rysy na panelach stają się niemal niewidoczne.
  • Drewniane panele nie lubią chodzenia po nich w butach – piasek z zewnątrz znacznie niszczy bowiem ich strukturę.
  • Prawidłowe mycie paneli to czyszczenie ich wzdłuż, nigdy na odwrót!

Zobacz również: Dlaczego ręczniki się odbarwiają? Domowe sposoby na odbarwione ręczniki, lepszych nie znajdziesz

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.