Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wybielić firanki? Wydasz 5 zł, zrobisz według tego przepisu a firanki będą jak z fabryki

Wybielanie firanek pomaga nam zachować na dłużej ich świeży i estetyczny wygląd. Istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się bielą materiału przez następne lata. Sprawdź, jak wybielić firanki, używając do tego produktów za około 5 złotych.

Jak wybielić firanki? Wydasz 5 zł, zrobisz według tego przepisu a firanki będą jak z fabryki
Jak wybielić firanki, aby pozbyć się odcieni szarości i żółtej barwy? Sprawdź! Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego firanki żółkną i szarzeją?

Firanki, które pożółkły lub poszarzały wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że nasze pomieszczenie wydaje się brudne. Jest to uciążliwe, szczególnie że zadaniem firanek jest zdobienie domu oraz okien z zewnątrz.

Jednak z czasem firanki tracą swoją pierwotną biel i często nie wiemy dlaczego. W tym przypadku cena firanek nie gra roli, bo żółkną i szarzeją zarówno te droższe, jak i te tańsze, ponieważ narażone są na te same szkodliwe czynniki.

Na ich szarzenie oraz żółknięcie wpływa między innymi długotrwałe nasłonecznienie oraz osiadający na nich kurz. Dodatkowo wrogiem białych firanek jest zanieczyszczone powietrze. Szczególnie jeśli często otwieramy okna, może to sprawić, że zanieczyszczenia wnikną w firankę i wpłyną na jej szarzenie. To samo dotyczy zanieczyszczeń, które produkujemy w domu, jeśli np. palimy w pomieszczeniu papierosy, to nasze firanki błyskawicznie nabiorą żółtego koloru.

Negatywnie na kolor firanek może też wpływać nieodpowiednie pranie. Przede wszystkim zaszkodzić może nieprzystosowana temperatura do rodzaju prania czy źle ustawione wirowanie. Nie tylko może ono zmienić kolor firanek, ale również nieodwracalnie je zniszczy.

Przeczytaj również: Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione? Ta prosta metoda czyni cuda

Jak prać firanki, żeby były białe?

Firanki można prać w pralce, jednak trzeba wiedzieć, jak to robić, aby ich nie zniszczyć i aby były one białe. Bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniego programu do prania, najlepiej wybrać ten do delikatnych tkanin. Temperatura prania firanek powinna wynosić maksymalnie 30 stopni.

Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że wirowanie firanek na wysokich obrotach może podrzeć ich delikatny materiał. Wkładając firanki do pralki, warto złożyć je np. w kostkę. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest pranie ich w specjalnym worku, który chroni je przed uszkodzeniem. W przypadku, gdy nie mamy takiego worka, to możemy włożyć firanki do poszewki na kołdrę lub poszewki na dużą poduszkę.

Białe i jasne firanki pierzemy w proszkach i płynach do rzeczy białych lub specjalnie przeznaczonej do tego soli do firan. Trzeba mieć na uwadze także to, że włożenie do pralki zbyt wielu firanek może spowodować, że mocno się pogniotą. Ważne jest także suszenie firanek. Nie można tego robić w suszarkach bębnowych. Po wypraniu firanek należy od razu je rozwiesić na oknach, dzięki czemu nie będą one pozagniatane.

Jeśli chcemy wybielić firanki, to ze sklepowych produktów najlepiej sprawdzi się zwykły wybielacz. Jednak musimy go przed wlaniem rozcieńczyć, aby nie uszkodził delikatnego materiału firanek. Nakrętkę wybielacza rozpuszczamy w 0,5 litra ciepłej wody i moczymy firankę około 15-20 minut, następnie płuczemy i pierzemy.

w czym prać firanki Aby firanki nie żółkły, musimy zadbać o ich regularne pranie. Fot.123RF.com

W czym prać firanki, żeby były białe?

Chcąc, aby nasze firanki były białe, możemy zastosować również szereg domowych, sprawdzonych przez nasze babcie i mamy sposobów na skuteczne wybielenie tkanin.

Są one równie efektywne, jak te przy użyciu środków sklepowych. Dodatkowo pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze, bo do ich zastosowania wystarczają produkty, które znajdziemy w każdej kuchni. Oto najlepsze domowe sposoby na to, jak prać firanki, żeby były białe.

  • Sól – do 3 litrów wody należy dodać cztery łyżki stołowe soli. Następnie dokładnie to mieszamy i moczymy w stworzonym w ten sposób roztworze nasze firanki, które wcześniej muszą być wyprane. Po wymoczeniu w soli dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia.

  • Soda oczyszczona – soda ma działanie wybielające. Do zwykłego prania wystarczy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Można również użyć jej podczas ostatniego płukania.

  • Ocet – pomaga on nie tylko wybielić firany, ale również zapobiega ich elektryzowaniu oraz świetnie je usztywnia. Używając go, należy dodać pół szklanki do wody z proszkiem podczas prania.

  • Proszek do pieczenia – piorąc firanki z jego pomocą, musimy w pierwszej kolejności namoczyć materiał przez około kwadrans w roztworze o proporcjach 5 litrów wody, zmieszanych z jednym opakowaniem proszku do pieczenia. Następnie pierzemy firanki w pralce z użyciem proszku do białych tkanin.

  • Skorupki po jajkach – to jedna z najstarszych znanych metod wybielania firanek. Skorupki należy włożyć do lnianego woreczka i umieścić w pralce wraz z firankami. Następnie nastawiamy pranie na odpowiedni program.

  • Sok z cytryny – przed praniem, firanki możemy wymoczyć w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu musimy wywiesić je na słońce. Cytryna nie tylko wybiela firanki, ale i pomaga dodatkowo oczyścić je z zapachu dymu papierosowego czy smogu.

Co zrobić, żeby firanki nie żółkły?

Jeśli chcemy, aby firanki nie żółkły, musimy zadbać o ich regularne pranie. Firanki należy prać około 4-6 razy w roku. Dodatkowo podczas prania musimy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, umieszczone na metce. W szczególności istotne są te, które dotyczą temperatury.

Nasze firanki przed żółknięciem uchroni również trzymanie ich z dala od kuchenek gazowych i źródeł światła.

Co więcej, mało osób wie, że jedną z przyczyn utraty koloru tkanin jest złe przechowywanie firanek. Dobrym sposobem na to, jest dokładne owinięcie ich w ciemny papier i ukrycie w miejscu, gdzie nie ma dostępu promieni słonecznych. Dzięki temu uda nam się na dłużej zachować kolor.

Przeczytaj również: Przedświąteczne porządki w 10 krokach. Te triki sprawią, że się nie przemęczysz

"Ekologicznie": Pieluszki i chusteczki dla niemowlaka na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.