Spis treści:
Jak wyczyścić pralkę?
Nieprzyjemne zapachy unoszące się z bębna pralki to oznaka, że pojawiły się w niej pleśń i bakterie. Skąd się tam wzięły? Przez brak regularnego czyszczenia sami przyczyniliśmy się do ich rozwoju. Przy częstym korzystaniu z urządzenia, w jego wnętrzu zaczynają osadzać się resztki detergentów oraz brud. W połączeniu z wilgocią, ciepłem oraz brakiem cyrkulacji powietrza, tworzą one doskonałe warunki dla rozrostu grzybów i drobnoustrojów. To właśnie ich obecność odpowiada za charakterystyczną woń stęchlizny, wydobywającą się z pralki i osiadającą na tkaninach.
Aby wyeliminować cuchnący problem, pralkę należy wyczyścić, zdezynfekować i odkamienić. Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje – do przeprowadzenia wszystkich trzech czynności wystarczy nam jeden niepozorny, tani środek, który każdy z nas już ma w domu: zwyczajna soda oczyszczona. Jest bardzo skuteczna w działaniu i w przeciwieństwie do octu, który bywa posądzany o uszkadzanie uszczelek, bezpieczna dla delikatnych elementów pralki. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem modelu wyposażonego w tryb samooczyszczenia, nawet soda oczyszczona nie jest ci potrzebna – po prostu włącz urządzenie na właściwy program. A co, jeśli pralka nie posiada trybu samooczyszczenia?
- Czyszczenie szuflady na detergenty
Zaczynamy od wyszorowania szczoteczką komór na detergenty piorące. Zbiera się tam mnóstwo mydlanego osadu, który tworzy grudki zapychające dysze, doprowadzające wodę do bębna. Aby ułatwić sobie tę pracę, możemy skropić wnętrze podajnika sokiem z cytryny, kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń lub obficie posypać niezastąpioną sodą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjąć całą szufladę i namoczyć ją w wodzie z dodatkiem wcześniej wspomnianych składników. Po odpowiednio długim namaczaniu cały brud ulegnie rozpuszczeniu.
Czyszczenie szuflady na detergenty należy rozpocząć od wyjęcia jej z pralki. Fot.liudmilachernetska/123RF.com
Przeczytaj również: Czyszczenie szuflady i uszczelek pralki. Błyskawiczny sposób na czarny nalot i nieprzyjemny zapach
- Czyszczenie bębna pralki
W kolejnym kroku zajmujemy się wnętrzem urządzenia. Do podajnika na proszek wsypujemy ok. szklanki sody oczyszczonej i dodajemy do niej kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego. Nastawiamy urządzenie na pranie w najwyższej możliwej temperaturze i uruchomiamy je w najdłuższym programie. Nie uzupełniamy pralkę ubraniami – aby dokładnie ją oczyścić, przeprowadzamy „pranie bez prania”. Kiedy sprzęt skończy pracować, pozwalamy mu całkowicie obeschnąć. Otwieramy drzwiczki prowadzące do bębna i szufladkę na detergenty.
- Czyszczenie filtra
Nie zapominajmy o sprawdzeniu filtrów. Zbierają się na nich włosy, nici, zawartość kieszeni, które zapominamy opróżnić i inne podobne zanieczyszczenia. Ich zatkanie doprowadzić może do gromadzenia się wody, zatkania pompy odpływowej, a w konsekwencji do uszkodzenia pralki. Zazwyczaj filtr umiejscowiony jest z przodu pralki, pod bębnem, przy jej dolnej krawędzi. Aby go wyjąć, najczęściej należy go przekręcić i pociągnąć do siebie. Przed odkręceniem filtra, osłońmy podłogę łazienki ręcznikiem. Jeśli filtr jest czysty, wystarczy, że obmyjemy go pod ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Gdyby pokrywała go warstwa kamienia, dobrze jest namoczyć go w roztworze wody i sody oczyszczonej.
W uszczelkach pralki często gromadzi się brud, pleśń oraz resztki detergentów. Fot.liudmilachernetska/123RF.com
- Czyszczenie uszczelek
Wyczyściwszy filtry oraz bęben, możemy wziąć się za uszczelki. Zasypujemy ich szczeliny grubą warstwą sody oczyszczonej, a następnie spryskujemy całość ciepłą wodą. Przecieramy gumową część suchą, czystą szmatką. W przypadku widocznych plam pleśni zastosujmy silniejszy w działaniu wybielacz, który rozprawi się z grzybem w kilka chwil. Pamiętajmy jednak, by nie łączyć go z kwasowymi substancjami, takimi jak ocet czy kwasek cytrynowy.
Domowy sposobów na odświeżenie pralki
Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą przywrócić świeżość twojej pralce. Wiele gospodyń sięga w takich wypadkach po ocet, sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy. Jest jednak dużo lepszy trik na odświeżenie pralki. Co trzeba zrobić?
- Przekrój cytrynę na pół oraz usuń z niej pestki.
- Posmaruj połówki pastą do zębów, a następnie wrzuć do bębna pralki.
- Uruchom pralkę, ustawiając program z wysoką temperaturą.
Pasta do zębów pomoże usunąć nagromadzony brud, gdyż zawiera składniki ścierne (takie jak krzemionka), dzięki czemu doskonale wyczyści wnętrze pralki. Zawarty w cytrynie kwas cytrynowy wykazuje działanie antybakteryjne, ale nie tylko. Świetnie poradzi sobie z kamieniem, który osadza się we wnętrzu pralki, a także pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy. Cytryna i pasta do zębów to idealny duet na odświeżenie pralki, dzięki któremu nie tylko wyczyścimy bęben urządzenia, ale również przywrócimy mu świeżość.
Jak dbać o pralkę na co dzień?
Aby pralka służyła nam przez długi czas, należy o nią odpowiednio dbać. Podstawą jest przede wszystkim regularne czyszczenie (należy zadbać o bęben, uszczelki, filtry oraz szufladkę na detergenty). Ponadto warto przestrzegać kilku prostych wskazówek, które pomogą wydłużyć żywotność sprzętu.
- Używaj mniej detergentu – w ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na środkach piorących, ale również zapobiegniemy odkładaniu się detergentów we wnętrzu pralki i na ubraniach, pozostawiając biały nalot. Resztki środków piorących mogą osadzać się na podzespołach urządzenia, skracając jego żywotność.
- Otwieraj drzwiczki po praniu – po każdym praniu zostawiajmy otwarte drzwi bębna i komorę na proszek do prania. Dobrze osuszona pralka, to pralka wolna od stęchlizny i pleśni.
Nie należy przeładowywać pralki, inaczej pranie będzie nieefektywne. Fot.tanyar30/123RF.com
- Nie przeładowuj – nie przeciążaj bębna pralki, inaczej może dojść do awarii urządzenia. Przeładowanie pralki może też skutkować niedopranymi ubraniami, a nawet wyższymi rachunkami za wodę i energię. Aby tego uniknąć, nie należy przekraczać dopuszczalnej wagi wsadu. Można to sprawdzić za pomocą metody "palm trick". Wystarczy włożyć dłoń z rozstawionymi palcami do bębna – jeśli swobodnie mieści się między ubraniami a ścianą bębna, ilość załadowanego prania jest optymalna.
- Sprawdzaj kieszenie – przed uruchomieniem pralki należy sprawdzić wszystkie kieszenie i opróżnić je z monet, chusteczek, paragonów czy kluczy. Te niepożądane przedmioty mogą utknąć w filtrach urządzenia, a nawet przyczynić się do powstawania usterek.
- Daj pralce odpocząć – kilka prań po sobie może spowodować przegrzanie podzespołów pralki, a tym samym doprowadzić do jej awarii. Jeśli pierzesz wiele rzeczy w tym samym dniu, urządzenie powinno odpocząć między cyklami co najmniej godzinę.
- Nastawiaj puste pranie – przynajmniej raz w miesiącu ustaw cykl prania z wysoką temperaturę bez załadunku i detergentów. Pomoże to pozbyć się osadów, drobnoustrojów i nieprzyjemnych zapachów z bębna.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 13.11.2020 roku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ręczniki stały się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku? Łatwo przywrócisz im dawną miękkość
Jak suszyć pranie w zimie? Wyschnie szybciej i nie zawilgoci pomieszczenia