Porady domowe

Pluskwa domowa. Skąd się bierze, jak wygląda i jak się jej pozbyć?

Pluskwy domowe to małe, bezskrzydłe owady, które nieproszone pojawiają się w naszych mieszkaniach. Żywią się ludzką krwią, dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się ich ze swojego domu. Jak to zrobić? W tym artykule wyjaśniamy, jak zwalczyć pluskwy domowym sposobem oraz skąd się biorą te niechciane owady.

Zwalczanie pluskwy. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) tak jak komary, żywi się krwią człowieka. Trudniej ją jednak wykryć i wyeliminować. Owad atakuje nocą, kiedy śpimy. Budzimy się wtedy ze swędzącą, zaczerwienioną skórą na rękach, plecach, nogach. Wydzielają też charakterystyczny zapach zgnilizny.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Wygląd pluskwy domowej jest bardzo charakterystyczny. Pluskwa jest niewielkim owadem, o długości ciała wynoszącej 4-6 mm, i szerokości 3 mm. Pluskwy domowe nie posiadają skrzydeł. Ich czerwono-brązowe ciało jest mocno spłaszczone. Dzięki odpowiednio przystosowanym zmysłom, nocne eksploracje w celu namierzenia ofiary nie sprawiają jej większych problemów. Pluskwa wyposażona jest w czułki, pozwalające na odnajdywanie żywiciela – rozpoznaje  go po zapachu krwi, wyczuwa też jego temperaturę ciała. Dzięki stopom (tak, stopom!) zakończonym pazurami, może poruszać się po krzywiznach i nierównych powierzchniach.

W przypadku długotrwałej niezdolności do odnalezienia „dawcy krwi” potrafi wprowadzić się w stan hibernacji. W ten sposób może przeżyć nawet 12 miesięcy!

Pluskwy domowe są bardzo wytrzymałe – ciężar odpowiadający wadze przeciętnego ciała ludzkiego nie jest w stanie ich zmiażdżyć, co najwyżej spowoduje tylko ich unieruchomienie. Pękają dopiero w uścisku pomiędzy dwoma twardymi i płaskimi powierzchniami. Bardzo szybko się poruszają — nawet 3 cm/sek.

Pluskwa domowa jest płaskim owadem nieposiadającym skrzydeł. Fot. 123RF/PICSEL

Może zainteresuje cię też artykuł: Wtyk amerykański. Jak się pozbyć szkodnika?

Skąd się bierze pluskwa domowa?

Odpowiedź na pytanie: skąd się bierze pluskwa domowa, jest prosta. Najczęściej przynosimy ją do domu na ubraniach:

 • z publicznych środków lokomocji,
 • z poczekalni, kina, szpitala,
 • z urlopu w hotelach i pensjonatach,

Zdarza się też, że pluskwę możemy przynieść do domu, kupując używane meble i ubrania. Owady mogły Wcześniej w nich przebywać.

Ponadto pluskwy mogą do nas przejść od sąsiadów (przypadek często spotykany w blokach). Zdarza się, że przynoszą je zwierzęta (wolnożyjące koty, psy, szczury).

Gdzie żerują pluskwy?

Najczęściej pluskwy domowe można spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.

Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, gdy owad jest rozdrażniony. Wydziela wtedy zapach podobny do zapachu gnijących malin. To może pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.

Pluskwy uwielbiają wszelkiego rodzaju zakamarki i szczeliny dlatego można je spotkać:

 • pod łóżkiem,
 • za listwami podłogowymi,
 • w załamaniach materiałów,
 • za obrazami. 

Pluskwy najczęściej chowają się w zakamarkach. Fot. 123RF/PICSEL

Jakie choroby przenosi pluskwa?

Dotychczas przeprowadzone badania nie potwierdzają, jakie konkretnie choroby mogą przenosić pluskwy. Odżywiają się one ludzką krwią, dlatego wzbudzają niepokój i obrzydzenie u wielu ludzi. Nie ma jednak dowodów, by przenosiły choroby zakaźne.

Jak się pozbyć pluskwy domowej?

Poniżej przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, które pozwolą ci zwalczyć pluskwy domowym sposobem.

 • Co 7-9 dni wszystkie podejrzane miejsca należy smarować mieszaniną nafty i maści rtęciowej lub samą naftą czy spirytusem denaturowanym.
 • Pomieszczenia i łóżka należy starannie odkurzyć. Narzuty, zasłony i pościel należy wyprać w wysokiej temperaturze.
 • W miarę możliwości trzeba zdjąć listwy podłogowe i dokładnie odkurzyć podłogę.
 • Uszczelnij szpary, przez które owady mogą przedostawać się do mieszkania.
 • Miejsca występowania pluskiew (zakamarki za boazerią i pod tapetami, ciemne kąty) spryskaj środkiem biobójczym.
 • Do usuwania pluskiew dobrze nadaje się też myjka parowa. Groźne owady nie znoszą wysokiej temperatury. Poddane jej oddziaływaniu umierają.
 • Mielony kminek – charakteryzuje się wysokim stężeniem kurkuminy, która charakteryzuje się przeciwbakteryjnymi właściwościami. Rozprowadzona w miejscu bytowania pluskiew, czyni je nieprzyjaznym do życia, co składnia owady do migracji.
 • Eteryczne olejki – miętowy lub lawendowy – ich zapach działa na nie drażniąco.
 • Goździki – korzenna przyprawa znana jest ze swoich odstraszających właściwości. Można wykorzystać ją wspomagająco, przy innych działaniach mających na celu wyeliminowanie tego problemu.
 • Spirytus – co kilka miesięcy prewencyjnie rozpylaj go na materac – dzięki temu zapobiegniesz pojawieniu się pluskiew.
 • Herbatka piołunowa – torebki z suszem rozkładamy w miejscach, gdzie mogą znajdować się pluskwy, po kilku dniach nie będzie po nich śladu.

Przeczytaj również: Poznaj swoich lokatorów! 7 gatunków zwierząt występujących w naszych domach

Nie ma jednoznaczych dowodów, które wskazywałyby, że pluskwa przenosi choroby zakaźne. Fot. 123RF/PICSEL

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, trzeba będzie zatrudnić specjalistę z odpowiednim sprzętem.

Specjalistyczne usługi

Firmy dezynsekujące oferują kilka metod (zarówno chemicznych, jak i fizycznych) usuwania pluskiew, jest to m.in. wcześniej wspomniany zabieg parowy, zamgławianie termiczne oraz ultraniskoobjętościowe (ULV), odymianie świecami dymnymi zawierającymi środki biobójcze oraz ogrzewanie mieszkań do wysokich temperatur czy wymrażania suchym lodem.

Po pozbyciu się pluskiew należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca. Pościel trzeba utrzymywać w idealnej czystości, codziennie ją wietrzyć i często prać w wysokich temperaturach.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (28)

Masertiger

Ja miałem duży problem z pluskwami i prusakami, były w szafkach, kredensach, spiżarni. Tępiłem to na własną rękę, ale zawsze te szkodniki powracały. Dopiero profesjonalna firma zajęła się tym wszystkim, i wytępiła wszystko po kilku razach. Podaje do nich namiary, robią pełny profil usług DDD. Obsługują teren Małopolski i Śląska Kontakt: Dawid Markowski http://efektddd.pl/ ul. Olszyny 47 34-120 Andrychów tel. 600 443 462 fax. 33 870 56 81 e-mail: efektddd@gmail.com efekt.ddd@wp.pl

deboraaa

miałam kiedyś taką niemiłą przygodę, że w mieszkaniu służbowym zauważyłam pluskwy na materacu :( okazało się, że całe piętro trzeba zdezynfekować, a robiła to na szczęście profesjonalna firma ddd usługi.

REKLAMA
Ewcia39

Odpowiednio dobrany preparat i umiejętności to podstawa.Żeby coś robic trzeba to umieć.A nie odwalać lipe tylko dla zysku jak większośc firm.Najlepiej brac pieniądze za naturalne metody na które nikt gwarancji nie da.Juz nie jedna osoba dała się nabrac na parowanie a potem wszystkie firmy cierpią bo jedna ma gdzieś tylko zysk się liczy i telefonów potem nie odbierają.W walce z robalami liczy się najbardziej doświadczenie i ludzkie podejście .

stobejczyk

Bezpiecznie można usunąć pluskwy wysoką temperaturą, gazem lub niską temperaturą. Aby nie niszczyć mebli ani nie narażać domowników na uszczerbek na zdrowiu warto przeprowadzić wymrażanie suchym lodem. W Łodzi takie usługi świadczy firma Sanitex https://usuwanie-pluskiew-lodz.pl

Kasia888

Z pluskwami samodzielnie nie ma co walczyć, lepiej zastanowić się nad zamówieniem firmy zwalczającej pluskwy. Polecam tą firmę z Krakowa http://www.dezynsekcja-krakow.pl/dezynsekcja-krakow/zwalczanie-pluskiew-krakow/

marta38

najskuteczniej i solidnie ,z certyfikatem wydanym od ręki www.edddrobak.pl

marta38

polecam usługi edddrobak.pl .

kasiamalinowska1988

Jakby ktoś potrzebował pomocy to proszę o kontakt pod numerem podanym na stronie deratyzacjaidezynsekcja.pl Chętnie wytłumaczymy co i jak robić aby pozbyć się pluskiew!

Moliana

A jakie macie wrażenia związane ze współpracą z firmami pozbywającymi się robactwa? Ja już jestem bezsilna, żadne spraye nie działają, żadna chemia. Dlatego przeglądając stronę inpest.pl pomyślałam o zatrudnieniu specjalistów. Ktoś ma z nimi jakieś doświadczenia?

Paulina_Stanek

Ja kupowałam kupę środków chemicznych z marketu i specjalistycznego sklepu, myjkę parową, prałam, myłam, odkurzałam i nadal nic. Straciłam nadzieje. Przywiozłam to dziadostwo, te upierdliwe pluskwy z Francji, nocowałam w hostelach i jakoś załapałam, potem z bagażem jakoś przewiozłam no i mam już z 4 miesiące słabo przespane :( W warszawie jest tego plaga. Zamówiłam 2 razy usługę zamgławiania mgła jakimiś ekologicznymi środkami w firmie warszawskiej i pomogło. Polecam zamgławianie na pluskwy, taki jakby odkurzacz i leci z niego mgła, widać było że wchodzą preparaty w każdą szczelinę. Po 2 usłudze mój koszmar zniknął. Żałuje, że tyle czasu traciłam i energii zamiast od razu działać. Warto jeszcze poczytać tutaj na temat pluskwy domowej http://prusator.pl/2014/11/pluskwy-domowe-sposoby-zwalczania/ .

Izka_K

Nikomu nie życzę, tego co miałam u siebie... Pluskwy były wszędzie, a z nami mieszkało małe dziecko. Musiałam się wyprowadzić na jakiś czas i zamówić specjalną ekipę. Na szczęście dezynfekcja z http://www.insekt2.pl pomogła i od tego czasu nie widzę oni jednego wstrętnego robaka.

Nietoperz3

Mieszkam w Szwecji , wylęgły się u syna w pokoju i pogryzły go , wpadłem w panikę ! firmy nie chciałem zamiawiać , bo to kasa dla mnie była ogromna! MUSIAŁEM COŚ WYMYŚLEĆ ! SYN BYŁ CAŁY POGRYZIONY , A SWĘDZENIE NIESAMOWITE ! 1. wyrzuciłem jego łóżko i kupiłem drugie łużko z nóżkami , odsunąłem od ściany o ok 20 cm. i nóżki owinąłem lepami na muchy ! 2. potem pryskałem co drugi dzień sprayem na owady latające i chodzące taki kupiłem w sklepie...ODKURZAŁEM ...I PRYSKAŁEM .. wszystkie zakamarki , wszystkie dziury w ścianie , za tapetą , za listwami w podłodze , WSZYSTKIE ZAKAMARKI TAM GDZIE WLEZIE GŁÓWKA SZPILKI , i dało to efekt po już po 1 tygodniu ! 3. te krwopijcy które się nie zatruły to wpadły w lepa . 4. w drugim pokoju swoje łoże postawiłem na listewki takiego samego rozmiaru , owiniete lepem na muchy , listewki 15 cm dł , szer. 5 cm na 5 cm , ponieważ łóżko było bez nóżek ., i odsunąłem od ścian o ok. 20 cm. 5. co drugi dzień patrzyłem na lepy z latarką i ze szkłem powiększającym . patrzyłem ile wpadło w sidła , każda sztuka nie przeszła nawet 1 cm lepa ! ONE NIE FRUWAJĄ , TYLKO ŁAŻĄ ! I ZYWIĄ SIĘ KRWIĄ ! ZWALCZYŁEM PO OK 7 DNIACH , PADŁY OD SPRAYA , A RESZTA W LEPIE ! ZDARZYŁO SIĘ TO PÓŁ ROKU TEMU, JUŻ OD PÓŁ ROKU SYN I JA Z ŻONĄ ŚPIMY SPOKOJNIE !, ZWALCZYŁEM JE ZWYKŁYM LEPEM NA MUCHY I SPRAYEM NA OWADY LATAJĄCE I CHODZĄCE ! MYŚLĘ ŻE LEP NA MUCHY TO BYŁ STRZAŁ W 10 TKĘ , NIE STRACIŁEM DRUGIEGO I TRZECIEGO ŁÓŻKA !

Nietoperz3

Miałem z nimi styczność , pogryzły mego syna , rozmnożyły się w łóżku ! 1. najważniesze , wymiana całego łóżka , i od razu te łóżko nowe zabezpieczyć , tzn , łóżko odsunąć od ściany , nóżki łóżka owinąć lepem na muchy, gdy łóżko nie ma nóżek , to zrobić podstawki z listewek drewnianych i owinąć je w lepy na muchy ! 2 . już nam te krwiopijcy nie wejdą do łóżka ......., teraz zakup preparatu , których jest pełno np. na allegro, ważne aby był preparat bezbarwny , pryskać szczeliny tapety ,szczeliny ścian, wszystkie listwy podłogowe ,każdy zakamarek , wszystko co się da w tym pokoju co przybywały pluskwy ! Jak ktoś chce zatrzymać stare łóżko , konkretnie je spryskać do każdego zakamarka preparatem , odstawić w innym pokoju do wyschnięcia , potem owinąć lepem jak w punkcie 1 . 3. NAJWAŻNIEJSZE TO PUNKT 1 , BĘDZIEMY WIDZIEĆ RANO CO NAM WPADŁO W LEP NA MUCHY !ONE ŁAŻĄ , A NIE FRUWAJĄ . PO MIESIĄCU ZAPOMNIMY O PLUSKWACH !INACZEJ TO POMOC FIRMY , ALE JAK KTOŚ MA PODŁOGI Z DESEK TO I ONI NIE POMOGĄ....., JESZCZE OSTATNI RAZ DODAM , NAJWAŻNIEJSZY PUNKT 1, POTEM ONE ZNIKNĄ !

redpradnik

Z pluskwami walczyłem kilka miesięcy upierając się, że nie dam nikomu zarobić - czyt, firmie. Próbowałem z naftą, liściami kasztanowca nic to nie dawało. Jak pogryzło mi dziecko powiedziałem dość i po kilku msc w przeciągu kilku godzin pozbyłem się problemu. Mnie się udało znaleźć od razu dobrą ekipę ale nie wiem z jakiego jesteście miasta. Mnie w Krakowie usunęła pluskwy firma marlonddd.pl , robili mi 2 razy zabieg zapłaciłem ale mam z głowy. Jak podsumujecie sobie koszty które ponosicie na Getoxy itp to za chwile kwota jaką płaciłem firmie.

iglik

czasami takich robaków ciężko się pozbyć, czasem najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy, która umie usunąć różne szkodniki, owady, u mnie w Lublinie jest to np. http://www.hruzewicz.pl/

fisha

Potrzebne jest odpluskwianie. Warszawa jest ogólnie zapluskwiona. Z całej europy poprzez lotnisko, taxówki, hostele, hotele i inne miejsca gdzie śpią ludzie są przenoszone. Też niestety miałam problem z pluskwami domowymi, ale zwalczanie pluskwy zleciłam firmie PRUSATOR bo Getox i świeca dymna z permetryną czyli metoda gazową nie pomogły w moim przypadku, a pluskwy wykryłam po miesiącu więc dość szybko, myślałam, że to uczulenie od proszku albo jedzenia. Zwalcznie pluskwy domowej udało się po 2 zabiegu środkami 3 generacji. Pierwszy zabieg kosztował 260 zł, a później drugi po 15 dniach około 130 zl, ale opłacało się. A i z domu tylko musiałam wyjść na godzinę, metoda opryskowa więc bezpieczna dla dzieci i zwierząt. Na ścianach nie mam plam, a mieszkanie nawet nie pachniało jakoś brzydko. Ich adres http://www.prusator.pl . Rekomenduje tą ekipę.

justynagagat

Niestety z pluskwa nie jest tak latwo...wiem coś o tym...przyniesliśmy z hotelu po urlopie, gryzło w parwdzie tylko męża, ale tak właśnie działa to robactwo selektywnie. Żadne domowe środki nie pomagają!!! Potrzeba profesjonalnego zwalczania u firmy DDD. Nam zwalzcała firma BUGSTOP z Warszawy. Jetseśmy bardzo zadowoleni, bo odrazu pozbyliśmy się problemu. Przystępne ceny, przemiła obsługa znająca się na rzeczy i efekt, co w tym przypadku było najbardziej istotne.

Lontra

Kilka uwag. Wymrażanie rzeczy mających styczność z pluskwami nie bardzo ma sens. Pluskwy co prawda giną, ale w bardzo niskich temperaturach (po 5 minutach w temperaturze - 35stopni). Temperatura rzędu -7stopni C nic nie daje- pluskwy są w stanie przeżyć w zamrażalce 1,5 miesiąca. Parownice są ok, ale nie sprawdzają się na tapicerkach czy materacach. Para nie dociera wszędzie, za to materace czy fotele długo trzeba suszyć. Nie twierdzę, że to zła metoda, po prostu w praktyce lepiej sprawdza się prasowanie. Wystarczy rozłożyć szmatkę bawełnianą na takiej sofie czy materacu i delikatnie go przeprasować. Efekt nawet lepszy (ciepło wnika głębiej) i nie ma problemu z wilgocią (zwłaszcza zimą). Dobrym sposobem jest po dezynsekcji materaca założenie na niego pokrowca. Co do wspomnianych "bombek". Byłbym bardzo ostrożny. Stosowanie ich w blokach mieszkalnych i kamienicach jest zabronione, ze względu na toksyczność zawartych w nich substancji oraz możliwość przedostania się ich do lokali sąsiednich. Zresztą olbrzymia większość świec dymnych jest przeznaczona do dezynsekcji piwnic, magazynów, a nie mieszkań. Pamiętajmy, że nie wystarczy wywietrzyć mieszkania. Substancje czynne zawarte w takich środkach utrzymują się w mieszkaniu bardzo długo (kilka miesięcy), poza tym nie niszczą jaj pluskiew. Dobrym rozwiązaniem jest oprysk, dokładne sprzątanie z uszczelnieniem mieszkania (szpary w parkiecie, ścianach, listwach przypodłogowych), wypranie i poprasowanie ubrań i zasłon. W przypadku pluskiew oprysk powinno wykonać się trzy razy, ze względu na cykl rozwojowy owadów. Ponieważ jaja najtrudniej jest w 100% zlikwidować, należy zabieg powtarzać, aby pozbyć się dorosłych osobników i przerwać cykl rozmnażania. Więcej informacji na lontra-uslugi.pl - zapraszam na Facebooka (jest przekierowanie na stronie), tam dokładniejsze porady na temat walki domowymi sposobami z pluskwami.

Lontra

Kilka uwag. Wymrażanie rzeczy mających styczność z pluskwami nie bardzo ma sens. Pluskwy co prawda giną, ale w bardzo niskich temperaturach (po 5 minutach w temperaturze - 35stopni). Temperatura rzędu -7stopni C nic nie daje- pluskwy są w stanie przeżyć w zamrażalce 1,5 miesiąca. Parownice są ok, ale nie sprawdzają się na tapicerkach czy materacach. Para nie dociera wszędzie, za to materace czy fotele długo trzeba suszyć. Nie twierdzę, że to zła metoda, po prostu w praktyce lepiej sprawdza się prasowanie. Wystarczy rozłożyć szmatkę bawełnianą na takiej sofie czy materacu i delikatnie go przeprasować. Efekt nawet lepszy (ciepło wnika głębiej) i nie ma problemu z wilgocią (zwłaszcza zimą). Dobrym sposobem jest po dezynsekcji materaca założenie na niego pokrowca. Co do wspomnianych "bombek". Byłbym bardzo ostrożny. Stosowanie ich w blokach mieszkalnych i kamienicach jest zabronione, ze względu na toksyczność zawartych w nich substancji oraz możliwość przedostania się ich do lokali sąsiednich. Zresztą olbrzymia większość świec dymnych jest przeznaczona do dezynsekcji piwnic, magazynów, a nie mieszkań. Pamiętajmy, że nie wystarczy wywietrzyć mieszkania. Substancje czynne zawarte w takich środkach utrzymują się w mieszkaniu bardzo długo (kilka miesięcy), poza tym nie niszczą jaj pluskiew. Dobrym rozwiązaniem jest oprysk, dokładne sprzątanie z uszczelnieniem mieszkania (szpary w parkiecie, ścianach, listwach przypodłogowych), wypranie i poprasowanie ubrań i zasłon. W przypadku pluskiew oprysk powinno wykonać się trzy razy, ze względu na cykl rozwojowy owadów. Ponieważ jaja najtrudniej jest w 100% zlikwidować, należy zabieg powtarzać, aby pozbyć się dorosłych osobników i przerwać cykl rozmnażania. Więcej informacji na www.lontra-uslugi.pl - zapraszam na Facebooka (jest przekierowanie na stronie), tam dokładniejsze porady na temat walki domowymi sposobami z pluskwami.

pluskwa

Wykonujemy dezynsekcje i deratyzacje na terenie Londynu i okolic. Usuwamy: - pluskwy - karaluchy -pchly -gryzonie Prosze dzwonic tel 07912885253 www.hunter-pestcontrol.co.uk Pluskwy na terenie Londynu i okolic usuwa firma Hunter PCS. Wykonujemy nastepujace uslugi: - usuwanie pluskiew - deratyzacja Tel 07912885253 www.hunter-pestcontrol.co.uk http://ww w.hunter-pestcontrol.co.uk/pl/

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pluskwa domowa. Skąd się bierze, jak wygląda i jak się jej pozbyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.