Porady domowe

Pompa ciepła do mieszkania. Jaką pompę wybrać do mieszkania 50 i 80 m kw.? Czy to się opłaca?

Pompa ciepła w mieszkaniu to coraz częściej spotykane rozwiązanie w zabudowie wielorodzinnej. Choć jej montaż wydaje się bardziej skomplikowany niż w przypadku domów, to na osiedlach mieszkaniowych pojawiają się charakterystyczne urządzenia. Ile kosztuje pompa ciepła do mieszkania i jaką wybrać?

Pompa ciepła do mieszkania. Jaką pompę wybrać do mieszkania 50 i 80 m kw.? Czy to się opłaca?
Pompę ciepła można zainstalować również w mieszkaniu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pompa ciepła do mieszkania. Czy się nadaje?

Choć to urządzenie grzewcze kojarzy się głównie z instalacją w domach jednorodzinnych, to pompa ciepła nadaje się do mieszkania. Producenci zapewniają, że bez problemu można stosować ją w szeregówkach lub lokalach usługowych. Pompa ciepła to również rozwiązanie dla mieszkań, które znajdują się na szóstym, a nawet siódmym piętrze w bloku.

Pompa ciepła do mieszkania nadaje się, tym bardziej że jej montaż jest łatwiejszy niż na przykład instalacja kotła centralnego ogrzewania. Co więcej, ruszył nowy, rządowy program dofinansowań w ramach programu „Ciepłe mieszkanie”.  Do końca grudnia 2022 roku można składać wnioski o dofinansowanie na pompę ciepła przez właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Jak działa pompa ciepła w mieszkaniu?

Co do zasady działanie pompy ciepła w mieszkaniu nie różni się zbyt wiele od tych, które montowane są w domach jednorodzinnych. Różnica polega na tym, że często osiedla mieszkaniowe ogrzewane są urządzeniami, które charakteryzuje kontenerowa lub kompaktowa budowa. To pozwala na wykorzystanie zazwyczaj i tak już niewielkiej dostępnej przestrzeni.

Jak działa pompa ciepła w mieszkaniu? Najczęściej stosowany jest system kaskadowy. To oznacza, że taki system złożony jest z kilku pomp ciepła, które działają w zależności od zapotrzebowania na ciepło. To podstawowe pokrywane jest przez jedno urządzenie, a gdy zapotrzebowanie na ciepło się zwiększa, uruchamiana jest kolejna pompa. Żywotność całego systemu zwiększa kontrola czasu pracy poszczególnych urządzeń, dzięki czemu pracują one naprzemiennie.

Przeczytaj również: Pompa ciepła czy piec indukcyjny? Jak wybrać oszczędne ogrzewanie domu

pompa ciepła Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie pod warunkiem, że prąd wykorzystywany do uruchomienia pompy pochodzi z odnawialnych źródeł. Fot. Adam Wysocki/East News

Jak wybrać pompę ciepła do mieszkania? 50 i 80 m kw.

Jaka pompa ciepła do mieszkania? Jednym z głównych parametrów, który determinuje odpowiedź na to pytanie, to oczywiście powierzchnia mieszkania. Oprócz tego liczą się także rodzaj i jakość izolacji budynku, kubatura, roczne zużycie wody przez mieszkańców czy bardzo ważna średnia temperatura powietrza dla danej lokalizacji. Jak wybrać pompę ciepła do mieszkania 50 m kw.?

Aby odpowiedź na to pytanie, musimy również znać zapotrzebowanie na energię dla mieszkania. Szacuje się, że na jeden metr kwadratowy niezbędne jest od 40 do 50 W. Jak wybrać pompę ciepła do mieszkania 50 m kw.? Mnożąc wartość powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na moc, dla takiego mieszkania niezbędne jest urządzenie o mocy 2,5 kW.

Analogicznie można odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać pompę ciepła do mieszkania o powierzchni 80 m kw. Uwzględniając podobne zapotrzebowanie na ciepło w mieszkaniu (ok. 50 W) i, przyjmując identyczne założenia, łatwo obliczyć, że dla takiej powierzchni niezbędne będzie urządzenie, którego moc to minimum 4 kW.

Ile kosztuje pompa ciepła do mieszkania?

To, ile kosztuje pompa ciepła do mieszkania, wynika z kilku czynników. Przeważnie w budownictwie wielorodzinnym wykorzystuje się powietrzne pompy. To jeden z determinantów, a kolejne to między innymi moc grzewcza, klasa energetyczna budynku czy rodzaj ogrzewania (podłogowe czy grzejnikowe). Ile kosztuje pompa ciepła do mieszkania? Nie należy również zapominać o automatyce, budowie, poborze prądu i współczynniku COP, które wpływają na cenę.

Każdy rok to coraz większa konkurencyjność na rynku pomp ciepła co oznacza, że ich ceny powinny spadać. Niestety utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja oraz spore zapotrzebowanie sprawiają, że ceny nadal są wysokie. Ile kosztuje pompa ciepła do mieszkania? Dziś cena takiego urządzenia i montażu powinna zamknąć się w kwocie do 50 tys. zł dla średniego metrażu. 

pompa ciepła w mieszkaniu Pompa ciepła do mieszkania to doskonałe urządzenie dla wszystkich osób, które pragną mieć tańsze rachunki. Fot.123RF.com 

Jak montować pompę ciepła w mieszkaniu?

Pompa ciepła w mieszkaniu to pewnego rodzaju ograniczenie, szczególnie ze względu na miejsce montażu. Urządzenie przypominające wentylator można postawić nawet kilkanaście metrów od mieszkania, co jednak oznacza więcej pieniędzy za doprowadzenie niezbędnych kabli oraz rur. Jak montować pompę ciepła w mieszkaniu?

Jednym z rozwiązań jest postawienie agregatu na dachu lub pod jego gzymsem. Nie należy pompy ciepła montować zbyt blisko okien, bo praca urządzenia może zakłócać spokój. Oczywiście pompa ciepła w mieszkaniu w bloku to decyzja, która zależy od wspólnoty mieszkaniowej. Jednak podobnie jak w przypadku klimatyzacji, można ją zamontować na ścianie budynku lub na balkonie.

Zalety i wady pompy ciepła w mieszkaniu

Zalety pompy ciepła w mieszkaniu to całkowicie bezobsługowa obsługa i gwarancja prostego montażu. Co więcej, to rozwiązanie jest znacznie bardziej bezpieczne dla mieszkańców, bo urządzenie jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka wybuchu. Pompa ciepła w mieszkaniu to również, a co do znudzenia powtarzają producenci, niskie koszty eksploatacji.

Wady pompy ciepła w mieszkaniu to wciąż wysokie ceny, które rosną wraz z rodzajem urządzenia. Te tańsze to niestety częstsze awarie sprężarek. Pompa ciepła w mieszkaniu to również hałas, który dla części mieszkańców może być uciążliwy. A do tego, aby system pompy ciepła był wydajny, najlepszym rozwiązaniem będzie droższe ogrzewanie podłogowe.

Przeczytaj również: Wypełnij i złóż wniosek o dodatek węglowy. WZÓR WNIOSKU i instrukcja, jak go wypełnić

dodatek węglowy 2 sierpnia 2022 r. weszła w życie ustawa o dodatku węglowym. Fot.123RF.com/www.gov.pl

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.