Porady domowe

Poradnik: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?

Mimo że w nowych mieszkaniach są one coraz częściej zastępowane przez bezpieczniejsze modele indukcyjne, wciąż wielu z nas ma w domu „tradycyjną” kuchenkę gazową. Pewnie każdemu zdarzyło się nieraz doprowadzić gotowane potrawy do wykipienia. Płyty gazowe i ich ruszty łatwo się brudzą, zdecydowanie trudniej doprowadzić je do czystości.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Ruszty kuchenek gazowych łatwo się brudzą — a to coś na nie wykipi, a to zachlapie je tłuszcz — w kuchni o takie wypadki wcale nietrudno. Powinniśmy je dokładnie myć za każdym razem, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Inaczej, jeśli dalej będziemy na nich gotować, warstwa brudu zacznie się przypalać i zaschnie na twardą skorupę, której niestety, niełatwo się pozbyć. Dlatego, jeśli zdarzy się nam ruszt zabrudzić podczas gotowania, po wystygnięciu kuchenki poświęćmy te kilkanaście minut i przemyjmy metalową nakładkę zwilżoną gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Jak czyścić mocno zabrudzony ruszt kuchenki?

Do dyspozycji mamy kilka praktycznych preparatów. Jednym z nich jest np. degreaser, służący do usuwania tłuszczu. Jeśli stawiamy jednak na naturalne środki czyszczące, wykorzystać możemy ocet, sodę oczyszczoną lub sól.

src: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej | 3 domowe sposoby, Youtube.com, kanał: Take Look

Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej

Czyszczenie zwykłych rusztów żeliwnych jest trudne ze względu na ich rozmiary – chyba że jesteśmy szczęściarzami i mamy małe ruszty, które nakłada się pojedynczo na każdy z palników. Duże, jednoczęściowe ożebrowania, niemieszczące się ani w zlewie, ani w zmywarce najwygodniej będzie nam wyczyścić w wannie, brodziku lub improwizowanym „baseniku” zrobionym z grubej, mocnej folii. Jak go przygotować?

Arkusz folii przycinamy na wymiary rusztu, dodając jednak z każdej strony ok. 10 cm zapasu. Każdy z narożników spinamy za pomocą zszywacza, dzięki czemu powstanie prowizoryczna „misa”, w której układamy ruszt. Warto podeprzeć go jakąś miseczką lub innym naczyniem, tak aby znajdował się lekko pod kątem – to ułatwi nam pracę.

Zabrudzony ruszt możemy wyczyścić z użyciem octu. Substancja ta doskonale rozpuszcza tłuszcz i zaschnięty brud. Trzeba ją jednak pozostawić na żeliwnych żeberkach na dłużej i tutaj z pomocą przychodzą gazy apteczne, bandaże lub ręczniki papierowe.

Dużą płachtę tkaniny (jeśli wykorzystujemy gazę) tniemy na mniejsze, ale szerokie paski. Namaczamy je w occie spirytusowym i zawijamy wokół metalowych części rusztu. Pokrywamy nimi cały przedmiot, miejsce po miejscu, po czym zostawiamy go na ok. godzinę, by odmókł. Po tym czasie zdejmujemy „octowy opatrunek” i przecieramy ruszt wilgotną gąbką.

Zamiast octu, wykorzystać możemy niezastąpioną sodę oczyszczoną lub sól. Przygotowujemy z niej gęstą papkę, którą nanosimy na żeliwne żeberka. Po ok. godzinie kratę przecieramy szorstką stroną gąbki.

Naprawdę mocno zapuszczony ruszt kuchenki gazowej najlepiej jednak namoczyć w ciepłym roztworze wody i sody oczyszczonej. Kratę obficie posypujemy białą substancją, zalewamy ją wrzątkiem (woda musi zakryć ją całą) i pozostawiamy ją tak na ok. 3 godziny. Takie namaczanie nie sprawi, że cały brud odpadnie sam; będzie on miększy i łatwiej odejdzie od metalu, jednak konieczne więc będzie dodatkowe ścieranie zabrudzeń niewielką szpachelką. Robimy to ostrożnie, by nie uszkodzić metalowych prętów.

Zobacz również:

Jak wyczyścić piekarnik

Jak wyczyścić filtr okapu

Jak wyczyścić przypalony garnek

Deccoria.pl

Zobacz inne porady, kliknij! 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Poradnik: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.