Spis treści:
- Fałszywe SMS-y od PGNiG
- Jak odróżnić SMS z PGNiG od oszustwa?
- Co zrobić, gdy dostaniesz fałszywego SMS-a z PGNiG?
Fałszywe SMSy od PGNiG
Niedawno specjaliści z organizacji zajmującej się cyberbezpiczeństwem, CERT Polska, ostrzegli przed nowym sposobem na wyłudzenie danych. Oszuści podszywają sie pod przedsiebiorstwo PGNiG i w ich imieniu informaują o zadłużeniu, przez które ma być odłączony gaz. W takiej wiadomości dodany jest link za pomocą, którego można uregulować wspomnianą należność. Po kliknięciu w niego zobaczymy stronę, która łudząco przypomina oryginalną witrynę PGNiG. Kiedy wypełnimy formularze na tej stronie to wszystkie dane trafią do oszustów.
Uwaga, kolejny wariant kampanii phishingowej z użyciem SMS. Tym razem oszuści podszywają się pod @GK_PGNiG i informują o odłączeniu gazu z powodu zaległej należności! Link w wiadomości może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta!
— CERT Polska (@CERT_Polska) November 27, 2022
Podejrzane SMSy przekazujcie na 799-448-084 pic.twitter.com/05epIXhLDe
Przeczytaj też: Płyta gazowa bez płomieni. Ekonomiczna alternatywa dla płyt elektrycznych i indukcyjnych?
Phishing - po co kradnie się dane?
Metoda oszustwa, polegająca na podszywaniu się pod znane instytucje lub osoby, nazywa się właśnie phishingiem. Celem takiego działania jest m.in. kradzież danych osobych, dzięki którym oszuści mogą zalogować się na nasze konto bankowe i ukraść stamtąd pieniądze.
Dlaczego phishing jest skuteczny?
Akcje phishingowe wykorzystują istotne dla nas sfery życiowe, takie jak np. płatność za gaz, prąd, paczkę, aby wywołać w nagły strach i obawę. Osoba w stresie może nie myśleć racjonalnie, co zwiększa skuteczność kradzieży. Ponadto w wiadomościach SMS z koniecznością opłacenia należności często podane są niskie kwoty 5-10 zł. Dużo osób woli po prostu opłacić zaległości, aby "mieć to z głowy".
Jak odróżnić SMS z PGNiG od oszustwa?
Oszuści wykorzystują roztargnienie i stres, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, aby nie zostać oszukanym.
- Czytaj dokładnie każdego SMSa, jakiego dostajesz. Sprawdzaj adresata oraz czy w wiadomości są błędy.
- Czerwona lampka powinna się zaświecić, kiedy ktoś przesyła do Ciebie wiadomość z prośbą o uiszczenie opłaty.
- Nie klikaj w żadny link przesłany do Ciebie SMSem! Kiedy chcesz sprawdzić, czy rzeczywiście zwlekasz z zapłatą to samodzielnie wejdź na stronę PGNiG i zaloguj się.
- Kiedy nie masz pewności, co do wiadomości to zadzwoń na oficjalną infolinię firmy, która do Ciebie rzekomo napisała.
Jak wygląda fałszywy SMS o gazie?
W teorii odróżnianie fałszywych SMS wydaje się proste. Na co dzień może być to trudniejsze. Jak wygląda fałszywy SMS od osób podszywających się pod PGNiG?
Fałszywe SMS-y są bardzo podobne do oryginału - łatwo się pomylić. Fot. twitter.com/JoannaBorczak/
Co zrobić, gdy dostaniesz fałszywego SMS-a z PGNiG?
Na twoją skrzynkę SMS-ową trafia podejrzana wiadomość. Co zrobić dalej?
Nie klikaj w żaden link oraz nie odpowiadaj na taką wiadomość. Następnie prześlij fałszywy SMS do zespołu CERT Polska - wystarczy przekazać niebezpieczną wiadomość pod numer 799 448 084. Możesz również zgłosić próbę wyłudzenia danych przez stronę: incydent.cert.pl.
Zastanawialiście się jak najlepiej zgłosić incydenty do naszego zespołu?
— CERT Polska (@CERT_Polska) December 8, 2021
Poniżej prezentujemy grafiki, które pokażą Wam jak w prosty sposób możecie zgłosić do nas różne rodzaje oszustw komputerowych. pic.twitter.com/wrgIpLTG6K
Powiedz swoim bliskim o fałszywych SMS-ach, aby oni również nie dali się nabrać. Zadbaj szczeólnie o osoby starsze, które są mniej obyte z technologią.
Zobacz również: Tak obniżysz rachunki za gaz. Zwróć uwagę na ten detal
Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.