fot. 123RF/PICSEL
Jaka farba?
Zanim zabierzemy się za czyszczenie ścian, upewnijmy się, jaką farbą są pomalowane. Jeśli tego nie wiemy, sprawdźmy w jakimś niewidocznym miejscu, jak warstwa koloru reaguje na substancje czyszczącą. Starsze farby rozmazują się pod wpływem wody i mydła, powstają na nich smugi lub zaczynają prześwitywać.
Czyszczenie ścian
W przypadku zmywalnej farby akrylowej (lateksowej bądź satynowej) i silikatowej sprawa jest prosta. Wystarczy gąbka i ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła, a ściany staną się znów nieskazitelne. Zwykła farba, położona kilkoma warstwami, potrzebuje specjalnego traktowania, by skutecznie zlikwidować zabrudzenia. Nie wszystkie plamy łatwo zmyć.
Najbezpieczniej jest wybrać środek o jak najmniejszej agresywności. Najlepiej sprawdzi się tutaj czysta woda, którą naniesiemy miękką gąbką. Jeżeli efekt w dalszym ciągu nas nie zadowala, możemy przygotować słaby roztwór wody i płynu do mycia naczyń. Nie powinno się stosować mleczek do czyszczenia, ponieważ mają one właściwości ścierające, a nawet zawierają rozpuszczalniki. Pamiętajmy, aby często wymieniać wodę, by nie wcierać brudu w ścianę, oraz dbać o czystość szmatki. Ściany myjemy zawsze z góry na dół, z jednego boku na drugi.
Jakich środków do czyszczenia ścian użyć?
Sprawdzonym i naturalnym sposobem do usuwania plam jest soda oczyszczona. Zmieszaj ją z wodą w odpowiednich proporcjach tak, by mieszanka stanowiła papkę i delikatnie pocieraj nią zabrudzone miejsce.
Magiczna gąbka - doskonale (na sucho!) usuwa ze ścian rysunki z kolorowej kredy lub kredek.
Ocet - To uniwersalny środek myjący, który powinien się znaleźć w każdym domu. Do około 4 litrów wody wlewamy pół szklanki tego płynu, dodajemy pół szklanki amoniaku i odrobinę sody oczyszczonej. Tak powstały roztwór nanosimy na ścianę ściereczką.
Mąka ziemniaczana - Wchłania tłuszcz. Należy nasypać garstkę mąki na ściereczkę i przetrzeć zabrudzone miejsce.
Chleb - Świetnie działa na tłuste plamy. Wystarczy potrzeć zabrudzenie kawałkiem białego pieczywa Jeżeli pobrudzona jest tapeta, trzeba odkroić skórkę, żeby jej nie porysować.
Druciak - Jest skuteczny w przypadku głębokich plam, ale trzeba używać go delikatnie, aby nie zarysować powierzchni. Pracujemy z nią podłużnymi ruchami.
WD - 40 - Środek używany powszechnie do odmrażania zamków świetnie sprawdzi się w przypadku ścian pomazanych markerem. Spryskujemy ją specyfikiem, a następnie przecieramy czystą szmatką.
Gumka do mazania - to dobry pomysł na delikatne zarysowania. W ten sposób można rozjaśnić pobrudzoną ścianę.
Ręczniki papierowe lub bibuła poradzą sobie z pajęczynami oblepionymi kurzem.
Benzyna lakowa usuwa nieco starsze, zaschnięte tłuste zabrudzenia. Nasączamy nią mikrofibrową ściereczkę i pocieramy nią plamę. Po 5-10 minutach przecieramy mokrą od wody gąbką czyszczone miejsce i osuszamy ręcznikiem papierowym.
Czasem nawet najbardziej skuteczne środki nie pomagają w usunięciu brudu ze ścian. W takim wypadku zabrudzone miejsce należy zdrapać łącznie z wierzchnią warstwą tynku, ponownie zatynkować i pomalować farbą o tym samym kolorze. Przeczytaj, jak odnawiać ściany.
Deccoria.pl