Porady domowe

Sprzątanie nagrobków: Marmur i piaskowiec

Koniec października i początek listopada to szczególny czas w polskich domach. Poświęcony zadumie i tęsknocie za bliskimi, którzy odeszli. Chcąc należycie uczcić ich pamięć, porządkujemy i odwiedzamy ich nagrobki.

Sprzątanie nagrobków: Marmur i piaskowiec

Fot.123RF.com

Pomniki produkowane są z różnych surowców. Najczęściej są to marmur lub piaskowiec. Niestety to materiały, które szybko porastają mchem, nie są odporne na zewnętrzne zanieczyszczenia i szybko ulegają zniszczeniu. Należy zadbać o nie odpowiednio wcześniej.

Marmur

W kontakcie z zakwaszoną wodą marmur matowieje i pęka.  Nagrobki wykonane z tego surowca bardzo łatwo zniszczyć chemikaliami. Nie należy również używać szczotek i druciaków. Źle pielęgnowany marmur da się odnowić jedynie przez profesjonalne ścieranie wierzchniej powłoki, co jest bardzo pracochłonne i dość drogie. Takie powierzchnie czyścimy z użyciem gorącej wody, gąbki i odrobiny detergentu np. płynu do mycia naczyń. Każde czyszczenie marmuru zacznij od zamiatania. Jeśli pominiesz ten krok to podczas mycia, możesz porysować płytę - brzydkie smugi będą widoczne pod światło. Do zamiatania użyj szczotki z miękkim włosiem. Z marmurowej płyty uciążliwe plamy usuniesz pastą solną (aby ją przygotować, po prostu zmieszaj wodę z solą) lub sodową (połącz wodę utlenioną z sodą oczyszczoną) czy też mydlinami z szarego mydła. 

Do konserwacji płyt marmurowych doskonale nadają się specjalne pasty i oczyszczacze dostępne na rynku. To właśnie dzięki nim utrzymamy nagrobek w dobrym i nienaruszonym stanie. Konserwacja nie tylko wzmocni nasz kamień, ale także w razie potrzeby naprawi bądź uzupełni powstałe w nim ubytki.

Pamiętaj: Nigdy nie stosuj kwasowych środków (octu, cytryny, kwasku cytrynowego) do czyszczenia naturalnego marmuru! Powodują one jego matowienie i stopniowe odbarwianie. Do czyszczenia tego kamienia nie nadają się również mydła i tłuszcze. 

Piaskowiec

Piaskowiec jest bardzo miękki i kruchy zaraz po wydobyciu, twardnieje wraz z osuszaniem się. Jest to najczęściej występujący gatunek skał na ziemi, ale stosunkowo rzadko wykorzystywany w przemyśle kamieniarskim. Groby wykonane z tego surowca wymagają bardzo dużej uwagi podczas czyszczenia. Ponieważ jego struktura jest bardzo chłonna, może to skutkować powstaniem brzydkich plam podczas nieostrożnej konserwacji. Do czyszczenia pomników z piaskowca najlepiej używać samej wody (np. myjka ciśnieniowa, czyszczenie parą lub suchym lodem).

Sprawdź: Rośliny odpowiednie na cmentarz


Fot.123RF.com

Sposób na mech

Watro również zastosować odpowiedni środek wspomagający usuwanie mchu i porostów. Pomnik należy spryskać takim środkiem i pozostawić na 2-3 tygodnie. Z czasem mogą pojawić się czerniejące plamy - jest to efekt obumierania rośliny. Po upływie wskazanego czasu należy zmyć preparat wodą. W przypadku gdy pomnik jest pokryty dużą ilością mchu, praca ze szczotką drucianą będzie nieunikniona.

Sprawdź: Jak uporządkować i przystroić nagrobek przed Wszystkich Świętych?

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.