Rośliny odpowiednie na cmentarz
Aranżując trwałą zieleń wokół grobów bliskich, powinniśmy rozważyć kilka prostych, ale niezwykle ważnych akcentów.
Po pierwsze myśląc o większych roślinach krzewiastych lub niewielkich drzewach warto zorientować się, jakie przepisy w tej kwestii ma dany cmentarz. Wiele spośród cmentarzy – zarówno starych i zabytkowych, jak i zupelnie nowych ma jasno określone zasady, którymi należy się w tym temacie kierować. Po drugie tak jak w przypadku każdej innej kompozycji roślinnej, tak i tutaj należy gatunki dobierać w sposób odpowiedni do warunków siedliskowych.
Dla starych cmentarzy, z wysokimi drzewami, dużym zacienieniem i zwiększoną wilgotnością gleby odpowiednie gatunki to:
Rośliny jednoroczne: begonia bulwiasta, niezapominajka leśna, wilec purpurowy.
Byliny: barwinki, bergenia sercowata, fiołki, funkie, konwalia majowa, paprocie, pierwiosnki, runianka japońska.
Krzewy i pnącza: bluszcz pospolity, formy karłowe cisów, np. Summergold, mahonia pospolita, winobluszcze, trzmielina pnąca, zimozielone gatunki wiciokrzewów, różaneczniki (tylko niewielkie odmiany) i azalie.
Na nowych cmentarzach miejskich, z dużą gęstością nagrobków, niewielką ilością, najczęściej jeszcze małych drzew lub całkowitym ich brakiem, intensywnym nasłonecznieniem, glebą suchą i często piaszczystą:
Rośliny jednoroczne: aksamitki, gazanie, goździki, smagliczka nadmorska, osteospermum, pelargonie rabatowe, portulaka wielkokwiatowa, starce, werbeny.
Byliny: czyściec wełnisty, gęsiówka alpejska, goździki, krwawniki, gipsówka, macierzanka piaskowa, rojniki, rozchodniki, smagliczki.
Krzewy: jałowiec pospolity oraz większość odmian jałowca płożącego, pośredniego i sabińskiego, róże (tak zwane dzikie): pomarszczona, rdzawa, kutnerowata, gęstokolczasta oraz niskie odmiany kosodrzewiny i sosny bośniackiej.
fot.123RF/PICSELL
W miejscach widnych, ale z wilgotną glebą, stanowiące pośredni typ siedliska pomiędzy dwoma powyższymi sprawdzą się:
Rośliny jednoroczne: begonia stale kwitnąca, bratek ogrodowy, kocanki włochate, lobelia przylądkowa, niecierpki, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański.
Byliny: większość bylin umiarkowanej wielkości, a także ozdobne trawy, np. miskanty czy niektóre niewielkie gatunki bambusów.
Krzewy: irgi (większość gatunków i odmian płożących), różne rabatowe, wierzby szczepione i płaczące, karłowe formy modrzewi oraz wierzb, żywotniki (odmiany karłowe), niskie odmiany świerków i jodeł oraz wolno rosnące odmiany choiny kanadyjskiej.
Uniwersalne typy roślin, które świetnie sprawdzą się na cmentarzu to:
Rośliny zimozielone:
- bukszpan - w formie niskiej obwódki lub szpaleru wzdłuż nagrobka złagodzi mocny, sztywny kształt prostokątnej nagrobkowej płyty, stworzy też obwódkę, wydzielającą teren przynależny do danego grobu.
- barwinek - zimozielona krzewinka wytwarzająca dużo pokładających się po ziemi pędów. Dodatkową ozdobą takiej obwódki, od wiosny do lata, będą drobne niebieskie kwiatki.
- miniaturowe formy krzewów iglastych – będą stanowić tło dla innych roślin na cmentarzu. Nie muszą to być wbrew pozorom tylko tuje, ale też jałowce, cisy, kosodrzewina, miniaturowe odmiany świerka.
Rośliny okrywowe:
- irga pozioma - której ozdobą są jaskrawoczerwone owoce;
- funkie
- paprocie
Rośliny o "płaczącym" pokroju: wierzba płacząca lwa;
Rośliny kwitnące: róże, astry jesienne, konwalie, kalle, lilie, bratki, fiołki, niezapominajki, chryzantemy.
fot. 123RF/PICSELL
Zamiast chryzantem - kapusta!
Coraz częściej do przyozdobienia nagrobków wybierana jest… kapusta. Nie taka zwykła, jadalna, a jej dekoracyjny gatunek – kapusta ozdobna (łac. Brassica oleracea). Jest rośliną jedno- i dwuletnią, o rozetowym pokroju. Dorasta do 40 cm. Jej walorem są jej unikatowe kędzierzawe liście, które z wiekiem, z zielonego przebarwiają się na róż, fiolet, odcienie czerwieni, żółci u bieli. Kupić można też odmiany wielobarwne! Co ciekawe, im jest chłodniej na zewnątrz, tym kolory liści są bardziej intensywne. Pięknie wygląda uprawiana na rabatach w ogrodzie, jak i w pojemnikach - na balkonie i parapecie. Z jej zastosowaniem powstają również nietuzinkowe wieńce nagrobne –pięknie komponują się z chryzantemami, marcinkami, wrzosami, starcem srebrzystym i różami. Kapusta jest odporna na mróz. W przypadku „ciepłej”, łagodnej zimy, z powodzeniem wytrzyma nawet do wiosny.