Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Poradnik: Jak prawidłowo malować ściany wałkiem?

Jednym z najchętniej wybieranych narzędzi do malowania jest wałek. Uważa się, że nie sprawia on większych trudności w obsłudze – poradzi sobie z nim niemal każdy, nawet nie mając żadnego doświadczenia. Czasami jednak rezultaty pracy z jego użyciem są niezadowalające. Czego się wystrzegać, malując nim ściany?
Poradnik: Jak prawidłowo malować ściany wałkiem?

Przemalowanie to jeden z najprostszych sposobów na szybką i dość spektakularną metamorfozę wnętrza. Zwykle wystarczy już zmiana koloru jednej ściany, by pomieszczenie zyskało ciekawszego charakteru. Narzędziem, po które najczęściej sięgają amatorzy (nie oszukujmy się, fachowcy też!) jest wałek malarski. Prosty i wygodny w obsłudze przyrząd, który umożliwia szybkie nałożenie farby na duże płaszczyzny. Z wykorzystaniem wysięgnika z łatwością wymalujemy nawet wysokie ściany, bez konieczności wspinania się po drabinie.  Odpowiednio używany wałek nie pozostawia smug, a farbę nanosi cienką, równomierną warstwą. Jednak uwaga – diabeł tkwi w szczegółach. Samo narzędzie specjalisty nie czyni. Powodzenie malowania zależy od umiejętnej pracy z „rolką”, a jak się okazuje, niewiele osób wie, jak to poprawnie robić. Powielamy błędy, kierując się radami zasłyszanymi od znajomych i – o zgrozo – od wątpliwej jakości fachmanów, a później dziwimy się niezadowalającym efektom.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak prawidłowo malować wałkiem?

Co ważne – przed malowaniem ścian, trzeba je odpowiednio przygotować. To, czy farba dobrze przylegnie do podłoża i po wyschnięciu będzie prezentowała się bez zarzutu, w przeważającej mierze zależy od jej poprawnego wygładzenia i zagruntowania. Dobrze jest też przestrzegać kilku prostych reguł: gdy w planach mamy remont całego pomieszczenia, malowanie zaczynamy od sufitu. Następne w kolejności są narożniki – je najwygodniej i najdokładniej pomalować przy użyciu pędzli. Dopiero tak przygotowawszy całe pomieszczenie, możemy zabrać się za ściany.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


To również cię zainteresuje: Malarski dylemat. Wałek czy pędzel?

Błędnie uważa się, że płaskie powierzchnie najlepiej malować „na krzyż”, tworząc coś na kształt liter v” lub x. Zgodnie z jej wytycznymi, zaczynając od środkowej części płaszczyzny, wałek raz prowadzimy pod skosem w lewo, raz w prawo i tak do ukończenia całej ściany. Ten wielokrotnie powielany mit zdążył wyrządzić już wiele szkód w polskich mieszkaniach. Malowanie tą techniką to prosty sposób na oszpecone ściany, pełne smug, przetarć i nieregularnie rozłożonych warstw koloru. Każdą nierówność nie tylko wyczujemy, przesuwając palcami po ich powierzchniach, ale też będziemy w stanie zobaczyć je gołym okiem w dziennym świetle. Metoda ta sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy pracujemy z emulsjami matowymi, które nie odbijają światła, zatem ewentualne niedoskonałości nie będą aż tak widoczne. Co nie znaczy wcale, że powłoka ściany będzie całkiem gładka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To również cię zainteresuje: Malowanie ścian - na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów?

Na początku przygody z malowaniem przy pomocy wałka, poświęćmy uwagę narzędziu, którym mamy zamiar się posługiwać. W miarę możliwości dobierajmy je do powierzchni, na którą będziemy nanosić farbę. Im bardziej jest ona chropowata, tym dłuższe włosie powinien mieć wałek. Nie kierujmy się jednak samą długością – równie istotna jest gęstość runa. Im większa, tym lepiej będzie ono chłonąć farbę i pigment, co zdecydowanie ułatwi nam pracę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Aby uniknąć smug, grudek i łuszczenia farby, wałkiem pracujemy, rolując od sufitu, aż do podłogi tworząc równe pasy. Przy tej czynności dobrze posiłkować się kijkiem teleskopowym, dzięki któremu zwiększymy rozpiętość malowania. Jedno zanurzenie wałka w farbie powinno starczyć na pokrycie całej odległości między oboma krawędziami przepierzenia. Każdą kolejną warstwę barwnika należy nanosić w odległości paru centymetrów od poprzednio namalowanego pasma. Malując od góry do dołu, powinniśmy łagodnie kierować wałkiem na boki, tak by poszczególne pasy połączyły się i nieznacznie na siebie zachodziły. Unikajmy jednak malowania w kształt litery „v” i chaotycznych ruchów – w ten sposób możemy rozprowadzić farbę nierównomiernie. Na czas malowania powinniśmy być możliwie wypoczęci i pełni wigoru – najlepszy rezultat uzyskamy, pokrywając ścianę farbą „za jednym zamachem”, bez robienia żadnych przerw w trakcie.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Sekrety malowania ścian, których nie zdradzi ci żaden fachowiec

Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!

Przeczytaj również:

Jak NIE chronić domu przed burzą?

Co zrobić z roślinami, kiedy wyjeżdza się na urlop?

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Rośliny, które nie boją się ciepła

Zobacz najpiękniejsze inspiracje. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.