Porady domowe

Najbardziej kosztowne psy – zobacz, które szczeniaki są najdroższe

Miłośnicy psów, chcący sprawić sobie własnego czworonoga, najczęściej korzystają z serwisów ogłoszeniowych w poszukiwaniu szczeniaka. Można tam trafić na rozmaite oferty, także pod względem cenowym. To właśnie cena jest zazwyczaj głównym kryterium, które decyduje o nabyciu psa. Czy tak być powinno, dlaczego psy z rodowodem są drogie, które rasy są najdroższe – wyjaśniamy zagadnienie.

REKLAMA
  1. Szpic miniaturowy pomeranian. Miniaturowe rasy psów zawsze miały powodzenie, a obecnie pod względem ceny najdroższa rasa to pomeranian. Ten maleńki, puchaty piesek ma zaledwie do 20 cm wzrostu w kłębie i waży od 1,9 do 3,5 kg. Występuje w różnych umaszczeniach, najczęściej pomarańczowym, czarnym, białym, brązowym, wilczastym, łaciatym i czarnym podpalanym. Nie nadaje się dla małych dzieci. Uwaga: jest szczekliwy! Cena szczeniaka z metryką, z dobrym pochodzeniem, wynosi 8-9 tys. złotych. Więcej na temat szpiców znajdziesz tu.
  2. Mastif tybetański (do-khyi). To duży, masywny i ciężki pies, wyglądem przypominający lwa z uwagi na obfitą kryzę. Dojrzewa bardzo późno, samce nawet w 4. roku życia, suki nieco wcześniej. Wzrost w kłębie psa – minimum 66 cm, suki – minimum 61 cm. Jest psem typowo stróżująco obronnym. Umaszczenie czarne, czarne podpalane, błękitne, błękitne podpalane, płowe, śniade. Najdroższy przedstawiciel rasy kosztował 10 mln juanów chińskich (945 tys. funtów angielskich). Obecnie nie jest to rasa najdroższa, szczeniak kosztuje około 5-6 tys. zł.

  3. Buldog angielski. W Polsce znany z serialu „Gliniarz i prokurator”, wtedy zaczęła się u nas moda na tę rasę. Jej hodowla jest wyjątkowo trudna, bowiem jest to rasa wielkogłowa, wskutek czego suki nie rodzą szczeniąt naturalnie, poród zawsze odbywa się przez cesarskie cięcie. Z tego względu nie zaleca się kryć jednej suki więcej niż dwukrotnie. Jest to przysadzisty, mocny, dobrze umięśniony, krótkowłosy pies o wzroście w kłębie do 40 cm i ciężarze ciała 18-23 kg (suka) i 23-25 kg (pies). Umaszczenie – jednolite lub z maską – płowe, pręgowane, czerwone w różnych odcieniach lub łaciate – łaty w powyższych kolorach na białym tle. Cena szczeniaka to 5-8 tys. zł.

  4. Wilczarz irlandzki. Tan olbrzymi, majestatyczny, szorstkowłosy chart jest bardzo trudny w hodowli, do tego krótko żyje i ma skłonności genetyczne do nowotworu kości (osteosarcoma). Ma w kłębie co najmniej 79 cm (pies) i 71 cm (suka). Występuje w umaszczeniu białym, pszenicznym, szarym, pręgowanym, czarnym lub płowym. Szczeniak kosztuje, podobnie jak mastif tybetański, około 5-6 tys. zł.

  5. Border collie. We wszystkich  rankingach „Najmądrzejsze rasy psów” zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce. Zaliczany jest do rasy psów średnich (do 53 cm w kłębie), objęty obowiązkiem pracy (konkurs pasienia). Występuje w dwóch odmianach szaty – krótkiej i półdługiej. Psy krótkowłose robią karierę raczej w psich sportach – agility, frisbee, flyball, natomiast długowłose są typowymi wystawowcami, aczkolwiek do sportu również doskonale się nadają. Występują najczęściej w umaszczeniu czarno-białym, ale także w błękitno-białym, płowo-białym, marmurkowo-białym lub tricolor – wszystkie powyższe umaszczenia z podpalaniem. Cena szczeniaka wynosi 4-5 tys. zł. Więcej o border collie przeczytasz tu.

Należy pamiętać, że podane ceny obowiązują w Polsce. Na świecie szczenięta z renomowanych hodowli, zarejestrowanych w stowarzyszeniach członkowskich FCI, kosztuję niekiedy wielokrotnie więcej, a potencjalni nabywcy zapisują się w kolejkach. Nikt się nie dziwi, kiedy na pytanie „ile kosztuje szczeniak?” pada suma, na jaką u nas niekiedy trzeba pracować kilka miesięcy.

Kynologia z prawdziwego zdarzenia jest pasją niezwykle kosztowną, podobnie jak hodowla koni. Nawet w niezbyt drogich rasach zdarzają się transfery psów dorosłych za astronomiczne kwoty. Znany jest przypadek propozycji zakupu dorosłego jamnika, wybitnego reproduktora,  za 20 tys. dolarów. Właściciel (jednocześnie hodowca) nie sprzedał psa ze względów czysto emocjonalnych, jednak nie dla wszystkich ważniejsze są emocje i więź z psem.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najbardziej kosztowne psy – zobacz, które szczeniaki są najdroższe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.