fot. 123RF/PICSEL
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) tak jak komary, żywi się krwią człowieka. Trudniej ją jednak wykryć i wyeliminować. Owad atakuje nocą, kiedy śpimy. Budzimy się wtedy ze swędzącą, zaczerwienioną skórą na rękach, plecach, nogach. Pluskwy nie są jednak jedynie niedogodnością, ale też poważnym zagrożeniem dla człowieka. Roznoszą groźne bakterie gronkowca złocistego, który wywołuje tak poważne infekcje, jak posocznica, zespół wstrząsu toksycznego, zapalenie szpiku kostnego. Co gorsza, niektóre ze szczepów tych bakterii są oporne na antybiotyki!
Wygląd i cechy pluskiew
Pluskwa jest niewielkim owadem, o długości ciała wynoszącej 4-6 mm, i szerokości 3 mm. Jej czerwonobrązowe ciało jest mocno spłaszczone. Dzięki odpowiednio przystosowanym zmysłom nocne eksploracje w celu namierzenia ofiary nie sprawiają jej większych problemów. Wyposażona jest w czułki, pozwalające na odnajdywanie żywiciela – rozpoznaje go po zapachu krwi, wyczuwa też jego temperaturę ciała. Dzięki stopom (tak, stopom!) zakończonym pazurami, może poruszać się po krzywiznach i nierównych powierzchniach.
W przypadku długotrwałej niezdolności do odnalezienia „dawcy krwi” potrafi wprowadzić się w stan hibernacji. W ten sposób może przeżyć nawet 12 miesięcy!