Spis treści:
- Skąd się bierze kamień na muszli klozetowej?
- Jak pozbyć się kamienia z muszli klozetowej?
- Sól na kamień w muszli klozetowej
Skąd się bierze kamień na muszli klozetowej?
Żółte zacieki i trudny do usunięcia osad z kołnierza i dna misy to efekty tzw. twardej wody. Dominują w niej związki mineralne takie, jak np. sole wapnia, magnezu, żelaza i manganu, które wytrącają się i osadzają na powierzchni WC. W zależności od tego, jakie parametry ma woda w twoim domu, zacieki wyglądają inaczej, ale jedno je łączy – bywają trudne do usunięcia. Najlepszym sposobem zapobiegania osadom jest regularne mycie. Jeśli jednak nalot i kamień już się wytworzył, nie zwlekaj z jego usunięciem. To siedlisko bakterii i bardzo nieestetyczna oprawa toalety.
Przeczytaj również: Najgorsze zabrudzenia znikają błyskawicznie. Przygotuj miksturę do czyszczenia kuchenki
Jak pozbyć się kamienia z muszli klozetowej? Tylko naturalne metody
Stosowanie środków chemicznych do mycia toalety wiąże się z wdychaniem toksycznych oparów, koniecznością ochrony odzieży i organizacją miejsca przechowywania – z dala od dzieci, psów i innych, ciekawskich domowników. Lepszą metodą do walki z kamieniem na muszli jest wykorzystanie tego, co masz w kuchennych szafkach.
Domowe środki do czyszczenia kamienia w toalecie przynoszą zaskakujące efekty. Fot. 123rf.com
- Ocet – nie tylko spirytusowy
Wykorzystanie do mycia mieszaniny octu z wodą to metoda znana od pokoleń. Zwolennicy tego, co sprawdzone i ekologiczne mogą sięgnąć po spryskiwacz lub papier nasączony tym prostym środkiem. Aby ocet mógł zadziałać na trwalsze osady, zostaw go nieco dłużej wewnątrz misy. Nie masz wpływu na to, skąd się bierze kamień na muszli klozetowej, ale możesz skutecznie z nim walczyć, mieszając np. ocet jabłkowy z sokiem z cytryny. Charakterystyczny zapach szybko uleci, a toaleta będzie lśnić.
- Pasta z sody oczyszczonej
Pasta z sody oczyszczonej i wody pozwoli uporać się z mocnymi zaciekami i zabrudzeniami na kołnierzu i dnie misy. Jeśli dodasz mniej wody i mieszanina wyjdzie gęstsza, lepiej osadzi się na ściankach. To istotne, bo warto zostawić ją tam przynajmniej na 15 minut.
- Kwasek cytrynowy w sprayu
Kwasek cytrynowy w toalecie wygodnie rozprowadzisz np. spryskiwaczem. Pamiętaj, aby nie łączyć go z substancjami zasadowymi np. sodą oczyszczoną, ponieważ kwasy i zasady neutralizują się, tracąc najlepsze właściwości.
Sól na kamień w muszli klozetowej – wystarczy garść i osad zniknie
Jeśli dotychczas nie słyszałeś o tym, aby wykorzystać gruboziarnistą sól na kamień w muszli klozetowej, musisz koniecznie przetestować tę metodę. Wystarczy, że wsypiesz jej garść prosto do toalety, nie tylko na dno, lecz także na ścianki. Gdy sięgniesz po szczotkę do WC i oczyścisz nią wnętrze misy, kryształy soli zadziałają jak papier ścierny i ściągną nawet trwały osad. Ponadto uzyskana mieszanina wody z solą ma właściwości antybakteryjne, dlatego sprawdzi się jako naturalny, domowy środek dezynfekujący.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zapomnij o kamieniu w toalecie. Domowe triki na żółty osad i zacieki
Najbrudniejsze miejsca w domu. Gdzie w domu jest najwięcej zarazków?
Jak domowym sposobem czyścić spłuczkę