Porady domowe

Tak warto przygotować się na blackout i awarie prądu. Oto lista zapasów

Rozległe awarie sieci energetycznych to nie scenariusz z sensacyjnego thirillera, a rzeczywiste ryzyko, z którym trzeba się liczyć. Do właściwego przygotowania na wypadek blackoutu swoich obywateli zachęcają rządy Austrii, Niemiec, Hiszpanii czy Szwajcarii. Czy w Polsce może zabraknąć prądu? Podpowiadamy, jak przygotować się na przerwy w dostawie energii.

Blackout to rozległa awaria energetyczna występująca na dużym obszarze Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Blackout w innych krajach

Blackout to słowo, które od paru miesięcy do czerwoności rozgrzewa media. Rządy znaczących europejskich państw: Austrii, Niemiec, Hiszpanii oraz Szwajcarii już od listopada ostrzegają przed długotrwałymi trudnościami w dostępie do prądu i uczą obywateli, jak przygotować się na tę okoliczność. W Austrii na szeroką skalę przeprowadzono nawet akcję edukacyjną zatytułowaną „Co robić, gdy nic nie działa”. Niepokój władz wywołuje kryzys na światowym rynku energetycznym (jego skutki odczuwamy m.in. poprzez drastyczny wzrost cen prądu i gazu).

Blackout – co to znaczy

Blackout to rozległa awaria energetyczna, do której zazwyczaj dochodzi nagle i niespodziewanie. W jej wyniku na dużym obszarze występują dłuższe przerwy w dostawie prądu. To jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej kraju. Nawet kilkugodzinny brak prądu dezorganizuje pracę ważnych jednostek, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz pogarsza warunki życia ludności.

Przyczyną blackoutu najczęściej są:

  • niebezpieczne i skrajne warunki atmosferyczne
  • wyłączenie elektrowni
  • awarie w sieci
  • wyłączenie linii przesyłowych.

Od dłuższego czasu Polska wykazuje ogromne zapotrzebowanie na prąd. Czy grozi nam blackout? Fot. 123RF/PICSEL

Blackout w Polsce

W Polsce panikę wywołał wpis Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zamieszczony na Twitterze, w którym instytucja poucza jak przygotować się na blackout i czym on właściwie jest. Na początku grudnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły, że Polska awaryjnie importowała energię elektryczną od sąsiadów: Litwy, Szwecji, Niemiec, Czech i Ukrainy z powodu niedoboru bilansowego. Czy to oznacza, że mogło zabraknąć prądu w całym kraju? Nie, ale jak wyjaśniają eksperci z portali Wysokienapiecie i 300polityka – sytuacja była poważna i wynikała z konieczności utrzymania rezerw mocy na odpowiednim poziomie.

Od dłuższego czasu Polska wykazuje ogromne zapotrzebowanie na prąd, co jest związane m.in. z zimową porą roku. Przy jednocześnie występujących niekorzystnych warunkach atmosferycznych (niewiele słońca, brak wiatru) oraz niedoborach w konwencjonalnych elektrowniach (powodowanych awaryjnymi włączeniami części bloków) dochodzi do komplikacji i zachwiań w systemie energetycznym. Podobne sytuacje miały miejsce w ubiegłych latach, jednak nie na taką skalę.

Dlaczego może zabraknąć prądu?

Kolejne trudności w przyszłości nie są wykluczone. Mimo to dostawcy energii zapewniają, że prądu nam nie zabraknie. Wiele zależy jednak od tegorocznej zimy: jeśli temperatury znów spadną poniżej zera i utrzymywać się będzie bezwietrzna pogoda, przy pojawiających się awariach w elektrowniach, w polskich sieciach może zabraknąć prądu. Na takie wypadki PSE dysponuje wieloma środkami zaradczymi: może zasięgnąć pomocy sąsiadów, importować prąd z innych krajów lub ograniczyć pobór mocy – przede wszystkim przez zakłady przemysłowe, które są największymi odbiorcami energii. Prawdopodobieństwo wystąpienia blackoutu na obszarze całego kraju jest nieduże. Bardziej prawdopodobnym zagrożeniem jest tymczasowe ograniczanie dopływu prądu na terenie konkretnego regionu. 

licznik prądu Trudności w energetyce wynikają m.in. z konieczności przeprowadzenia transformacji na rzecz bezemisyjnych źródeł energii Fot. 123RF/PICSEL

Przyszłość w ciemnych barwach

Nie brakuje głosów, że sytuacja energetyczna Polski w kolejnych latach będzie się pogarszać. Na taki stan wpływa rosnące zapotrzebowanie na energię, transformacja rynku i stopniowe odchodzenie od węgla na rzecz energii OZE, a także wyłączanie działania starych bloków elektrowni, bez otwierania nowych. Problemy i trudności w energetyce mogą być coraz bardziej odczuwalne.

Blackout — co trzeba mieć w domu

Mimo uspokajających głosów ekspertów warto wiedzieć, jak przygotować się na chwilowe lub dłuższe przerwy w dostawie prądu. Przygotowania do "blackoutu" zależą od pory roku oraz zamieszkiwanego terenu – właściciele domów jednorodzinnych na wsiach muszą przygotować się inaczej niż mieszkańcy dużych miast.

Trzy zagadnienia, o które należy zadbać w pierwszej kolejności, to zapewnienie sobie:

  • Zapasu żywności – gromadźmy konserwy, przetwory w słoikach oraz suchy prowiant – pożywienie o długim terminie przydatności, niewymagające przechowywania w lodówkach oraz niesprawiające dużych trudności w sporządzeniu (nie każdy dysponuje kuchenką turystyczną na paliwa ciekłe). W przypadku braku prądu lodówki utrzymają odpowiednie temperatury przez maksymalnie kilkanaście godzin.
  • Ciepła – w przypadku awarii w miesiącach zimowych, mieszkania mogą szybko się wychładzać. W takiej sytuacji ciepło zapewnią koce, śpiwory, kołdry i grube ubrania. Można pokusić się o zakup nagrzewnic lub kuchenek turystycznych na kartusze gazowe. Mieszkańcy domów jednorodzinnych są w nieco lepszym położeniu: do ogrzewania mogą wykorzystać kominek lub kozę.
  • Wody  – w miarę możliwości w domach warto trzymać zapas pitnej wody butelkowanej – ok. 10 l na jednego domownika. Dłuższe przerwy w dostawie prądu mogą spowodować trudności w działaniu kanalizacji, dlatego tuż po wystąpieniu awarii warto napełnić wannę lub inne dostępne duże zbiorniki wodą z kranu, która posłuży do utrzymania higieny.

Na wypadek przed w dostawie prądu warto przygotować zapas świec Fot. 123RF/PICSEL

Blackout – co robić, gdy nic nie działa

W trudnych warunkach mrok spowodowany brakiem oświetlenia elektrycznego rozjaśnią świece, latarki ręczne, latarki czołowe oraz lampy biwakowe. Pamiętajmy, by przygotować również zapas zapałek lub zapalniczek oraz baterii. Pod ręką warto mieć także przenośne radio tranzystorowe, dzięki któremu możliwe będzie odbieranie komunikatów rządowych. Dla zachowania łączności ze światem zewnętrznym przydadzą się również krótkofalówki.

W sytuacjach skrajnych nie można zapominać o swoim bezpieczeństwie. Dopilnujmy, by apteczka ze środkami pierwszej pomocy była uzupełniana na bieżąco i zawierała zapas niezbędnych leków, opatrunki, bandaże oraz środek do odkażania ran.

Przerwy w dostawie energii oznaczają trudności w działaniu bankomatów i elektronicznych środków płatności, dlatego trzymajmy w domu zapas gotówki. Nie zaszkodzi, jeśli w jednym miejscu zgromadzimy również coś do pisania (zeszyt, ołówki), mapę, scyzoryk oraz pieprz gazowy, dzięki któremu uchronimy się przed złodziejami.

Dla zachowania funkcjonalności części urządzeń elektrycznych, do domu można zakupić:

  • zasilacze awaryjny UPS – w zależności od wielkości, będą działać od kilku przez kilkanaście godzin
  • agregat prądotwórczy – ich działanie uzależnione jest od ilości dostępnego paliwa: benzyny lub oleju. Zainteresowanie urządzeniami tego typu jest spore. Już teraz wiele sklepów zgłasza, że zaczyna brakować tego towaru. Przeczytaj: Agregat prądotwórczy na wagę złota. Ryzyko blackoutu?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi:

W jednym i łatwo dostępnym miejscu warto trzymać latarki na baterie, świece, zapałki lub zapalniczki,  apteczkę pierwszej pomocy oraz dokumenty.

Wyposażmy się w powerbanki, które posłużą jako awaryjne ładowarki.

Zabezpieczmy odpowiednią ilość jedzenia, które ma długi termin przydatności do spożycia i nie wymaga przechowywania w niskiej temperaturze. 

Redakcja Deccoria.pl

Reklama

źródła: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/blackout-w-polsce-ekspert-mowi-czy-nalezy-sie-go-bac-tej-zimy/dsdnzft
https://wysokienapiecie.pl/43000-czy-grozi-nam-blackout-operatorzy-uspokajaja-ale/|
https://300gospodarka.pl/opinie/prawdziwego-blackoutu-w-polsce-nie-bedzie-komentarz-konrada-swirskiego

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tak warto przygotować się na blackout i awarie prądu. Oto lista zapasów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.