Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Te rośliny odstraszają meszki. Posadź je wokół domu!

Meszki to bardzo dokuczliwe insekty, które żerują głównie przez okres wakacyjny. Chociaż ugryzienie przez tego owada objawia się zwykle niewielkim bąblem, zaczerwienieniem i swędzeniem, niekiedy może powodować poważne reakcje alergiczne. Jak wygląda meszka i kiedy może nas zaatakować? Czy ugryzienie tego owada zagraża życiu i zdrowiu człowieka? Z naszego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z irytującymi mieszkami, które atakują nas w domu i w ogrodzie. 

Te rośliny odstraszają meszki. Posadź je wokół domu!
Co odstrasza meszki? Te sposoby pomogą je zwalczyć!

Spis treści:

Jak wyglądają meszki?  

Meszki to rodzina niewielkich owadów. Spośród znanych 1750 gatunków, 18 występuje na terenach Polski, ale jedynie siedem z nich żeruje także na ludziach. Mieszki to małe owady, które w zależności od gatunku osiągają wielkość od 1,5 do 10 mm. Ich niewielkie ciała są ciemno ubarwione, dlatego też ich angielska nazwa to black fly. Podobnie jak komary, wyposażone są w aparaty gębowe zdolne do nacinania skóry ssaków. Ze zrobionych za ich pomocą ran samice meszek wysysają krew, z której pozyskują niezbędne do życia składniki pokarmowe. W ich ślinie znajdują się białka i peptydy odpowiedzialne za powstawanie reakcji zapalnych. Pokojowe samce żywią się nektarem. 

meszki W przeciwieństwie do os, pszczół lub szerszeni, meszki atakują zazwyczaj całymi dużymi grupami. Fot.Wikimedia Commons, CC0

Meszki - skąd się biorą i kiedy atakują? 

Meszki można spotkać na terenach wilgotnych w pobliżu zbiorników wodnych. Owady te uaktywniają się wraz z nadejściem ciepła, zwłaszcza w okresie od kwietnia do końca sierpnia. W przeciwieństwie do komarów nie atakują późnym wieczorem, a jedynie w ciągu dnia. Po ugryzieniach meszek pozostają krwawiące ślady i zaognione obrzęki, a w przypadku alergii – pojawia się gorączka i osłabienie organizmu.

Samica po opiciu się krwią jest gotowa do składania jaj. Składa ich od 200 do 500 bezpośrednio do płytkich i czystych wód płynących. Tak złożone jaja przyczepiają się do różnych roślin i przedmiotów znajdujących się pod wodą. Z nich po paru tygodniach wylęgają się larwy, które wyglądem nie przypominają osobników dorosłych, a tylko jamochłony. Rozwijają się one w wodach bierzących - mogą to być zarówno płynące rzeki, jak i górskie strumienie. Larwy meszek żywią się martwymi cząstkami roślin i zwierząt, a także ich odchodami. Co ciekawe, te małe owady pełnią ważną funkcję w ekosystemie: jako filtratorzy do łańcucha pokarmowego przywracają drobnoszczątkową materię organiczną. Są także bioindykatorami, ponieważ ich obecność w zbiornikach wodnych wskazywać może na podwyższony poziom fosforanów i azotanów. Po 6-8 tygodniach larwy ulegają przepoczwarzeniu. Wraz z pojawieniem się ciepłych dni dorosłe meszki wydostają się z wody w pęcherzyku powietrza i odlatują.  

Ugryzienie meszki Meszki nie są groźne dla ludzi, choć ich ukąszenia bywają bolesne. Fot.123RF.com

Jak się chronić przed meszkami?

Najskuteczniejszą formą ochrony będzie unikanie miejsc, w których meszki występują. Jest to jednak utrudnione, coraz częściej bowiem można się na nie natknąć w dużych miastach. Dobrze też nosić ubrania zakrywające ciało, z drugimi rękawami i nogawkami, najlepiej w jasnym kolorze. Nieosłonięte części skóry warto zabezpieczyć repelentami przeciw owadom. Jeśli meszki pojawiły się w przydomowym ogrodzie, w pobliżu okien i na tarasie umieścić można świece zapachowe lub spirale owadobójcze. W przypadku, gdy owady pojawiają się w naszym domu, warto założyć moskitery na okna. 

Pomocne na odstraszanie tych owadów mogą być olejki eteryczne. Zapachy, które odstraszają meszki to przede wszystkim wanilia, lawenda, cytryna, rozmaryn, mięta, eukaliptus czy geranium. Pomocny może być też olejek goździkowy. Warto jednak pamiętać, że przed użyciem olejków na skórę, powinno się je rozcieńczyć wodą, ponieważ w dużym stężeniu mogą wywoływać podrażnienia. 

Aby pozbyć się meszek z ogrodu (jest to tym bardziej istotne, jeśli mamy oczko wodne lub małą sadzawkę), wypróbować możemy chemiczne środki owadobójcze, które niestety są szkodliwe dla innych, pożytecznych dla środowiska organizmów. Zamiast nich wybierajmy biopreparaty działające selektywnie. Zwykle zawierają one bakterie niszczące larwy meszek.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na komary w ogrodzie - opryski i rośliny, które odstraszają komary

Rośliny odstraszające komary Komary uwielbiają zacienione ogrody. Całymi chmarami obsiadają krzewy i oczka wodne. Fot.123RF.com

Co odstrasza meszki?

Dobrym rozwiązaniem na odstraszenie meszek jest posadzenie odpowiednich roślin.

  • Bazylia 

To jedno z najbardziej popularnych ziół, które wymaga minimalnej pielęgnacji. Do dobrego wzrostu potrzeba jej lekko wilgotnej, przepuszczalnej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Pięknie się rozkrzewi dzięki częstemu obrywaniu aromatycznych liści. Jeśli zależy nam na estetycznym walorze ziołowej plantacji, wybierajmy bazylię purpurową, która nie tylko odstraszy meszki, ale też będzie piękną ozdobą ogrodu.

  • Melisa 

Herbatka z jej liści nie tylko przyniesie nam ukojenie, lecz także zatrzyma meszki przed lataniem w pobliżu domu. Roślina preferuje miejsca nasłonecznione, ale poradzi sobie w cienistych oraz wilgotnych zakątkach.

  • Tymianek 

Podobnie jak melisa, wydziela cytrynowy zapach, który odstrasza nie tylko meszki, ale większość uciążliwych owadów.

  • Plektrantus koleusowaty 

Roślina nazywana też komarzycą, komarnicą lub kadzidełkiem. Dobrze rośnie w słońcu, jak i półcieniu. Wymaga regularnego podlewania.

  • Kocimiętka 

Bylina o pięknych kwiatach, kwitnących przez całe lato. Dzięki olejkowi eterycznemu o nazwie neptalakton zapach kocimiętki odstrasza meszki i komary

  • Lawenda wąskolistna

To zimozielona roślina o dekoracyjnych kwiatach, które intensywnie pachną. Olejki eteryczne zawarte w lawendzie nie tylko działają kojąco na człowieka, ale także odstrasza insekty.

Co na ugryzienie meszki? 

Ugryzienie meszki jest bolesne i objawia się widocznym, opuchniętym i zarumienionym odczynem. Ślad po ugryzieniu powinno się przede wszystkim zdezynfekować. Najpierw trzeba przemyć miejsce po ukąszeniu wodą utlenioną lub preparatem antyseptycznym. Warto przez kilka dni przyjmować wapno, które łagodzi objawy alergii. Miejsce ugryzienia można też posmarować octem lub maścią przeciw swędzeniu. 

Aby złagodzić obrzęk i swędzenie, dobrze przykładać do niego kostki lodu. Miejsce ugryzienia można też nasmarować sokiem lub żelem aloesowym. Domowymi sposobami na ukąszenia meszek są okłady, m.in. z sody oczyszczonej, cebuli, szałwii lub tymianku. Jeśli ranka przez długi czas nie chce się goić, a dodatkowo występują też inne objawy jak np. gorączka, wymioty czy duża opuchlizna, należy udać się po pomoc medyczną.     

Przeczytaj również: Meszki w kwiatach doniczkowych? Tak szybko się ich pozbędziesz

Meszki w kwiatach doniczkowych Czarne meszki w roślinach doniczkowych to ziemiórki Fot. 123RF/PICSE

Reklama


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.