Spis treści:
Jak wykorzystać gałązki choinki?
Zanim wyrzucisz choinkę na śmietnik, zastanów się, bo może się jeszcze do czegoś przydać. Ukorzenione drzewko zawsze warto przesadzić do ogrodu, ale co zrobić ze ściętym? Oto kilka sposobów na to, jak wykorzystać gałązki choinki:
- Ściółka do roślin
Choinkę możesz rozdrobnić rębakiem. Jej resztki posłużą za ściółkę do roślin. Zatrzymają wilgoć w ziemi, powstrzymają rozwój chwastów i ochronią twoje uprawy przed ekstremalnymi temperaturami. Do ściółkowania możesz też użyć samego igliwia. Uwaga – taka ściółka lekko zakwasi glebę. Nadaje się więc do użycia w przypadku roślin kwasolubnych, takich jak rododendrony, borówki czy hortensje.
- Ochrona przed mrozem
Gałązki choinki możesz wykorzystać do okrycia roślin, rabat i grządek. Świetnie się sprawdzają jako ocieplenie dla róż, wrzosów i wrzośców. Jest to tak zwany stroisz. Dodatkową zaletą takiej ochrony jest to, że nie lubią jej gryzonie.
Przeczytaj również: Co zrobić z choinką po świętach? 10 pomysłów na wykorzystanie choinki
Wyrzucenie choinki to najprostsze rozwiązanie. Można ją jednak wykorzystać na kilka sposobów. Fot.CanvaPro
- Kompost
Drzewa iglaste są dobrym komponentem kompostu. To również sposób, aby dać im trzecie życie - na kompost możesz wrzucić gałązki choinki wykorzystane wcześniej jako stroisz. W ten sposób powstanie kompost do roślin kwasolubnych. Warto iglaki przemieszać z resztą zawartości kompostu, przyspieszy to cały proces.
- Olejek do kąpieli
Gałązki choinki zalej wodą i gotuj przez pół godziny. Po przecedzeniu otrzymasz aromatyczny olejek do kąpieli. Nie tylko cię zrelaksuje, ale zmniejszy obrzęki i zatrzymywanie wody, przyspieszy przemianę materii i będzie naturalną inhalacją dla górnych dróg oddechowych.
- Odkażający tonik do twarzy
Z umytych gałązek choinki odsyp szklankę igliwia i zalej je szklanką wody. Zagotuj, a po wystygnięciu dodaj łyżeczkę octu jabłkowego. Tonik z igliwia będzie miał właściwości odkażające, łagodzące podrażnienia a przy okazji zredukuje ilość wydzielanego sebum i potu.
Z gałązek choinki przygotujesz płyn do czyszczenia. Fot.123RF.com
- Maść rozgrzewająca
Garść pąków choinki zmiksuj, wrzuć do słoja. Dodaj łyżkę spirytusu i zalej wszystko roztopionym olejem kokosowym. Odstaw na dwa tygodnie. Taka maść z gałązek choinki ma właściwości rozgrzewające, sprawdzi się do smarowania pleców i klatki piersiowej w czasie infekcji.
Niektóre ogrody zoologiczne czy gospodarstwa hodowlane przyjmują choinki jako pokarm dla zwierząt. Ucieszą się z nich również niektóre schroniska dla zwierząt, gdyż są świetnym materiałem ociepleniowym. Z całą pewnością natomiast choinek nie wolno palić - najlepiej postawić je obok altanki śmietnikowej i zgłosić potrzebę ich odbioru. Tym zajmują się często wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Płyn do czyszczenia z choinki
Jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie gałązek choinki. Praktykowały go nasze babcie, które niczemu nie pozwalały się zmarnować. Chodzi o płyn do czyszczenia. Będzie nie tylko skuteczny, ale rozprowadzi w mieszkaniu piękny zapach lasu. Nadają się do niego gałązki jodły, świerku czy sosny, czyli drzewek, którymi ozdabiamy domy w czasie świąt. Oto dokładny przepis na płyn do czyszczenia z choinki i octu:
- kilka gałązek choinki potnij na mniejsze kawałki;
- wypełnij pociętymi gałązkami litrowy słoik
- zalej octem spirytusowym gałązki w słoiku tak, by były nim przykryte;
- zakręć słoik i odstaw na dwa tygodnie;
- odcedź całość tak, by został sam płyn i rozcieńcz z wodą w stosunku 1:1.
Płyn do czyszczenia z choinki i octu nadaje się do polerowania powierzchni naczyń, luster i szyb. Sprawdzi się też podczas likwidowania osadów z mydła i kamienia w kabinach prysznicowych, zlewach czy bateriach. Nasze babcie używały płynu choinkowego do czyszczenia parkietów i podłóg. Dzięki temu nie było na nich smug. Taki igliwiowy preparat zachowuje właściwości polerujące i zmiękczające octu, dodając do tego piękny zapach choinki. Antybakteryjne właściwości igieł choinkowych sprawiają, że płyn z nich zrobiony nadaje się do dezynfekcji lodówki i blatów kuchennych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Jak przechowywać świąteczne ozdoby, żeby przetrwały do przyszłego roku? Poznaj sprytny patent