Porady domowe

Wigilia u rodziny? Nie zapomnij wziąć kapci na przebranie!

Wigilia to wydarzenie o uroczystym charakterze, podczas którego należy zachowywać się z klasą i przestrzegać zasad savoir-vivre. Podpowiadamy, czego nie wypada robić przy świątecznej kolacji.

Savoir-vivre po francusku oznacza oznacza „sztukę życia” Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Świąteczny savoir-vivre

O magii świąt Bożego Narodzenia stanowią przede wszystkim rodzinne spotkania. W tym czasie drobne niesnaski schodzą na dalszy plan i łatwiej cieszyć się towarzystwem teściów czy rzadko widywanych ciotek i wujków. Podczas Wigilli należy pamiętać o dobrych manierach. Nietakt czy niekulturalne zachowania mogą urazić gości i doprowadzić do konfliktu, a przecież mało kto ma ochotę na kłótnie przy świątecznym stole. Znajomość zasad savoir-vivru zapobiegnie nieporozumieniom i sprawi, że wszyscy zgromadzeni będą czuli się swobodnie i mile widziani.

Czym jest savoir-vivre?

Savoir-vivre to francuskie wyrażenie, które w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „sztukę życia”. Pod tym pojęciem kryje się szereg reguł grzecznościowych, zasad zachowania i obyczajów, które wskazują, jak radzić sobie w szczególnych sytuacjach społecznych i towarzyskich. Ich znajomość nie tylko świadczy o kulturze osobistej człowieka, ale pozwala też odnaleźć się w różnych życiowych okolicznościach. Savoir-vivre podpowiada między innymi jak ubrać się stosowanie do okazji, zachowywać się podczas spotkań rodzinnych oraz nakrywać stół i podawać posiłki. Ta wiedza przydaje się szczególnie w święta.

Przeczytaj: Jak wygląda Boże Narodzenie na świecie? Poznaj najciekawsze tradycje

Przestrzeganie podstawowych zasad savoir-vivru to klucz do udanego przyjęcia, podczas którego i goście i gospodarze będą czuć się swobodnie w swoim towarzystwie, bez obaw o popełnienie gafy, nieporozumienie czy niestosowność. Oczywiście od nikogo nie wymaga się perfekcyjnej znajomości „sztuki życia” i gorliwego jej praktykowania. Usilne narzucanie tych norm innym, czy uporczywe ich egzekwowanie, może wprowadzać atmosferę sztuczności i spowodować przykrość gościom – a przecież nie o to tutaj chodzi. Reguły te wcielajmy w życie z taktem i wyczuciem.

Zobacz więcej zdjęć

Zaproszenia na Wigilię

Organizatorzy wigilijnej kolacji swoich gości powinni zaprosić z co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. To wyjątkowa okazja, nie wypada więc robić tego za pomocą SMS-a czy wiadomości przesłanej przez komunikator internetowy. Najwłaściwszą metodą będzie zatelefonowanie. Aby uniknąć spóźnień w tym dniu, zamiast konkretnej godziny, podajmy zapraszanym przedział czasowy, w jakim będą oczekiwani, np. między 18 a 18:30.

Zobacz więcej zdjęć

Jak się ubrać na Wigilię?

Wigilia to kolacja o uroczystym charakterze, odbywająca się w przeddzień ważnego katolickiego święta, toteż nie można sobie pozwolić na zaniedbanie swojego wyglądu, ani przesadną frywolność w doborze stroju. Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowego ubioru, dlatego porzućmy myśl o założeniu dżinsów i koszulki, które nosimy na co dzień do pracy. Nie należy popadać również w przesadę – garnitur czy wieczorowa suknia w tym przypadku będą zbyt ekstrawaganckie (chyba że Wigilia przyjmuje formę zimowego balu). Nasz strój powinien być przede wszystkim odświętny, ale też, o czym często zapominamy, wygodny. Kobiety niech sięgają po sukienki koktajlowe (te powyżej kolan i spódnice mini uważane są za niestosowne) lub bluzki zestawione z eleganckimi spodniami albo spódnicą. Na odrobinę szaleństwa – odważniejsze kolory i połysk – jest miejsce w makijażu i dodatkach. Panowie natomiast założyć mogą koszulę z marynarką. Nielubiany krawat zastąpić można poszetką.

Świąteczny savoir-vivre: obuwie na zmianę

Ze spotkaniami w domowym zaciszu, niezależnie czy to przyjacielskie wizyty, czy uroczyste kolacje wiąże się problem… butów! W Polsce z reguły w butach po domu nie chodzimy i zdejmujemy je również, „będąc w gościach”; chociaż to stopniowo się zmienia pod wpływem zachodniej kultury. Gospodarzom niezręcznie jest witać uczestników spotkania w kapciach na stopach – elegancka sukienka i papcie to nie najładniejsze połączenie – trudno im też wymagać od przybyłych, by ci zdejmowali obuwie, jeśli wyraźnie się tego krygują. Dla przybyłych równie niekomfortowe wydaje się zakładanie pantofli, zaoferowanych przez panią czy pana domu.

Zobacz więcej zdjęć

Jak z klasą rozwiązać tę kwestię? Czy zabierać ze sobą obuwie na zmianę? Według reguł savoir-vivre gospodarze nie powinni zachęcać gości do zdejmowania butów w ich domach. To do nich należy obowiązek przygotowania i mieszkania i przyjęcia tak, by nie zmuszać przybyłych do zdejmowania okrycia stóp, co przeważnie wprowadza w zakłopotanie. Z drugiej jednak strony goście powinni być przygotowani na taką konieczność  – przez wzgląd na prośbę właścicieli mieszkania, czy na porę roku. Nietaktem byłoby przecież panoszyć się po cudzym domu w ciężkich, zimowych, mokrych butach, na których zbiera się mnóstwo soli i piasku, tylko dlatego, że nikt o zdjęcie obuwia nas nie prosił.

W przypadku gdy gospodarz domu proponuje założenie kapci, przybyli powinni je zaakceptować. Jeśli nie odpowiada nam ubieranie na stopy cudzych butów, zabierajmy swoje ze sobą. Zwróćmy jednak uwagę, by pantofle na zmianę przynieść w płóciennym worku, a nie plastikowej jednorazówce. Kobiety powinny zrezygnować z zakładania wysokich szpilek na cienkim słupku, ponieważ mogą one zarysować podłogę w domu gospodarzy. Podsumowując – udając się na wigilijną kolację do teściowej, najlepiej zabrać ze sobą wygodne buty na przebranie.

Zobacz więcej zdjęć

Savoir-vivre a nakrycie stołu

Najbardziej wyczekiwanym elementem każdej Wigilii jest chwila, w której zasiadamy do stołu, by spróbować świątecznych potraw. Aby uniknąć nieporozumień i zakłopotania, gospodarze powinni właściwie przygotować nakrycia. W tym szczególnym dniu stół jest wizytówką domu, dlatego tak ważne jest jego przybranie. Nie chodzi tylko o dekoracje i zachowanie tradycji: przyszykowanie talerza dla niespodziewanego gościa, czy schowanie odrobiny sianka pod obrusem, ale też o poprawne ułożenie sztućców i naczyń. Zasady te są uniwersalne – warto je znać, bo przydadzą się także podczas innych okazji.

Przeczytaj: Jak nakryć świąteczny stół?

Stół i krzesła powinny być ustawione w taki sposób i w takiej odległości od ścian i innych mebli, by wstawanie i siadanie było komfortowe, a żaden z przybyłych gości nie musiał się przeciskać i deptać po innych.

Zobacz więcej zdjęć

Stół niech okrywa odświętny, jasny obrus: nie za długi, ale też nie za krótki (z każdej strony blatu powinno zwisać ok. 15-20 cm tkaniny). Postawmy na nim najbardziej okazałą zastawę stołową, jaką dysponujemy oraz wypolerowane szkło na napoje i sztućce. Nie mieszajmy (chyba że nie da się tego uniknąć) kilku różnych serwisów.

Zobacz więcej zdjęć

Etykieta przy stole

Na każdym z przewidzianych miejsc dla gości talerze układamy zgodnie z kolejnością podawania dań. Na spód kładziemy płaski talerz podstawowy, a na nim głęboki talerz do zupy. Jeśli serwujemy jeszcze przystawki, naczynie na barszcz zastępujemy mniejszym talerzykiem. Kieliszki układamy z prawej strony – najbardziej wysunięte niech będzie szkło na mocniejsze trunki. Goblet na wodę powinien być bliżej środkowej osi całej kompozycji. Obok niego, z lewej strony zwykle kładzie się łyżeczkę deserową lub widelczyk do ciasta. Pozostałe sztućce również ustawiamy, kierując się kolejnością, według której będą używane: przy lewej ręce umieszczamy widelce, a przy prawej – noże i łyżkę. Na zewnętrznych znajdują sztućce, których goście użyją jako pierwszych. Serwetkę ułożyć można na talerzu lub z lewej strony. 

Jak usadowić gości?

Przygotowani gospodarze, o wysokiej kulturze osobistej dbają również o taktowne usadowienie swoich gości. Oczywiście można pozwolić przybyłym samodzielne wybrać miejsca, to jednak często prowadzi do niekomfortowych sytuacji, gdy obok siebie znajdą się osoby, które nie darzą się sympatią lub ktoś zostanie wykluczony z rozmów. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie usadowienia przy stole. Dobrą praktyką jest przygotowanie i ułożenie winietek z imionami gości. Gospodarze mogą również słownie pokierować gości na właściwe miejsce.

Zobacz więcej zdjęć

Kto gdzie siedzi przy świątecznym stole? Przyjmuje się, że współbiesiadników rozmieszcza się naprzemiennie – raz kobietę, raz mężczyznę. Małżeństwa i pary lepiej rozdzielić i usadowić nie obok, a naprzeciwko siebie. To „integracyjny” ruch: dzięki temu nikt z rodziny nie poczuje się ignorowany i wszyscy uczestnicy kolacji będą mieli okazję do rozmowy. Organizatorzy spotkania zasiadają naprzeciw siebie na szczytach stołu. Po ich prawych stronach znajdują się miejsca szczególne, przeznaczone dla najstarszych członków rodziny lub tych, których chcą wyjątkowo wyróżnić.

Zobacz więcej zdjęć

Świąteczny savoir-vivre: gospodarze witają gości 

Zgodnie z zasadami dobrego wychowania po wejściu do mieszkania gospodarz powinien przywitać gości, odebrać od nich okrycia wierzchnie i zaprowadzić do salonu czy jadalni, gdzie czeka pani domu. Biorąc pod uwagę szczególne warunki, w jakich odbywać się będzie tegoroczna Wigilia, zaproponujmy przybyłym osobom skorzystanie z łazienki, gdzie będą oni mogli umyć ręce lub przygotujmy dla nich płyn antybakteryjny.

Zobacz więcej zdjęć

Czego nie wypada robić przy świątecznej kolacji?

Savoir-vivre nie jest niezmiennym kanonem zasad. Warto traktować go bardziej jak język, pewne narzędzie wspomagające komunikację, które jest elastyczne i zmienienia się pod wpływem uwarunkowań społeczno-kulturowych. Do zadań organizatorów spotkania należy podawanie dań (choć dawniej czynność tę przypisywało się głównie paniom domu) napełnianie kieliszków (historycznie to rola mężczyzny) oraz sprzątanie i wynoszenie do kuchni pustych naczyń. Ze strony gości w dobrym tonie jest zaproponowanie pomocy gospodarzom.

Przy stole unikajmy rozmów na drażliwe tematy, takie jak polityka. Wyłączmy telewizory i odstawmy na bok telefony komórkowe – ten czas przeznaczmy rodzinie.

Zobacz więcej zdjęć

Savoir-vivre: otwieranie prezentów

Po wigilijnej kolacji przychodzi pora na wymienianie się prezentami. Niespodzianki należy odpakować w towarzystwie obdarowującego. Niezależnie od tego, czy upominek przypadł nam do gustu lub nie, należy za niego podziękować.

Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wigilia u rodziny? Nie zapomnij wziąć kapci na przebranie!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.