Porady ogrodnicze
W zależności od tego, jaką odmianę ogórków posadzisz, mogą pojawić się na niej kwiaty mieszane, męskie i żeńskie na jednej roślinie, lub tylko jeden ich rodzaj. Łatwo odróżnić je od siebie po budowie podstawy – na pierwszy rzut oka widać, które kwiaty wydadzą we właściwym czasie smakowite owoce. Nie wiesz, jak rozpoznać rodzaj wytwarzanych kwiatów ani jak dochodzi do zapylenia ogórków w ogrodzie? Tłumaczymy, od czego zaczyna się udany plon.
Czytaj artykułNic nie sprawia większej radości niż zrywanie rumianych, soczystych pomidorów w ogrodzie. Uprawa tych roślin kończy się sukcesem tylko wtedy, gdy znajdziemy czas na ich odpowiednią pielęgnację. Jednym z najważniejszych zabiegów wpływających na plon jest podlewanie. Woda to podstawa, warto jednak wzbogacić ją o dodatkowe składniki odżywcze, aby pobudzić krzaczki do owocowania. Sprawdź, jak zrobić odżywkę na bazie skorupek jaj, po której pomidory plonują jak szalone.
Czytaj artykułMasz ślimaki w ogrodzie? Pewnie doskonale wiesz, że walka z nimi nie jest prosta. Szkodniki te bardzo szybko się rozprzestrzeniają i wyrządzają ogromne szkody w naszych uprawach. Jeśli wypróbowałeś już wszystko, a ślimaki wracają znowu i znowu, koniecznie przygotuj naturalną miksturę i spryskaj nią zaatakowane rośliny. W szybkim czasie wyniosą się z ogrodu i już więcej ich nie zobaczysz. Będziesz potrzebować kilku składników i wody.
Czytaj artykułCebula to jedna z najchętniej uprawianych przez polskich ogrodników roślin. Warzywo to znajduje wszechstronne zastosowanie w rozmaitych przepisach kulinarnych. Uprawa cebuli nie jest zbyt skomplikowana, choć warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, które pomogą osiągnąć duże i smaczne plony.
Czytaj artykułZe względu na coraz częstsze skoki temperatur zdarza się, że pomidory usychają i opadają. Niestety nie jest to jedyna przyczyna tego problemu. Winowajcami mogą okazać się niedobory składników mineralnych, nieodpowiednie podlewanie albo pojawienie się chorób lub szkodników. Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy, dlaczego kwiaty pomidorów usychają i jakie zabiegi warto wykonać w lipcu, aby temu zapobiec.
Czytaj artykułPomidory, podobnie jak większość roślin uprawianych w przydomowym ogrodzie, mogą cierpieć z powodu niedoboru makro- i mikroelementów. W przypadku tego gatunku ryzyko wystąpienia problemu jest duże, ponieważ ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo wysokie – zwłaszcza podczas owocowania. Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom? Co zrobić, gdy zauważymy niepokojące objawy niedoborów? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.
Czytaj artykułNa działce, gdzie dominują drzewa owocowe, w okresie dojrzewania letnich pyszności urzędują rozmaite ptaki, sukcesywnie wyjadając plon. Starałam się je przepędzać na różne sposoby, ale żaden nie okazał się tak skuteczny, jak ten, który poradziła mi sąsiadka. Nie wyrządzisz nim krzywdy skrzydlatym gościom, ale pozbędziesz się ich z pełnej owoców wiśni, krzaków malin czy winorośli. Wystarczy kilka plasterków zawiesić w koronie, a ptaki skończą ze stołowaniem się na roślinach.
Czytaj artykułPodagrycznik to roślina powszechnie występująca w naszym kraju. Pojawia się również w ogrodach i zwykle traktowana jest jako uciążliwy chwast. Nie każdy wie, że z tego niedocenianego surowca można zrobić naturalny nawóz pobudzający do kwitnienia i owocowania, który świetnie sprawdza się w przydomowym warzywniku. W artykule podpowiadam, jak zrobić gnojówkę z podagrycznika i do jakich roślin ją wykorzystywać.
Czytaj artykułRóże kojarzą nam się zwykle z miłością i romantyzmem. Od wieków uznawane są za królowe ogrodów, a różnorodność ich gatunków i odmian przyprawia o zawrót głowy. Ulubienicą wielu ogrodników jest róża pomarszczona, która zniewala swoim zapachem i przykuwa uwagę dużymi kwiatami. Choć jest wyjątkowo piękna, potrafi być niebezpieczna. Dlatego jeśli masz różę pomarszczoną w swoim ogrodzie, lepiej uważaj.
Czytaj artykułCzy wiesz, że ogórki to jedne z najstarszych warzyw uprawianych na świecie? Prawdopodobnie pochodzą z Indii, ale znali je także starożytni Grecy i Rzymianie. Dziś ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw uprawianych w naszych ogrodach. Aby mieć udane zbiory, warto poświęcić ogórkom trochę czasu i uwagi. Na pewno nam się za to odwdzięczą bujnym i zdrowym wzrostem. Wystarczy spryskać krzaczki naturalną miksturą, a nie nadążysz zbierać plonów. Ogórki będą zdrowe i chrupiące.
Czytaj artykułDługowieczne byliny to inwestycja, która szybko się zwróci. Raz posadzone, będą zdobiły ogród całymi latami, wprowadzając do niego trwałe kolory i utrzymując cenną bioróżnorodność. Można je dobrać tak, by kwitnąc w różnych miesiącach, stały się efektowną dekoracją i utrzymały atrakcyjny wygląd od wiosny aż do jesieni. Jakie długowieczne byliny kwitnące wybrać, by nieustannie cieszyły oczy i jak o nie dbać? Wyjaśniamy, co wpływa na doskonałą kondycję roślin wieloletnich.
Czytaj artykułBłędy w uprawie potrafią powodować masowe pękanie owoców winorośli. Nie wszystkie najlepsze odmiany do uprawy amatorskiej są wysoce tolerancyjne i odporne na pękanie, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować krzewy winogron oraz zawiązane na nich owoce, aby zdrowe, smaczne i nieuszkodzone dotrwały do zbiorów. Ogrodnik wyjaśnił mi, dlaczego owoce winorośli pękają – okazuje się, że wiele zależy od tego, jak o nie dbamy. Te zabiegi należy przeprowadzać ze szczególną ostrożnością.
Czytaj artykułLatem kwitnące hortensje wyglądają w ogrodzie zjawiskowo. O tej porze roku ich bujnym kwiatom zagraża najbardziej jedno – intensywne burze. Choć nie wszystkie gatunki oraz odmiany tych roślin są podatne na złamania, niektóre z nich wymagają podparcia. Jak chronić kwitnące hortensje przed burzą? Czym zabezpieczyć delikatne łodygi i ciężkie kwiatostany? W artykule przedstawiamy kilka sprytnych sposobów.
Czytaj artykułJak często kosić trawę i jak robić to dobrze? Poznaj zasady prawidłowego koszenia i dowiedz się, jakich błędów unikać, aby cieszyć się pięknym, zadbanym i bujnym trawnikiem.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 434
- Następna