Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Zima jest ciężkim okresem dla roślin, w tym dla rododendronów. Często już na przedwiośniu mają zwinięte liście, przez co nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Co jest przyczyną takiego zjawiska? Jak przywrócić roślinom witalność i zdrowy wygląd? Przestrzegaj kilku ważnych zasad, a już na wiosnę rododendrony obficie obsypią się kwiatami. Sprawdź również, jak uratować krzewy przed zwijaniem się liści.     

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Większość z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez soczyście zielonego trawnika. Jednak często zdarza się, że z powodu suchego klimatu, dużego zacienienia lub w miejscach, gdzie mocno ukorzeniły się stare drzewa, nie można go zasiać. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będą rośliny okrywowe do cienia, słońca i półcienia. Istnieje wiele odmian, które upiększą twój ogród zielenią. Podpowiadamy, jakie rośliny okrywowe zamiast trawnika stworzą zielony dywan w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Polscy ogrodnicy często poszerzają swoje horyzonty poza granice uprawy pomidorów, sięgając po równie satysfakcjonujące wyzwania, jak uprawa papryki. Te wszechstronne rośliny, dostępne w wariantach słodkich oraz pikantnych, wymagają starannego przygotowania rozsad, aby mogły rozwinąć swój pełen potencjał. Nieodzownym elementem tego procesu jest pikowanie – metoda, która ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego wzrostu roślin. Poprzez dwukrotne wykonanie tej czynności, ogrodnicy zapewniają lepsze ukorzenienie sadzonek, co przekłada się silniejsze rośliny i obfite plony. Kiedy pikować paprykę i jak robić to prawidłowo? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Uprawa sałaty i samodzielne wysiewanie jej jest tak proste, że poradzi sobie z tym nawet początkujący ogrodnik. Efekty są za to zachwycające. Będziemy mogli cieszyć się zdrową i pozbawioną szkodliwej chemii zieloną główką z własnego ogródka. Kiedy wysiać sałatę na rozsadę? Wyjaśniamy najważniejsze zasady uprawy warzywa.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Niezapominajki to kwiaty, które mają niezwykle bogatą symbolikę. Choć kojarzą się głównie z kolorem niebieskim, niektóre odmiany mogą kwitnąć na biało lub różowo. Te niewymagające rośliny doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie, ale możemy je też hodować w donicach na balkonie czy tarasie. O czym należy pamiętać przy uprawie niezapominajek? Jak i kiedy je wysiać? Sprawdź. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Kanna, czyli paciorecznik ogrodowy, to zjawiskowo piękna roślina o niezwykle okazałych kwiatach. Choć jest ciepłolubna, z powodzeniem uprawiamy ją w naszym klimacie, pamiętając o wykopaniu jej kłączy przed zimą. Gdy kolejny sezon rusza, znów znajduje miejsce w naszych ogrodach. Kiedy i jak sadzić kanny, aby pięknie kwitły? Podpowiadamy, jak w prosty sposób sprawić, by efektowne kwiaty pojawiły się dużo wcześniej niż zwykle.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zaczyna budzić się do życia trawa. Jeśli zależy nam, by w pełni sezonu murawa prezentowała się nienagannie, już teraz należy poświęcić jej nieco swojej uwagi i przystąpić do pierwszych prac regeneracyjnych. Jak zadbać o trawnik po zimie? Kiedy przeprowadzić pierwsze nawożenie i czy warto wykonać teraz dosiewkę? Podpowiadamy!

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ogród pełen smacznych i chrupiących ogórków to marzenie wielu ogrodników. Istnieje wiele metod uprawy tych warzyw. Mało znanym, ale bardzo skutecznym sposobem jest sadzenie roślin w trocinach. Dzięki temu będą miały grube łodygi i mocne korzenie, a same sadzonki będą odporne na różne choroby. Sprawdź, jak uprawiać ogórki w trocinach oraz jakie korzyści niesie ze sobą ta metoda.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Cebula jest jednym z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Największą satysfakcję przynoszą nam obfite plony, gdy zebrane z własnej grządki główki są zdrowe i duże. Jak w prosty sposób osiągnąć ten cel? W czym zaprawiać i jak sadzić cebulę? Poznaj wskazówki od doświadczonego ogrodnika, który zdradza, co trzeba zrobić, aby tegoroczne zbiory były szczególnie udane.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się nie tylko rośliny, ale również szkodniki. Jednym z nich jest mszyca. To owad, który w szybkim tempie może opanować nasz ogród. Atakom mszycy warto zapobiegać, nie zawsze się to jednak udaje. Sprawdź, co zrobić, kiedy szkodnik zaatakuje twoje rośliny. Czy wiesz, które z nich są najbardziej narażone?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Uprawa malin nie jest trudna i przynosi mnóstwo satysfakcji, ponieważ zbierane w każdym roku plony są niezwykle smaczne. Jeśli chcemy cieszyć się jak największą ilością pysznych owoców, musimy pamiętać o odpowiednim nawożeniu tych roślin. Warto zacząć je zasilać już na początku sezonu, a w kolejnych miesiącach kontynuować dokarmianie. Czym nawozić maliny wiosną? Podpowiadamy, jaka domowa odżywka o tej porze roku sprawdza się najlepiej.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Facelia błękitna, nazywana też wiązanką wrotyczową, to efektowna roślina o wielu zastosowaniach. Jest doskonała na poplon, poprawia strukturę gleby oraz wzbogaca ją w biomasę, a dodatkowo przyciąga pszczoły i inne owady zapylające. To sprawia, że jest szczególnie ceniona przez ogrodników. Ponadto jest to roślina jednoroczna, a jej uprawa jest możliwa z nasion. Podpowiadamy, kiedy i jak siać facelię.      

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Masz w swoim ogrodzie ślady żerowania nornic lub kretów? Szkodniki te mogą wyrządzić wiele szkód i zmniejszyć estetykę ogrodu. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się tych gryzoni, jednak nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne dla roślin. Wypróbuj smołę brzozową, która na krety i nornice działa odstraszająco. Jak wykorzystać ten specyfik w ogrodzie? To bardzo proste! Przekonaj się.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Na przedwiośniu rozpoczynamy przygotowywanie rozsady niektórych warzyw. Aby młode siewki zdrowo rosły, należy im zapewnić odpowiednie warunki, takie jak temperatura, wilgotność czy oświetlenie. Niektórzy ogrodnicy skarżą się jednak, że wysiane nasiona nie kiełkują. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co zrobić, gdy nasiona nie wykiełkowały? Wystarczy przygotować domową mieszankę.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.