Porady ogrodnicze
Jesienią, gdy grządki w ogrodzie pustoszeją, a ziemia jest wyjałowiona po sezonie, warto zdecydować się na siew poplonów, czyli zielonych nawozów. To tani i niezawodny sposób na poprawę jakości gleby oraz przygotowanie jej na przyszłe uprawy. Jedną z najlepszych roślin na poplon jest rzepik ozimy, który można siać nawet w październiku. Jak to zrobić krok po kroku? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułJego owoce są bogatym źródłem witaminy C, dlatego stanowią nieocenione wsparcie organizmu w okresie jesienno-zimowym. Rokitnik cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne, ale również walory dekoracyjne. Posiada srebrzysto-zielone liście i jaskrawopomarańczowe owoce, które dodają uroku każdemu ogrodowi. Odmian rokitnika jest tak dużo, że trudno się zdecydować, które wybrać. Dowiedz się, jak sadzić te krzewy jesienią oraz na jakie odmiany warto postawić.
Czytaj artykułRóże możemy sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i jesienią, jednak to końcówka sezonu uznawana jest za najlepszy na to czas. Właśnie wtedy panują dogodne warunki, które sprzyjają dobremu ukorzenianiu się krzewów przed zimą. Jakie róże warto posadzić jesienią? W artykule przedstawiamy najpiękniejsze odmiany polecane przez Polskie Towarzystwo Różane.
Czytaj artykułHortensje są doskonałym wyborem dla każdego ogrodu, gdyż dodają mu uroku i elegancji. Zachwycają swoimi pięknymi, ogromnymi kwiatostanami, które mogą mieć różne kolory. Ich kwitnienie trwa niezwykle długo, niekiedy nawet do pierwszych przymrozków, z kolei zaschnięte kwiaty można pozostawić na roślinach na całą zimę. Czasami pędy hortensji pokładają się na ziemi, ponieważ nie są w stanie udźwignąć ciężaru kwiatostanów. Zastanawiasz się, co z nimi zrobić? Doświadczony ogrodnik podpowiada.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które każdego roku ozdabiają polskie ogrody swoimi wspaniałymi, pełnymi kwiatami. Te są charakterystyczne, bujne, a cieszą nie tylko oko, ale też inne zmysły swoim zapachem. Jesienne sadzenie pozwoli ci odkryć te wszystkie zalety wiosną. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać!
Czytaj artykułUprawa warzyw, krzewinek owocowych czy ziół w podwyższonych grządkach jest wygodna, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a przy tym sprawia, że cenne plony nie są już tak łatwo dostępne dla żarłocznych szkodników. Sprawdź, jak założyć podwyższone grządki, czym je wypełnić i dlaczego aż 8 warstw to absolutne minimum dla twoich roślin.
Czytaj artykułKompostowanie to ekologiczny sposób na zmniejszenie ilości odpadów oraz poprawę jakości gleby w ogrodzie. W wyniku rozkładu materii organicznej powstaje kompost, który jest bogaty w składniki odżywcze (nie bez powodu nazywany jest czarnym złotem ogrodników). Jesienne porządki w ogrodzie sprawiają, że kompostownik szybko się zapełnia. Na szczęście proces rozkładu resztek można przyspieszyć, stosując kilka sprawdzonych sztuczek. Dzięki temu pojawi się wolne miejsce w pryzmie kompostowej.
Czytaj artykułNarcyzy to wyjątkowe byliny cebulowe, których nie może zabraknąć w moim ogrodzie. Zakwitają już wczesną wiosną i zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, które roztaczają wokół wspaniałą woń. Aby cieszyć się ich urodą w sezonie, cebulki narcyzów należy posadzić do gruntu już teraz. Jak to zrobić, by się przyjęły i zdrowo rosły? Od lat stosuję sprawdzoną metodę sadzenia, dzięki której moje narcyzy nie mają sobie równych.
Czytaj artykułWielu z najstarszych i lokalnie uprawianych odmian jabłoni nie spotkamy już w sadach, jednak te najbardziej oryginalne wciąż są uprawiane z olbrzymim zamiłowaniem. Ogrodnicy robią wszystko, by zachować je przy życiu – trudno bowiem o drugie, tak wyjątkowe i pełne smaku owoce. Poznaj stare odmiany jabłoni, które warto uprawiać nie tylko w sadach, lecz także w przydomowych ogrodach. Te okazy, gdy wydają dojrzałe owoce, po prostu zwalają z nóg.
Czytaj artykułWysiew nawozów zielonych do świetny sposób na poprawę parametrów gleby, jej naturalne użyźnienie, a także dobre zabezpieczenie na czas, gdy nie ma na niej prowadzonych upraw. Czy październik to jednak zbyt późny termin na wysiew roślin na nawóz zielony? Ogrodnicy podpowiadają, jakie nawozy zielone wysiewać w październiku i wyjaśniają, dlaczego gorczyca nie zawsze się sprawdza. Przeczytaj i przygotuj najlepszą mieszankę na szybki poplon.
Czytaj artykułTraktowany jest zwykle jako odpad, a szkoda, bo przynosi wiele korzyści w ogrodzie. Popiół drzewny, bo o nim mowa, to świetny sposób na poprawę jakości gleby, ale nie tylko. Sprzyja obfitemu kwitnieniu, przyczynia się do zwiększenia plonów, a nawet odstrasza niektóre szkodniki. Jest idealny do stosowania jesienią, ale z powodzeniem sprawdzi się też w okresie wiosennym. Do czego stosować popiół drzewny w ogrodzie? Nie wszystkie rośliny lubią taki nawóz.
Czytaj artykułJesień to idealny czas na porządki w ogrodzie. Po sezonowym cięciu na działce pozostają liczne gałęzie, dlatego wiele osób zastanawia się, co z nimi zrobić. Zazwyczaj wyrzucamy je do pojemników na odpady zielone lub biodegradowalne. Można jednak wykorzystać z pożytkiem dla ogrodu, m.in. jako składnik kompostu. Jak kompostować gałęzie drzew? Czy wszystkie gatunki nadają się do tego celu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRośliny zadarniające to świetna alternatywa dla tradycyjnego trawnika i znakomity stabilizator skarp. Dzięki ich zdolnościom do tłumienia chwastów i wzmacniania gleby mogą pełnić wiele funkcji w ogrodzie. Jak dbać o rośliny zadarniające, by zapewnić im optymalne warunki wzrostu?
Czytaj artykułLeżące pod drzewami owoce to częsty widok jesienią. Opadające jabłka czy gruszki są znakiem, że można zacząć zbiory. Wielu ogrodników ma jednak wątpliwości, co zrobić z owocami, które spadły na ziemię. Czy nadają się do jedzenia? Przekonaj się, co można zrobić ze spadami i wykorzystaj je w swoim ogrodzie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 370
- Następna