Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Czosnek ozdobny jest rośliną, która przykuwa uwagę od samego wejścia do ogrodu. Znajdujące się na szczytach prostych łodyg kwiatostany wyglądają niczym wielkie, kolorowe pompony. Mogą stać się ozdobą każdej rabaty, o ile znajdą się w ziemi w dobrym terminie. Kiedy sadzić czosnek ozdobny i jak to zrobić krok po kroku? Na jakie jego piękne odmiany się zdecydować? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Budleja Dawida to wyjątkowy krzew, którego największą ozdobą są długie, wiechowate kwiatostany, złożone z drobnych, ale licznych kwiatów. Zakwita latem, a jej słodki zapach przyciąga mnóstwo motyli (stąd też nazwa „motyli krzew”). Budleja nie jest specjalnie wymagająca w uprawie, ale potrzebuje odpowiedniej opieki we wrześniu. Wystarczy zadbać o kilka rzeczy, a przedłużysz jej kwitnienie i przygotujesz ją na następny sezon.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Cebula dymka to odmiana cebuli zwyczajnej, która jest zdecydowanie delikatniejsza w smaku i mniejsza od swojej znanej kuzynki. Powszechnie jest nazywana zieloną cebulką lub po prostu dymką. Dymka ozima jest dodatkowo odporna na niskie temperatury i charakteryzuje się długim okresem wegetacyjnym, dzięki czemu może być sadzona jesienią. Jak przygotować ziemię pod uprawę dymki ozimej? Jaka odmiana cebuli jest najsmaczniejsza? Odpowiadamy. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W uprawach ogrodowych marzą nam się takie kompozycje, którym nie zagrażają choroby, szkodniki, które mają niewygórowane oczekiwania siedliskowe i wybaczają rozmaite błędy. Jednocześnie chcielibyśmy, by wybrane rośliny miała charakter dekoracyjny i nie ulegały kaprysom pogodowym. Dlaczego coraz chętniej i bardziej świadomie wybieramy rośliny odporne na zimno – żelazne krzewy, drzewa i byliny, które przy minimalnej opiece niezawodnie dekorują ogród. Oto lista mrozoodpornych pewniaków, którym żadna zima niestraszna. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Założenie przydomowego sadu jest dla wielu z nas spełnieniem wielkiego marzenia. Nie możemy się doczekać, aż zerwiemy pierwsze dojrzałe owoce z gałęzi i będziemy mogli cieszyć się ich naturalnym smakiem. Zdarza się jednak, rośliny bardzo długo nie wydają owoców. Wpływ na to ma wiele czynników, przede wszystkim genetyczne cechy danego gatunku i odmiany. Jakie drzewa owocują najszybciej? Na które musimy poczekać trochę dłużej? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Dojrzewa dopiero latem, ale gdy chwilę na nią poczekasz, zobaczysz, że warto – wykształca dziesiątki smukłych strąków i choć wygląda niepozornie, to po ich przerwaniu wysypują się czarne nasiona o wyjątkowym smaku. Uprawa czarnej fasoli udaje się nawet w kiepskich warunkach, wystarczy jej spulchniona gleba i sporo słońca. Sprawdź, dlaczego warto sadzić czarną fasolę w ogrodzie i jakie właściwości ma ta odmiana, nie bez powodu uważana jest za jedną z najzdrowszych.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Czosnek ozimy, czyli taki, który zimuje na grządce, sadzimy w ogrodzie pod koniec sezonu. Choć warzywo to możemy zacząć uprawiać również wiosną, termin jesienny jest uznawany za lepszy, bo gwarantuje wcześniejszy i większy plon. Chcesz zebrać w przyszłym roku główki naprawdę imponującej wielkości? Sprawdź, jaki nawóz pod czosnek zastosować podczas sadzenia ząbków jesienią.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ściółkowanie jest niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który przynosi wiele korzyści zarówno glebie, jak i roślinom. Do tego celu można wykorzystać przeróżne materiały, w tym trociny, które powstają w ramach obróbki surowego drewna. Mimo że mają one sporo zalet, to nie są pozbawione wad. Co ściółkować trocinami? Niewłaściwie stosowane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, jak ściółkować trocinami, aby nie zaszkodzić roślinom.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pomidory to wyjątkowo wymagające w uprawie rośliny. Do odpowiedniego i zdrowego rozwoju potrzebują dużo składników odżywczych. W efekcie po uprawie tych warzyw gleba staje się uboga w składniki mineralne i wyjałowiona. Jak zadbać o ziemię po pomidorach?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Naturalny proces przygotowań do zimy u hortensji obejmuje drewnienie pędów. W ten sposób rośliny spowalniają swój wzrost, kierują całą energię na przetrwanie i stają się bardziej odporne na mróz. Problem pojawia się, gdy nowe przyrosty i zielone łodygi przechodzą ten proces zbyt wolno. Co zrobić, żeby łodygi hortensji zdrewniały i pozwoliły krzewom przeczekać zimę? Istnieje prosta metoda, by nakłonić rośliny do zimowego wyciszenia, dzięki niej wielu okazów nie będziesz musiał nawet okrywać.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Poplon to nic innego jak rośliny, które wysiewamy między jedną główną uprawą a drugą. Odpowiedni dobór gatunków sprawia, że użyźniamy glebę, wzbogacamy ją w materię organiczną i pozwalamy jej odpocząć, a wszystko to przekłada się na obfitsze plony. Jaką roślinę wykorzystać w taki sposób? Jedną z najlepszych jest koniczyna biała. W artykule wyjaśniamy, jak wysiać ją na poplon.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Były doceniane już za czasów cesarzy chińskich, a dziś można je spotkać niemal w każdym ogrodzie. Piwonie, bo o nich mowa, cieszą oczy swoimi pięknymi kwiatami o imponujących rozmiarach, które roztaczają wokół wspaniały zapach. Kwitną zazwyczaj od maja do czerwca, a przy tym nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. We wrześniu należy jednak zadbać o ważną czynność, dzięki której wiosną będą kwitnąć jak szalone. Czego potrzebują piwonie?   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Koleus Blumego to barwna roślina nazywana również pokrzywką brazylijską. Ozdobi ogrodowe rabaty i wzbogaci wnętrza o rozmaite kolory. To mało wymagająca roślina o wielu barwnych odmianach. Co musimy zrobić, aby cieszyć się jej widokiem jak najdłużej? Przedstawiamy najciekawsze odmiany i wymagania koleusa Blumego. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Zakładanie ogrodów daje szansę na przywrócenie do życia tych roślin, o których dawno już zapomniano lub które w ostatnich latach z różnych przyczyn straciły popularność. O ile morwę białą wciąż uprawiamy i chętnie korzystamy ze zdrowotnych właściwości jej owoców, o tyle o morwie czarnej wielu z nas nawet nie słyszało. To najstarsza znana w Europie odmiana, bardzo odporna na mrozy. Dekoracyjna wiosną i wczesnym latem, w sierpniu wydaje ogrom jeżynowatych owoców, czerwonofioletowych, soczystych i bardzo wartościowych. Jak przebiega uprawa morwy czarnej i dlaczego warto mieć ją w ogrodzie? Oto odpowiedź.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.