Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Ekologiczne uprawy wiążą się z tym, że nie stosujemy w nich sztucznych nawozów oraz uzdatniaczy, które wzbogacałyby chemicznie skład gleby, wpływały na jej strukturę czy inne, kluczowe parametry. Dlaczego czysta uprawa jest tak ważna? To nie tylko sposób na aktywne wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska, lecz także prosta metoda na zdrowe, smaczne owoce i warzywa, jakich nie ma w marketach. W zrównoważonym ogrodnictwie prym wiedzie kompostowanie, a jego produkcja to wbrew pozorom ekscytujące zadanie. Sprawdź, jak produkować domowy nawóz i dlaczego kompostowanie się opłaca.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Sadźce stanowią dużą grupę roślin, które zachwycają długim i efektownym kwitnieniem. Większość z nich należy do bylin, wystarczy zatem posadzić je w ogrodzie raz, aby co roku dodawały mu uroku kwiatostanami w przyjemnych dla oka kolorach. To rośliny miododajne i proste w uprawie, warto więc mieć je u siebie. Poznaj najciekawsze gatunki i odmiany sadźca oraz dowiedz się, jak o nie dbać.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jeżówki szalenie długo kwitną, zdobiąc nasze rabaty urokliwymi kwiatami w wielu kolorach tęczy i przyciągając do ogrodu owady zapylające. Jednak jesienią, gdy sezon zbliża się ku końcowi, stopniowo zaczynają usychać. Jak o nie zadbać o tej porze roku? Czy warto je przyciąć? W artykule podpowiadamy, jak wygląda jesienna pielęgnacja jeżówek.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Cebulę dymkę można sadzić do gruntu w dwóch terminach: wiosną lub jesienią. To właśnie ten drugi jest najbardziej polecany. Jesienne sadzenie cebuli pozwala na uzyskanie wcześniejszych plonów oraz większych główek. Moja dymka zawsze rośnie jak szalona. Wszystko dlatego, że przed sadzeniem moczę ją w tym napoju. Dzięki temu zbiory są duże, zdrowe i dorodne.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Przy zakładaniu żywopłotu ważnymi cechami rośliny wykorzystanej do tego celu są wysoka zdrowotność, trwałość i tolerancja na słabsze warunki uprawy. Im mniejsze wymagania ma dany gatunek, tym lepiej. Wszechstronne zastosowanie w ogrodach również w formie zielonego ogrodzenia ma dereń biały, niezwykle dekoracyjny i jednocześnie bardzo odporny, świetnie też poddaje się formowaniu. Sadzenie derenia białego na żywopłot to sposób na praktyczne zamknięcie przestrzeni w ogrodzie – ani na chwilę nie traci uroku i nawet sroga zima mu nie zaszkodzi.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Bieżący sezon na pomidory dopiero zbliża się ku końcowi, ale wielu ogrodników już myśli o uprawach w następnym roku. Ich powodzenie stoi jednak pod znakiem zapytania, jeżeli tegoroczne krzaki zostały porażone zarazą ziemniaczaną. Nie możemy zakładać, że choroba zniknęła wraz z obumarciem roślin – patogeny wciąż znajdują się w ziemi i mogą w niej bardzo długo przetrwać, zagrażając kolejnym uprawom. Co zrobić z pomidorami po zarazie? Jak odkazić po niej glebę? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Zbiory owoców z własnego ogrodu to prawdziwa radość. Ale co zrobić, gdy gruszki, jabłka i śliwki zaczną się piętrzyć na kuchennym blacie? Owoce mogą pozostać świeże, pachnące i soczyste przez długie tygodnie, nawet miesiące, jeśli tylko zastosujesz kilka sprawdzonych metod. Te uszkodzone powinniśmy od razu zjeść, natomiast pozostałe warto odpowiednio zabezpieczyć. Podpowiadamy, jakie owoce nadają się do przechowywania oraz gdzie i jak je przechowywać, aby długo cieszyć się ich smakiem.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Trawy ozdobne są w ogrodach wyjątkową formą dekoracji. Łagodnie czesane wiatrem poruszają się leniwie, sprawiając, że element ruchu wpisany jest na stałe w każdą kompozycję. Efektowne trawy ozdobne da się łączyć z wieloma gatunkami roślin. Przepięknie dopełniają wygląd rabaty, a przy tym niezwykle skutecznie pełnią funkcję zielonej osłony. Wybierz te oto wysokie trawy do ogrodu, by móc podziwiać je w pełni okazałości w jesiennej scenerii. Nie napracujesz się specjalnie, a i tak – barwne, wzniesione, rozłożyste – przyćmią wszystkie inne okazy.

Czytaj artykuł 
Artykuł sponsorowany

Róże na pniu to wyjątkowe rośliny ogrodowe, które dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi dodają elegancji i wdzięku każdemu ogrodowi. Są one szczepione na pniaku podkładki, co sprawia, że przyjmują formę miniaturowego drzewka z kwitnącą koroną. Pielęgnacja tych roślin wymaga jednak nieco więcej uwagi niż w przypadku tradycyjnych róż krzewiastych.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Nie wszystkie uprawiane przez nas kwiaty mogą spędzić zimę w ogrodzie. Wiele z nich należy wykopać, zanim nadejdą mrozy, ponieważ są wrażliwe na niską temperaturę. Jedne przenosimy do pomieszczeń wcześnie – już w pierwszych dniach jesieni, inne natomiast dopiero w październiku. Które kwiaty trzeba wykopać we wrześniu? Jak w prawidłowy sposób je przezimować? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiele jest takich roślin, które w naturze występują coraz rzadziej, chociaż ze względu na swoje wyjątkowe cechy powinny zasłużyć na większą uwagę. Wprowadzone do ogrodów, wysiane na rabaty mają szansę ocaleć, a przy tym oryginalnie dopełniać kwiatowe aranżacje. Do takich roślin należy ożota zwyczajna, gatunek zagrożony wyginięciem, który kwitnąc od lipca do września, maluje na złoto obsadzone stanowiska. Niewielkie kwiatki z dziesiątkami płatków przyciągają owady, przez co gęste łany całe lato tętnią życiem. Sprawdź, jak uprawiać tę słoneczną bylinę.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Chwasty wyrastające w szczelinach między kostkami brukowymi są zmorą każdego, kto zdecydował się na taką nawierzchnię. Bez względu na to, jak często je wyrywamy, zawsze wracają, przez co podjazd i ścieżki wyglądają na zaniedbane. Okazuje się, że istnieje proste rozwiązanie tego uporczywego problemu. Co ciekawe, działa ono także na mrówki! Sprawdź, jak łatwo pozbyć się chwastów z kostki brukowej.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Orzech włoski słynie ze swoich owoców, które mają wyjątkowy smak i wykazują szereg dobroczynnych właściwości. Nie stwarza trudności w uprawie, a jesień to dobry czas, by posadzić go w swoim ogrodzie. Istnieje wiele odmian orzecha włoskiego, które różnią się między sobą nie tylko terminem dojrzewania owoców, ale również ich wielkością i smakiem. Które z nich są godne polecenia? Kiedy sadzić orzech włoski i jak go pielęgnować? Sprawdź.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lato przyszło w tym roku szybko i z przysłowiowym przytupem weszło do naszych ogrodów, testując wytrzymałość uprawianych warzyw falami upałów, okresami suszy i gwałtownymi ulewami. Teraz czas na jesień, która nie próżnuje i wysyła wyraźne sygnały o zbliżających się chłodach. Wczesne przymrozki to koniec uprawy pomidorów w gruncie – co z zielonymi owocami, które nie zdążą dojrzeć? Jest na to rada, tym prostym sposobem zrobią się ładnie wybarwione i smaczne już po zbiorze.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.