Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Usunięcie pnia po ściętym drzewie może okazać się dość dużym wyzwaniem. Pozostawienie go w ogrodzie jest nieestetyczne, a dodatkowo przeszkadza w sadzeniu nowych roślin. Jesień to doskonały czas na podjęcie działań, ponieważ gleba jest bardziej wilgotna, co ułatwia prace ziemne. Jakie metody sprawdzą się najlepiej i jak można skutecznie pozbyć się pnia, by nie zaszkodzić innym roślinom? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Warto przycinać winorośl, aby ją wzmocnić i zachęcić do wydawania nowych plonów oraz obfitego owocowania. Choć wiele osób myśli, że najlepszym czasem na przycinanie jest wiosna, to jesienią również warto poświęcić winorośli chwilę uwagi. W październiku przycinanie ma szczególne znaczenie dla przyszłorocznych zbiorów winogron. Dzięki naszym wskazówkom gałęzie będą się od nich uginać.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Po zakończonych zbiorach masz wiele smakowitych warzyw do przechowania, ale nie wiesz, jakie warunki powinieneś im zapewnić, by utrzymały świeżość, chrupką strukturę i cały pakiet wartości odżywczych? Techniki prawidłowego przechowywania zbiorów to złożone zagadnienie, jednak starsi ogrodnicy mają sprawdzone, proste sposoby na magazynowanie owoców i warzyw w czasie jesieni, a niektórych gatunków nawet do późnej wiosny. Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, by móc cieszyć się smakiem ekologicznych warzyw korzeniowych z twojego ogrodu jak najdłużej.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Języczka pomarańczowa jest jedną z tych bylin, których nie powinno zabraknąć w przydomowym ogrodzie. Szczególnie takim, gdzie znajduje się gliniasta ziemia oraz sporo cienia, ponieważ to dla niej idealne warunki wzrostu. Jak uprawiać języczkę pomarańczową? Na jakie jej odmiany warto się zdecydować? Podpowiadamy w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Okrywanie podłoża na zimę pod wrażliwymi na mróz roślinami to ważny etap zabezpieczania upraw. Do ochrony gatunków kwasolubnych możesz wypróbować efektowną i wartościową ściółkę z szyszek. Zbierz to, co masz w ogrodzie i zamiast pozbywać się, jako bioodpadu, zrób inteligentną ściółkę – jak żadna inna pracuje podczas opadów, zimą tworzy najlepszą barierę dla mrozu, a na tym jej zalety się nie kończą.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Warto uprawiać dynie nie tylko po to, aby od razu je wykorzystać w kuchni, ale również długoterminowo przechowywać. Ich smakiem możemy się cieszyć nawet przez kilka miesięcy, jeśli będziemy magazynować je w odpowiednich warunkach. Zastanawiasz się, jak przechowywać dynie? Sprawdź, jaki sprytny sposób stosowały dawne gospodynie, dzięki czemu dorodne owoce długo się nie psuły.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja trawnika nie ogranicza się tylko do koszenia. Konieczne może okazać się również walcowanie, szczególnie w przypadku dosiewania trawy. Pozwala nie tylko na wyrównanie powierzchni, ale również poprawia ukorzenianie i zagęszczenie darni. Jak prawidłowo walcować trawnik, aby był równy i gęsty? Jakie korzyści niesie ze sobą ten zabieg? Koniecznie przeczytaj, jeśli marzysz o zadbanym trawniku.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lawenda nie tylko dodaje uroku i elegancji każdemu ogrodowi, ale również czaruje swoim zapachem, który działa uspokajająco i relaksująco. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników roślin. Chcesz mieć w ogrodzie małą Prowansję? Zamiast kupować nowe sadzonki, można je przygotować samodzielnie i to zupełnie za darmo. Jak rozmnożyć lawendę jesienią? Wypróbuj skuteczne metody, a zdziwisz się, jakie to proste.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiele osób po wypiciu kawy wyrzuca fusy do kosza. Okazuje się, że to błąd, ponieważ pozostałości po tym powszechnie lubianym napoju mogą się jeszcze na coś przydać. Fusy z kawy zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, wobec czego znajdą zastosowanie w ogrodzie bądź przy pielęgnacji domowych roślin doniczkowych. Jak można je wykorzystać? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiele organicznych odpadków kuchennym ma cenne właściwości, dlatego, zamiast wyrzucać je do śmieci, warto zbierać je i wykorzystywać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jednym z takich produktów są łupiny z czosnku, gromadzę je przy każdej okazji i robię z nich regeneracyjną posypkę – trudno o bardziej naturalny proszek wzmacniający, korzystają na tym wszystkie moje rośliny. Nie wyrzucaj łupin z czosnku, oto proste sposoby na odzyskanie jego cennych właściwości.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Oleander, choć kojarzony z klimatem śródziemnomorskim, z powodzeniem może być uprawiany także u nas. Barwnymi kwiatami przez długie tygodnie zdobi balkony i tarasy, o ile poddawany jest zabiegom pielęgnacyjnym. Jednym z najważniejszych jest przycinanie oleandra, które najlepiej zrealizować właśnie teraz – jesienią. Jak je wykonać, aby roślina obficie kwitła w kolejnym sezonie? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Właśnie trwa czas zbierania papryki. Trzeba to zrobić do pierwszych przymrozków, które sprawiają, że roślina zamiera. Większość ogrodników po zbiorach wyrzuca pozostałe części rośliny, by w kolejnym sezonie kupić i posadzić nowe. To jednak błąd, ponieważ krzewy papryki można przezimować, oszczędzając przy tym pieniądze. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Agrowłóknina, czyli materiał powszechnie wykorzystywany w ogrodnictwie, występuje w wielu typach i różnych gramaturach. Rozważając jej zakup, nie zawsze wiemy, jakie są konkretne zastosowania każdego z nich. Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje agrowłókniny i w jakich celach się je wykorzystuje? Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozkładać taki materiał? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jesienią, gdy grządki w ogrodzie pustoszeją, a ziemia jest wyjałowiona po sezonie, warto zdecydować się na siew poplonów, czyli zielonych nawozów. To tani i niezawodny sposób na poprawę jakości gleby oraz przygotowanie jej na przyszłe uprawy. Jedną z najlepszych roślin na poplon jest rzepik ozimy, który można siać nawet w październiku. Jak to zrobić krok po kroku? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.