Porady ogrodnicze
Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników, o czym możemy się przekonać już wczesną wiosną. Atakują nie tylko rośliny w naszych ogrodach, ale również te, które pielęgnujemy w domu, szklarni czy na balkonie. Jeśli pozostaną niezauważone, zniszczą nawet sadzonki na parapecie. Jak skutecznie pozbyć się mszyc z rozsad? Przedstawiamy najlepsze sposoby.
Czytaj artykułOgórki należą do jednych z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Cenione są za swój orzeźwiający smak i chrupiącą teksturę, a dodatkowo nie są zbyt wymagające. Aby odnieść sukces w uprawie ogórków, należy im zapewnić odpowiednie warunki (ale nie tylko). Ogromne znaczenie dla uzyskania zdrowych i obfitych plonów ma wybór odmiany. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nasion ogórków gruntowych? Jakie odmiany wybrać? Podpowiadamy.
Czytaj artykułSzybkie więdnięcie młodych roślin to częsty problem podczas wiosennej rozsady. Jedną z głównych przyczyn jest zgorzel siewek – choroba atakująca już na etapie kiełkowania. Wyjaśniamy, jak ją zidentyfikować, co ją wywołuje i jak skutecznie ograniczyć jej występowanie.
Czytaj artykułBukszpan jest jednym z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, jakie spotkamy w polskich ogródkach. Natomiast bez odpowiedniego przycinania nie będzie on tak atrakcyjny, jakbyśmy tego chcieli. Najlepszym momentem na zabieg jest wiosna. Jak często przycinać bukszpan? Wyjaśniamy, jak przeprowadzać wiosenne cięcie.
Czytaj artykułKrokusy to jedne z roślin, które kojarzą się nam z wczesną wiosną. Właśnie wtedy, często już z przebiśniegami, rozświetlają ogród po zimie kolorowymi kwiatami. Choć nie wymagają bardzo troskliwej opieki, warto wykonać przy nich kilka prostych zabiegów. Jak pielęgnować krokusy, żeby długo kwitły? Jakie warunki im zapewnić? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułŁubin żółty jest jedną z najlepszych roślin na przedplon, choć z powodzeniem możemy uprawiać go również w celach ozdobnych. Doskonale nadaje się na nawóz zielony w warzywniku, który pozwoli w naturalny sposób użyźnić glebę i zrezygnować ze stosowania sztucznych preparatów. Kiedy i jak siać łubin żółty? Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułKleszcze to małe, ale niezwykle niebezpieczne pajęczak, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przenoszą one groźne choroby, zwłaszcza boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, dlatego warto chronić się przed ich ukłuciem. Aby zmniejszyć liczbę kleszczy grasujących w naszym ogrodzie, na wiosnę warto posadzić rośliny, które będą je odstraszać. Dzięki tym gatunkom te małe pajęczaki nawet się nie zbliżą.
Czytaj artykułCzereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców letnich – są słodkie, soczyste i niezwykle zdrowe. Najchętniej zjadamy je na surowo, ale równie dobrze smakują dodane do deserów. Jeśli jednak chcesz, aby plony były obfite, a owoce duże, należy odpowiednio zadbać o drzewka. Co zrobić, żeby czereśnie obficie obrodziły? Poznaj sposoby sadowników na słodkie i dorodne plony.
Czytaj artykułPlanujesz założyć ogród warzywny? Zanim przystąpisz do sadzenia roślin, warto sprawdzić odczyn pH gleby. Kwaśne podłoże może być przyczyną problemów z uprawą wielu gatunków warzyw. Dowiedz się, jak odkwasić glebę w ogrodzie warzywnym i zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu oraz obfite plony.
Czytaj artykułCiemierniki to mrozoodporne byliny, które wzbudzają zachwyt kolorowym kwitnieniem o nietypowej porze – już zimą lub wczesną wiosną. Jeśli chcemy, aby jak najdłużej były najpiękniejszą ozdobą ogrodu, musimy odpowiednio o nie zadbać. Jak pielęgnować te rośliny i jakie warunki im zapewnić? Przedstawiamy sposoby na bujne kwitnienie ciemierników.
Czytaj artykułSmaku własnoręcznie wyhodowanych pomidorów nie da się porównać z tymi kupionymi w sklepie. Uprawiając je samodzielnie, masz pewność, że dostarczasz organizmowi cennych składników odżywczych, a twoje warzywa są wolne od chemii. Pomidory uprawia się wyłącznie z rozsady, z kolei nasiona wysiewamy już w marcu. Co zrobić, aby sadzonki były mocniejsze i miały silne korzenie? Nietypowy dodatek do podłoża pomoże uzyskać zdrowe i wyrównane rośliny, gotowe do dalszej uprawy w ogrodzie.
Czytaj artykułTuje to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych, które tworzą efektowne żywopłoty w naszych ogrodach. Po zimie wymagają szczególnej uwagi i odpowiedniego nawożenia, aby odzyskać wigor i piękny wygląd. Właściwie dobrane nawozy oraz odpowiedni termin ich stosowania to klucz do sukcesu. Jak dbać o te rośliny po zimowym okresie?
Czytaj artykułMszyce to niezwykle uciążliwe szkodniki, które potrafią siać prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Jednymi z zagrożonych roślin są krzewy porzeczki. Czy istnieje jakiś sposób, który pozwoli ochronić je przed mszycami? Okazuje się, że warto przygotować oprysk z oleju parafinowego. Tego rodzaju środek skutecznie zwalczy szkodniki.
Czytaj artykułLilia himalajska ze względu na gabaryty jest dość nietypowa wśród roślin cebulowych. Może dorastać nawet do 3 metrów wysokości, a jej duże, pachnące kwiaty stanowią spektakularną ozdobę ogrodu. Ta niezwykła roślina wymaga jednak odpowiednich warunków uprawy, aby mogła w pełni zaprezentować swoje walory. Jak o nią dbać i gdzie najlepiej ją posadzić?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 400
- Następna