Porady ogrodnicze
Zimowy wysiew nasion, znany jako winter sowing, to łatwy sposób na uzyskanie zdrowych sadzonek warzyw, kwiatów i ziół w pojemnikach. Aby otrzymać siewki tą techniką, potrzebujemy tylko nasion, ziemi, plastikowych butelek oraz miejsca w ogrodzie. Jak siać metodą winter sowing? Jakie korzyści wynikają z siewu zimowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj artykułPelargonie od lat królują na naszych balkonach. Są łatwe w pielęgnacji oraz nie potrzebują zbyt wiele, aby pięknie i obficie kwitnąć. Zamiast kupować gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym, możemy je samodzielnie wyhodować z nasion. Właśnie teraz jest najwyższa pora, aby się za to zabrać. Jak wysiewać pelargonie w zimie? Doświadczona ogrodniczka podpowiada, jak dobrze to zrobić. Dzięki temu twoje pelargonie będą ładniej i bardziej obficie kwitły.
Czytaj artykułMroźna zima, choć malownicza, stanowi zagrożenie dla wielu roślin w ogrodzie. Szczególnie niebezpieczna jest dla nich bezśnieżna aura i chłodny, wysuszający wiatr. Dla części gatunków takie warunki są zgubne – przetrwają do wiosny tylko wtedy, gdy będą miały ciepłe okrycie. Warto dowiedzieć się zatem, jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny w ogrodzie oraz poznać gatunki, w przypadku których zabieg ten jest konieczny.
Czytaj artykułŚledzenie gorących trendów to sposób na modną aranżację przestrzeni zewnętrznej i zaplanowanie roku w ogrodzie. Poznaj trendy ogrodnicze 2024 i stwórz plan na wiosnę, zagłębiając się w slow gardening. Praca stanie się przyjemnością, a ogród wyrazem szacunku dla natury i miejscem jej podziwiania.
Czytaj artykułStyczeń jest czasem, gdy rośliny na działce śpią pod śnieżną pierzynką i czekają na wiosnę. Dla ogrodników to doskonały moment na wykonanie pierwszych prac przygotowujących ogród na nadchodzący sezon. Póki zima trwa, musimy pamiętać nie tylko o przycięciu niektórych krzewów i drzew owocowych, ale również kilku innych ważnych zadaniach. Co trzeba zrobić w ogrodzie w styczniu? Sprawdź!
Czytaj artykułOdpowiednie cięcie róż decyduje o tym, czy krzewy będą zdrowo rosły i obficie kwitły w trakcie sezonu. To zdecydowanie jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego wiele osób zastanawia się, kiedy należy go zrealizować. Czy zimą można przycinać róże? Sprawdź, jaki termin cięcia pozwoli utrzymać rośliny w dobrej kondycji.
Czytaj artykułSłysząc słowo "mazurek" najczęściej myślimy o słodkim, wielkanocnym cieście. Okazuje się jednak, że podobną nazwę nosi ptak, który jest bardzo podobny do powszechnego w naszym kraju wróbla zwyczajnego. Jak wygląda to stworzenie, co je podczas zimy i czy można je dokarmiać? Odpowiadamy.
Czytaj artykułZdaniem wielu osób styczeń w ogrodzie uchodzi za najmniej pracowity miesiąc w roku. Jednak wcale tak nie jest. Dla miłośników ogrodnictwa jest to idealny czas, w którym można rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Istnieje wiele gatunków roślin, które możemy wysiewać już z początkiem roku. Jednak aby uprawy się udały, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Co siać i sadzić w styczniu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZarówno większe, jak i mniejsze aranżacje, w których znajdują się rośliny, wymagają odpowiednio dostosowanej pielęgnacji, w tym podlewania. Czasami jednak ta czynność może pochłaniać zbyt wiele czasu. Wówczas sprawdza się hydrożel. Zobacz, czym dokładniej jest i po co się go stosuje.
Czytaj artykułPrawdopodobnie znasz swój znak zodiaku, ale czy wiesz, że każdemu z nich przypisany jest także kwiat? Jeśli wierzysz w astrologię, może to być cenna wskazówka, jakie rośliny wybierać do domu i ogrodu. Poznaj jeden z ciekawszych horoskopów – kwiatowy i dowiedz się, dlaczego tak dobrze czujesz się w towarzystwie niektórych roślin, a za innymi nie przepadasz!
Czytaj artykułWyrzucasz gwiazdę betlejemską zaraz po świętach? Popełniasz wielki błąd. Wbrew powszechnym przekonaniom poinsecja jest rośliną wieloletnią, co oznacza, że można ją łatwo zachować do następnego roku i pobudzić do wytwarzania kolorowych przylistków. Nie wyrzucaj gwiazdy betlejemskiej po świętach – zaopiekuj się nią, a zjawiskowo zakwitnie na kolejne Boże Narodzenie.
Czytaj artykułCzosnek i cebulę często sadzimy w drugiej połowie października. To idealny czas, żeby rośliny dobrze się ukorzeniły przez zimę. Zdarza się jednak, że już w grudniu czy styczniu widzimy ich kiełki. Co wtedy robić? Czy oznacza to mniejsze plony? I czy wschodzący czosnek i cebulę trzeba wtedy zabezpieczyć? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułWrzosiec krwisty, znany jest również jako wrzosiec czerwony lub wiosenny, to zimozielona krzewinka, która jest coraz chętniej uprawiana w naszych ogrodach. Kwitnie zimą i na początku wiosny, stanowiąc jeden z najwcześniejszych pożytków dla pszczół. Jak wygląda pielęgnacja wrzośca krwistego? Poznaj tajniki uprawy tej wyjątkowej rośliny.
Czytaj artykułJajka wykorzystujemy w kuchni niemal codziennie. To nie tylko smaczna przekąska, ale też świetny dodatek do wielu dań. Podczas przygotowania potraw wiele z nas odruchowo wyrzuca skorupki po jajkach do kosza. Tymczasem okazuje się, że można je wykorzystać z korzyścią dla ogrodu. Jak gromadzić skorupki jaj? Przestrzegaj kilku wskazówek, a będą doskonałym nawozem na wiosnę.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 406
- Następna