Porady ogrodnicze
U nas jest jeszcze mało popularna, choć niezwykle smaczna. Cebula wielopiętrowa – wymagania i uprawa
Cebula wielopiętrowa, nazywana również egipską lub wędrującą, to mało znane u nas warzywo wieloletnie o fantazyjnym wyglądzie. Do spożycia nadają się wszystkie jej części – soczyście zielony szczypior, cebulki powietrzne i te, które znajdują się w ziemi. Doskonały smak i wczesna gotowość do zbioru to tylko niektóre z jej licznych zalet. Jak uprawiać cebulę wielopiętrową? Dlaczego warto się na to zdecydować? Podpowiadamy.
Czytaj artykułŚwiat roślin potrafi nas zaskakiwać. Jeśli chcesz urozmaicić swój ogród, posadź w nim kuklika trójkwiatowego, zwanego też dymem preriowym. Zachwyca swoją unikalną urodą – wiosną obsypuje się kwiatami, które po przekwitnieniu przekształcają się w oryginalne, puszyste owocostany przypominające watę cukrową. Kuklik trójkwiatowy nie wymaga specjalnej pielęgnacji i przetrwa naszą zimę bez większych problemów. Wystarczy zadbać o kilka rzeczy, a stanie się nietuzinkową ozdobą twojego ogrodu.
Czytaj artykułSpośród wielu smakowitych warzyw przedstawiciele tej grupy to jeden z najlepszych wyborów do przydomowego warzywnika. Nawet po latach uprawy wciąż świetnie plonują, a wydawane owoce nie tracą na jakości. Inną zaletą są stosunkowo niskie wymagania – nie napracujesz się przy nich tak, jak przy wrażliwych jednorocznych, a mimo to zaspokoją twoje oczekiwania. Podpowiadamy, jakie warzywa wieloletnie posadzić w ogrodzie, by cieszyć się największym plonem i z łatwością zwiększać uprawę wraz z cyklicznym odmładzaniem.
Czytaj artykułJesień to dobry czas na rozmnażanie wielu bylin, które pozwala na uzyskanie nowych roślin. Nie jest to trudne, ale niektóre popełniane przez nas błędy mogą sprawić, że sadzonki nie chcą się przyjąć. O czym należy pamiętać podczas rozmnażania bylin? Unikaj tych najczęstszych błędów i ciesz się nowymi roślinami.
Czytaj artykułBłędem jest myślenie, że pięknej trawie wystarczy koszenie i podlewanie. Wiosną i jesienią eksperci polecają również specjalne zabiegi wspomagające ogólną kondycję murawy oraz gleby pod nią. Mowa o wertykulacji, aeracji i piaskowaniu trawnika. Zalety takiej dodatkowej pielęgnacji poznasz w długim okresie.
Czytaj artykułJesień to pracowity czas w ogrodzie. Trzeba pamiętać nie tylko o zabezpieczeniu roślin, które będą narażone na mróz i trudne warunki atmosferyczne – warto zatroszczyć się również o glebę. Twoje rośliny z pewnością odwdzięczą się za to w kolejnym sezonie. Jak przygotować ziemię w ogrodzie przed zimą?
Czytaj artykułŁadny, zielony i gęsty trawnik to twoje marzenie? Aby prezentował się naprawdę efektownie, trzeba o niego zadbać przed zimą. Jak pielęgnować trawnik jesienią? Zebraliśmy ogrodnicze wskazówki i praktyczne porady, które sprawią, że murawa w przyszłym sezonie będzie zdrowa, zregenerowana po zimie i żywo zielona.
Czytaj artykułSadzenie róż można przeprowadzić nie tylko wiosną, ale i w czasie jesieni. Wiele osób decyduje się na to właśnie w październiku, kiedy rośliny mogą szybko ukorzenić się w ciepłej oraz wilgotnej ziemi. Jakie róże sadzić w tym miesiącu i czy róże posadzone jesienią trzeba okrywać? Poznaj zasady pielęgnacji róż sadzonych w październiku.
Czytaj artykułTuje to rośliny często uprawiane nie tylko na terenie ogrodów, lecz także na skwerach i w parkach. Najczęściej sadzone są wzdłuż ogrodzeń i po czasie tworzą gęste żywopłoty. Struktura gałęzi tych drzew pozwala na formowanie ich koron w niesamowite kształty. Wymaga to dużo pracy, ale efekty są imponujące. Niestety, tuje często brązowieją i usychają. Jak temu zaradzić?
Czytaj artykułBegonia dragon (Begonia x tuberhybrida) to prawdziwa królowa lata. Jej intensywnie kolorowe kwiaty zachwycają od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Choć nie jest w pełni mrozoodporna, przy odpowiedniej pielęgnacji może zdobić twój balkon lub ogród przez wiele sezonów. Poznaj sprawdzone sposoby na przezimowanie tej pięknej rośliny.
Czytaj artykułPo zakończeniu sezonu w ogrodach przychodzi czas na odpoczynek, ale czy na pewno? Jesienią pustoszeją grządki, jednak po ich oczyszczeniu konieczne jest wykonanie jeszcze jednego, ważnego zabiegu, który poprawi jakość podłoża po intensywnych uprawach i zbiorach. Ryzyko zmęczenia gleby znacznie się zmniejszy, jeśli we właściwym momencie wzbogacisz ją w materię organiczną, dlatego czym prędzej dowiedz się, czym najlepiej nawozić glebę jesienią. Ogrodnicy mają kilka sprawdzonych sposobów, oto one.
Czytaj artykułJesień to dobry czas, aby zadbać o kondycję truskawek na przyszły sezon. Pomoże to zapewnić zdrowy wzrost krzaczków, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami niezwykle smacznych owoców. Jak pielęgnować truskawki jesienią? Co roku podlewam krzaczki tym roztworem, co pomaga im lepiej przygotować się do okresu spoczynku. To sprawi, że w następnym sezonie będą miały energię do bujnego wzrostu i obfitego plonowania.
Czytaj artykułWinorośle to jedne z najszlachetniejszych krzewów w ogrodzie, a dbanie o ich kondycję, przygotowanie do zimy i przyszłe owocowanie wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, lecz także pewnej ręki. Ważnym etapem jesiennej pielęgnacji jest cięcie, jednak tylko wykonane umiejętnie i w odpowiednim terminie pomoże roślinie przetrwać zimę. To ostatni moment, więc chwytaj za nożyce – odczekasz zbyt długo, a tylko jej zaszkodzisz. Tłumaczymy, jak przycinać winorośl jesienią i dlaczego warto zdążyć przed październikiem.
Czytaj artykułPrawidłowe nawożenie trawnika we wrześniu i październiku pozwoli przygotować murawę na nadchodzącą zimę, utrzymać ją w dobrej kondycji i sprawi, że odrodzi się wiosną jak zielony dywan. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu trawa staje się bardziej odporna na niskie temperatury, choroby i inne trudne warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest, aby w tych miesiącach szczególnie uważnie dobierać nawozy – najlepiej mineralne oraz organiczne. Podpowiemy, czym się różnią i w jakich sytuacjach są rekomendowane.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 370
- Następna