Porady ogrodnicze
Astry marcinki to efektowne kwiaty wieloletnie, które zachwycają od sierpnia do późnej jesieni. Jeśli marzysz o rabatach niczym z ogrodu prababci, koniecznie musisz je mieć. Są idealne dla początkujących ogrodników.
Czytaj artykułPigwowiec japoński to krzew, który zachwyca zarówno swoim efektownym kwitnieniem, jak i smacznymi owocami. Mimo to wciąż jest niedoceniany i rzadko uprawiany w naszych ogrodach. Przedstawiamy jego najciekawsze odmiany oraz podpowiadamy, jak go uprawiać, aby cieszyć się jego wyjątkową urodą i plonami.
Czytaj artykułPigwa to nie tylko ciekawy owoc, ale i wartościowe drzewo, które warto posadzić w swoim ogrodzie. Owoce pigwy można wykorzystywać do przygotowania przetworów, które, dzięki bogatym właściwościom, będą korzystne dla twojego zdrowia. Dowiedz się więcej o uprawie, najlepszych odmianach pigwy i właściwościach tych owoców.
Czytaj artykułPięknotka to cudowny kwiat, który przez długi czas zachowuje swój wyrazisty fioletowo-czerwony kolor płodów. Gdy nastaje zima, można je obciąć i ususzyć, zachowując w domu namiastkę lata i kolorowych rabat. Chcesz tak długo cieszyć się pięknotką? Koniecznie poznaj lepiej ten gatunek i zasady związane z jego pielęgnacją!
Czytaj artykułTrzmielina amerykańska to wyjątkowy krzew, który jesienią zamienia się w prawdziwą ozdobę każdego ogrodu, rozpalając go feerią barw. Jej wyjątkowe liście i owoce przyciągają wzrok, tworząc malowniczy spektakl natury. Jednak za tą piękną fasadą kryje się toksyczna moc, o której powinien wiedzieć każdy ogrodnik. Czy warto podjąć ryzyko i wprowadzić tę roślinę do swojego ogrodu? Wyjaśniamy, jak wygląda uprawa trzmieliny amerykańskiej, na jakie odmiany warto zwrócić uwagę i dlaczego jest toksyczna dla ludzi.
Czytaj artykułSą bujne, kolorowe, trwałe i odporne na mróz, dzięki czemu odnajdą się w każdym ogrodzie. Ciekawe odmiany astrów zaczynają cieszyć oczy, gdy inne gatunki kwiatów już przekwitają i pozostają z nami przez długie tygodnie słoty. Podpowiadamy, kiedy sadzić astry i jak zapewnić im optymalne warunki do rozwoju.
Czytaj artykułWiele produktów trafiających z kuchennego blatu wprost do śmietnika można zupełnie inaczej wykorzystać. Warto o tym pamiętać, zgarniając po śniadaniu rozmaite resztki, zwłaszcza wtedy, gdy planujesz regenerację trawnika. Po upalnym lecie, będącym dla roślin niemałym obciążeniem, solidne odżywienie trawy przyspieszy procesy naprawcze, a przy tym pomoże w przygotowaniu do zimy. Użyj tego domowego balsamu z resztek, a twój trawnik zyska lepszą odporność i nowe siły na wiosnę – odbije piękniejszy, gęstszy i jeszcze bardziej zielony.
Czytaj artykułSzczęślin Bungego nazywany jest meksykańską hortensją, choć... wcale nią nie jest i nie pochodzi z Meksyku. Wywodzi się z Azji, jednak szybko rozprzestrzenił się na inne części świata, w tym południową część Ameryki Północnej. To krzew ozdobny, który podczas długiego kwitnienia przypomina hortensje, a do tego cudownie pachnie. Sprawdź, jak uprawiać szczęślin Bungego w ogrodzie.
Czytaj artykułW ogrodzie, warzywniku, jagodniku i na rabacie ważnym elementem pielęgnacji jest ściółkowanie. To tradycyjny sposób na radzenie sobie z wieloma problemami uprawowymi oraz ekologiczna forma wsparcia dla gleby. Wykładając ściółkę, chronisz podłoże przed parowaniem, nadmiernym nagrzewaniem lub przemarzaniem oraz niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się chwastów. Wykorzystanie maty kokosowej w ogrodzie to nowa metoda ściółkowania, która zyskuje coraz większą popularność. Poznaj jej sprytne zastosowanie, u mnie kokos to już stały element krajobrazu.
Czytaj artykułUsunięcie pnia drzewa może wydawać się karkołomnym wyzwaniem. Mechaniczne sposoby wymagają użycia siły mięśni lub ciężkich maszyn. Ręczne usunięcie pnia jest jednak niezwykle trudne, a maszyny nie wszędzie są w stanie wjechać. Co więcej, koszt usunięcia pnia nie należy do najniższych. Na szczęście istnieją inne sposoby, choć nieco bardziej czasochłonne, to równie skuteczne i jednocześnie dużo tańsze. Sprawdzamy, jak usunąć pień drzewa alternatywnymi metodami.
Czytaj artykułPowojniki możemy sadzić w ogrodzie w kilku terminach, choć nie w każdym przyjmują się równie dobrze. Jeśli chcemy, aby szybko się ukorzeniły, a później zdrowo rosły i obficie kwitły, muszą znaleźć się w gruncie w optymalnym momencie. Jaki termin sadzenia powojników jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę, szukając dla nich stałego stanowiska? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułBorówka amerykańska jest chętnie uprawiana w ogrodach przede wszystkim ze względu na smaczne i wartościowe owoce. Jak każda roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki czemu w sezonie będziemy cieszyć się obfitymi i dorodnymi plonami. Ważnym zabiegiem, który wpływa na zdrowie krzaczków i jakość zbiorów, jest przycinanie. Okazuje się, że jesienią możemy przyciąć tylko niektóre odmiany. Dowiedz się, jak przycinać borówki amerykańskie, aby nie narażać krzaczków na przemarznięcie i zapewnić sobie obfite plony w następnym sezonie.
Czytaj artykułKrzewy róży we wrześniu kwitną po raz ostatni. Ogrodnicy mogą zadawać sobie pytanie, jak najlepiej przygotować je przed nadejściem zimy. Okazuje się, że na początku jesieni nie pozostaje wiele do zrobienia. Przekonaj się, co zrobić, aby mieć pewność, że w kolejnym sezonie róże również obrodzą kwiatami.
Czytaj artykułW naturze porasta górzyste obszary Japonii, niektóre źródła donoszą, że sporadycznie występuje również w Korei i Chinach. To zagrożona roślina, która u nas wciąż owiana jest tajemnicą. Żywo wybarwiona i bujnie ulistniona zachwyca tym, jak wypełnia zielenią każde miejsce ukryte w cieniu. Jak uprawiać i gdzie sadzić kirengeszomę dłoniastą? Sprawdź, czego potrzebuje ta wspaniała, japońska bylina.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna