Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Piwonie są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu. Urzekają swoimi okazałymi kwiatami, które roznoszą wokół siebie cudowne zapachy. Aby jednak zachwycały pięknym wyglądem, należy o nie zadbać. Kluczowym czynnikiem wpływającym na ich dobrą kondycję jest nawożenie. Czym dokarmiać piwonie po zimie, aby długo i pięknie kwitły? To od tego zależy sukces w ich uprawie.     

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lobelia jest piękną rośliną o drobnych kwiatach tworzących ozdobne kępki lub kaskady. Świetnie sprawdzi się na balkonach i w ogrodach, uzupełniając kompozycje roślin jednorocznych. W uprawie lobelii ważny jest termin wysiewu, ponieważ długo kiełkuje. W warunkach polskich lobelię uprawia się z rozsady. Kiedy wysiewać lobelię, aby cieszyć się jej pięknymi kwitami już latem? Sprawdź, najważniejsze zasady wysiewu lobelii.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Czereśnie są istotnym elementem polskiej kuchni i cieszą się popularnością dzięki swojej różnorodności gatunków, co oferuje wiele smaków, rozmiarów, kolorów i faktur. Ta różnorodność, wynikająca z selekcji odmian wczesnych i późnych, pozwala na długotrwały sezon czereśniowy, który trwa przez wszystkie ciepłe miesiące. Uprawa czereśni, mimo że zależna od warunków pogodowych, daje ogrodnikom możliwość dokładnego zarządzania plonami. Rozważne planowanie i stosowanie zaawansowanych technik uprawy może mieć ogromny wpływ na ilość i jakość uzyskiwanych owoców. Kiedy sadzić czereśnie i jak pielęgnować je po posadzeniu? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Niezależnie czy nasza róża należy do grupy krzewiastych, rabatowych, pnących, miniaturowych czy okrywowych, ma kwiaty pełne, półpełne czy pojedyncze – raczej nie zalicza się do roślin o małych wymaganiach i łatwych w uprawie, które można bez zastanowienia pozostawić samym sobie. Za prawidłową opiekę odwdzięczy się jednak z pewnością długim, obfitym kwitnieniem.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Czereśnie występują w wielu atrakcyjnych odmianach. Jedną z najciekawszych jest Kordia – drzewko o dużych, soczystych i słodkich owocach, które przybyło do nas od naszych sąsiadów, czyli z Czech. Choć najczęściej wykorzystywana jest w sadach towarowych, z powodzeniem można sadzić ją również w przydomowych ogrodach. Sprawdź, jak uprawiać czereśnię Kordia i dlaczego warto się na to zdecydować. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Marzec to miesiąc, w którym roślinność powoli budzi się do życia, a ogrodnicy przystępują do pierwszych poważniejszych prac po zimie. To dobra pora, by zabrać się za sadzenie roślin balkonowych i tarasowych oraz niektórych bylin. Jest to także ostatni moment dla spóźnialskich, aby rozpocząć produkcję rozsady warzyw. Sprawdzamy, co można siać w marcu i dlaczego warto to robić właśnie teraz.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Tę niezwykłą dekorację pokochają miłośnicy roślin doniczkowych, którzy szukają oryginalnych rozwiązań na wyeksponowanie ulubionych okazów. Nie potrzebujesz doniczki, aby trzymać w domu rośliny zielone i kwitnące. Japończycy na co dzień stosują technikę sadzenia kwiatów w kuli ziemi i mchu. To alternatywa dla koszyków, kwietników z makramy i innych, dobrze nam znanych rozwiązań. Sprawdź, jak zrobić kokedamę w 3 prostych krokach i zawieś ją pod sufitem, a twoi goście zaniemówią, gdy ją zobaczą.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Marzec to ważny miesiąc dla ogrodników. To doskonały czas, aby rozpocząć przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wegetacyjnego. Właśnie wtedy przychodzi czas na porządki w warzywniku i na rabatach. Co trzeba zrobić w ogrodzie w marcu? Czas brać się do pracy!  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Laurowiśnia wschodnia jest chętnie uprawiana w polskich ogrodach. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot, ale może rosnąć również samodzielnie. Krzew jest zimozielony, dlatego jesienią i zimą wymaga szczególnej pielęgnacji. Dlaczego laurowiśnie brązowieją? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Dawniej traktowano go wyłącznie jako wartościową przyprawę, obecnie uprawiamy go w ogrodach coraz częściej, ponieważ doskonale smakuje suszony, świeży, jako składnik wielu potraw na ciepło czy sałatek. Por Juhas to najlepsza odmiana pora spośród letnich propozycji – średniopóźna, mocno plenna i idealna do dłuższego przechowywania. Przeznacz na niego część grządki i ciesz się delikatnym, słodko-ostrym smakiem warzywa, a zapasy na później przechowaj... w piasku.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Naturalne soki roślinne to źródła cennych dla zdrowia składników odżywczych, których po jałowej zimie potrzebujemy bardziej niż zwykle. Jednym z nich jest sok z brzozy, którym fascynowano się już przed laty, wymieniając dziesiątki jego wyjątkowych właściwości. Jeszcze go nie próbowałeś? Już teraz na przedwiośniu możesz przygotować się do zbioru. Jak ściągnąć sok z brzozy samodzielnie bez szkody dla drzewa? To najprostsza metoda pozyskiwania oskoły z popularnych odmian brzozy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pelargonie to bez wątpienia królowe balkonów, tarasów i parapetów, gdyż kwitną obficie od maja aż do pierwszych przymrozków. Choć zwykle traktuje się je jako rośliny jednoroczne i wyrzuca po sezonie, wiele osób decyduje się na ich zimowanie. Z kolei przełom lutego i marca to dobry moment, aby zacząć wybudzać pelargonie z zimowego snu. Jak to zrobić, żeby już w maju zachwycały swoim pięknem? Podpowiadamy.      

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ćma bukszpanowa już od wiosny sieje prawdziwe spustoszenie w naszych ogrodach. Żarłoczne gąsienice tego inwazyjnego motyla ogołacają rośliny, o które dbaliśmy z taką starannością. Jeśli zaobserwowaliśmy, że krzaki bukszpanów przerzedzają się i zaczynają usychać, nie zwlekajmy z reakcją. Wykorzystajmy babciną metodę, która prawie nic nie kosztuje, a jest wysoce skuteczna. Podpowiadamy, jak stosować mąkę na ćmę bukszpanową. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Marzec to miesiąc, w którym to warto przeprowadzić wiele prac ogrodowych. Mowa tu również o posadzeniu pierwszych roślin. Jedną z nich jest cebula dymka, której uprawą często zajmują się początkujący ogrodnicy. Przed posadzeniem cebuli do gruntu, warto ją jednak zaprawić. Po co się to robi i jakich metod użyć?

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.