Porady ogrodnicze
Żywokost znany jest od wieków. Ma efektowne, fioletowo-purpurowe kwiaty, dlatego uprawiany jest w ogrodzie jako roślina ozdobna, ale nie tylko. Znany jest przede wszystkim ze swoich leczniczych właściwości wzmacniających kości i stawy. Można też z niego przygotować gnojówkę do nawożenia i ochrony roślin przed szkodnikami. Jesień to idealny czas na przesadzanie i rozmnażanie żywokostu. Jak dobrze to zrobić? Doświadczony ogrodnik zdradza najważniejsze zasady.
Czytaj artykułJeżówki przycinamy jesienią nie tylko ze względów estetycznych, ale również w celu pobudzenia roślin do kwitnienia. Warto zachować ich kwiaty i odpowiednio wykorzystać. Sprawdź, jak prawidłowo przycinać jeżówkę oraz co można zrobić z kwiatów.
Czytaj artykułJarmuż to jedno z jesiennych warzyw, które cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Można je siać, np. jako poplon po wiosennych, wczesnych okazach. Dzięki temu grządki po pierwszych zbiorach nie pozostają puste. Czy wiesz, że ze zrywaniem liści tego warzywa warto poczekać do przymrozków? Dowiedz się, dlaczego i jak prawidłowo zbierać jarmuż — ostatnie jesienne warzywo.
Czytaj artykułPo jesiennym zakwitaniu, listopad jest odpowiednim momentem na zabezpieczenie traw ozdobnych przed nadejściem zimy. Podwiązywanie roślin zapewnia im nie tylko odpowiednią ochronę, ale także sprawia, że poszczególne gatunki stają się elementem dekoracyjnym zimowego ogrodu. Wyjaśniamy, jak przystąpić do prac przed pierwszymi przymrozkami.
Czytaj artykułHortensje to jedne z najbardziej ozdobnych i niezwykle efektownych roślin ogrodowych, które w okresie kwitnienia przyciągają uwagę każdego wielbiciela piękna. Aby jednak móc cieszyć się okazałymi kwiatostanami w kolejnym sezonie, konieczna jest odpowiednia ochrona krzewów przed zimą. Co trzeba zrobić z hortensjami w listopadzie? Te zabiegi są kluczowe dla pobudzenia roślin do obfitego kwitnienia w sezonie.
Czytaj artykułKostka brukowa na ścieżkach czy jako opaska wokół domu to świetne rozwiązanie. Ten materiał wygląda estetycznie, jest odporny na warunki atmosferyczne i nie jest tak śliski jak np. płytki. Mimo wielu zalet ma jednak pewne wady. Kostka brukowa absorbuje wilgoć, przez co często zaczyna na niej rosnąć mech. Zastanawiasz się, jak go usunąć? Co zrobić, aby nie zniszczyć kostki? Sprawdź!
Czytaj artykułBugenwilla to roślina o gorącym rodowodzie. Kojarzymy ją głównie z kaskadami kwiatów, które widujemy w obrębie śródziemnomorskim. Zdobi ogródki i balkony Chorwacji, Grecji czy Włoch, sprawiając ogromem kwiecia bajkowe wrażenie. Coraz częściej gości również u nas, gdzie w okresie letnim świetnie daje sobie radę. W naszym klimacie jednak bugenwilla wymaga prawidłowego zimowania. Podpowiadamy, jakie zabiegi przed nastaniem mrozów należy przeprowadzić, aby roślina cieszyła nasze oczy w kolejnym sezonie.
Czytaj artykułTopinambur to kiedyś bardzo popularna roślina jadalna. Obecnie jest trochę zapomniana, a szkoda, bo ma wykwintny smak. Co więcej, wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, dlatego warto go uprawiać w swoim ogrodzie. Jak i kiedy sadzić topinambur? Jak o niego zadbać, aby dobrze rósł? Jakie właściwości ma topinambur? Sprawdź.
Czytaj artykułJesień to dobry czas na sadzenie czosnku. Posadzony w tym terminie tworzy większe główki niż odmiany wiosenne i wcześniej od nich dojrzewa. Poza tym jest bardziej odporny na choroby i szkodniki, co umożliwia uzyskanie większych zbiorów. Aby jednak tak było, warto wybrać odpowiednie odmiany, które dobrze znoszą niskie temperatury. Przyjrzyjmy się nieco bliżej odmianie czosnku z Żuław, która zaczyna wracać do łask.
Czytaj artykułBorówka amerykańska cieszy się popularnością za sprawą smacznych owocach o wielu niesamowitych właściwościach leczniczych. Aby obdarowała nas obfitymi plonami w następnym sezonie, warto o nią zadbać też jesienią. Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej jest bardzo ważna i ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost oraz owocowanie. Pamiętaj o tych zabiegach, a krzewy będą uginać się pod ciężarem słodkich owoców.
Czytaj artykułKostka brukowa to populary materiał wykorzystywany m.in. do budowy chodników czy podjazdów. Chociaż ma mnóstwo zalet, z biegiem czasu może stać się idealnym miejscem dla rozwoju mchu i chwastów. Aby się ich pozbyć, wcale nie musimy sięgać po agresywne środki chemiczne, które są szkodliwe nie tylko dla środowiska, lecz także dla nas. Wystarczy wypróbować skuteczny sposób za grosze, a mech i chwasty w mig znikną z kostki brukowej.
Czytaj artykułKlon palmowy charakteryzuje się pięknymi, przypominającymi palmę liśćmi w różnych kolorach. Stanowi ładny dodatek ogrodu, o który trzeba zadbać szczególnie jesienią i zimą. Sprawdź, w jaki sposób możesz się o niego zatroszczyć, aby przeżył najtrudniejszy okres w roku.
Czytaj artykułUprawa czosnku nie jest trudna, ale musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby cieszyć się zdrowym i obfitym plonem. Duże znaczenie ma nie tylko odpowiedni termin sadzenia ząbków, ale również sposób ich zaprawienia i odpowiednie przygotowanie gleby. Dzięki prostym zabiegom ozime warzywo będzie miało pięknie ukształtowane, dorodne główki. Dowiedz się, jak przygotować czosnek przed sadzeniem na zimę, aby przyszłoroczne zbiory były bardziej satysfakcjonujące niż do tej pory.
Czytaj artykułOwcza wełna jako nawóz czy ściółka to idealne rozwiązanie dla osób ceniących ekologiczną uprawę. Surowiec dopiero zyskuje na popularności. Jak wykorzystać owczą wełnę w ogrodzie? Tak użyjesz jej do ściółkowania lub nawożenia gleby. Przedstawiamy zalety, a także wady rozwiązania.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 434
- Następna