Porady ogrodnicze
Żywopłot to doskonały sposób na stworzenie naturalnego ogrodzenia, które pozwala zachować prywatność i dodatkowo jest piękną ozdobą ogrodu. W tym celu możemy wykorzystać różne gatunki roślin. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście tuje. To jednak niejedyne rośliny, które nadają się na żywopłot. Szczególnie dobrze sprawdzi się dereń jadalny, który nie tylko charakteryzuje się dużymi walorami dekoracyjnymi, ale również wytwarza jadalne i zdrowe owoce. Sprawdź, jak go sadzić na żywopłot.
Czytaj artykułHortensja jest jednym z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, który można mieć w ogrodzie. Kupując sadzonkę trzeba zwrócić szczególną uwagę na liście, kwiaty czy korzenie rośliny. Wybranie nieodpowiedniego krzewu może mieć duży wpływ na wsadzanie go do gruntu. Jakie hortensje wybrać do ogrodu? Tak je wsadzisz na początku jesieni.
Czytaj artykułZima to okres, kiedy kwiaty doniczkowe powinno objąć się szczególną troską. Jeśli pragniesz, aby twoje pelargonie i begonie wytrzymały do kolejnego sezonu, musisz koniecznie zadbać o kilka aspektów. Sprawdź, jak poprawnie przezimować kwiaty doniczkowe, aby ozdobiły twój ogród lub balkon również w przyszłym roku.
Czytaj artykułKamasje są rzadko spotykane w naszych przydomowych ogrodach, a szkoda! To wyjątkowo dekoracyjne rośliny, które uwodzą słodkim zapachem i urzekają wzniesionymi ku górze, delikatnymi kwiatostanami. Bulwy kamasji najlepiej zakopywać w gruncie w październiku, aby już wiosną cieszyć się ich pięknymi kwiatami. Jak sadzić i pielęgnować kamasje? Poznaj sekrety uprawy tych zjawiskowych roślin.
Czytaj artykułAstry bylinowe, czyli popularne marcinki, zdobią nasze ogrody przez całą jesień płatkami w żywych i radosnych kolorach. Kwiaty mogą pojawiać się nawet w mroźnym listopadzie, jeśli w odpowiedni sposób o nie zadbamy. Jak powinna wyglądać pielęgnacja astrów bylinowych jesienią? Co należy zrobić, żeby marcinki długo kwitły? Oto garść cennych porad na temat jednych z najpiękniejszych kwiatów na jesiennej rabatce.
Czytaj artykułNornice to niewielkie gryzonie, które swoim wyglądem przypominają myszy. Niestety mimo małych rozmiarów potrafią wyrządzić ogromne spustoszenie w ogrodach czy sadach. Jeśli już zauważymy ich obecność na naszej posesji, walkę z nimi należy rozpocząć jak najszybciej. Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Włóż to do dołków w ziemi, a szybko się wyniosą.
Czytaj artykułKompostowanie to świetny sposób na uzyskanie wartościowego nawozu o wszechstronnym zastosowaniu w ogrodzie. Pozwala na zagospodarowanie odpadów organicznych, które rozkładają się dzięki pracy pożytecznych mikroorganizmów. Dzięki kilku dodatkom proces ten może zajść szybciej, a uzyskany kompost będzie jeszcze wyższej jakości. Chcesz wiedzieć, co wrzucać do kompostownika, aby otrzymać doskonały nawóz? A może zależy ci na przyspieszeniu tego procesu? Podpowiadamy, jak dobrze kompostować.
Czytaj artykułPaździernik to miesiąc, w którym jesień na dobre „rozsiada się” w ogrodach i w sadach. Nie tylko ją czuć w powietrzu, ale także widać w formie usychających liści, dojrzewających dyń czy przekwitających kwiatów. Te zmiany powodują także, że czeka cię wiele pracy – zarówno na rabatach ozdobnych, grządkach warzywnych i w warzywniku. Dowiedz się, co trzeba zrobić w październiku w ogrodzie.
Czytaj artykułChcesz stworzyć nowoczesne, a przy tym wytrzymałe ogrodzenie, które zapewni prywatność na podwórku? Nie zamierzasz wydawać dużo pieniędzy na kute elementy ze stali bądź z drewna? Rozważ płot z gabionów. Cena wykonania takiego ogrodzenia nie jest wysoka, a większość prac można zrobić samodzielnie. Dowiedz się, jak zrobić płot z gabionów oraz jakie są jego wady i zalety.
Czytaj artykułWiosną i latem na liściach drzew liściastych i owocowych pojawiły się liczne uszkodzenia? A może rośliny wytworzyły mnóstwo pąków, ale z nic z nich nie wyrosło? To mogą być skutki żerowania piędzika przedzimka, czyli małego motyla, którego można zauważyć głównie jesienią. Jest obecny w całej Europie, również w Polsce. Niestety wyrządza wiele szkód. Dlatego warto się dowiedzieć, jak go zwalczać.
Czytaj artykułJagoda kamczacka to prosty w uprawie krzew, który przez długie lata rodzi mnóstwo wartościowych i niezwykle smacznych owoców. Jeśli chcemy się nimi cieszyć, roślinę musimy odpowiednio wspomóc. Kluczowe dla obfitych zbiorów są zabiegi pielęgnacyjne i nawożenie jagody kamczackiej jesienią. Podpowiadamy, jak zadbać o długowieczny krzew o tej porze roku, by zagwarantować sobie udane plony w kolejnym sezonie.
Czytaj artykułSupertunia jest nową odmianą petunii, wyróżniającą się większą wytrzymałością i obfitym kwitnieniem. Roślina kwitnie nieprzerwanie od maja do listopada i występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Jak rozmnożyć petunię, aby przygotować sadzonki na kolejny sezon? Jak powinno wyglądać zimowanie supertunii? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPapryka to uniwersalne warzywo, które znajduje zastosowanie w wielu kulinarnych inspiracjach. Ceniona jest nie tylko za swoje walory smakowe, ale również za właściwości odżywcze. Co ciekawe, zawiera czterokrotnie więcej witaminy C niż cytryna. Uprawa papryki jest dość wymagająca, ale korzyści z posiadania własnych plonów są ogromne. Wyrzucasz krzaczki po sezonie? Popełniasz błąd! Okazuje się, że można je wykorzystać w kolejnym sezonie. Doświadczona ogrodniczka podpowiada, co z nimi zrobić.
Czytaj artykułAronia nie tylko pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jest również bogatym źródłem witamin takich jak A, C, E, P i PP. Choć jej jagody nie są same w sobie zbyt smaczne, to soki, dżemy czy nalewki z aronii dostarczają organizmowi więcej witaminy P niż jakiekolwiek inne owoce. Warto więc mieć aronię w ogrodzie – podpowiadamy, jak ją sadzić jesienią.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 432
- Następna