Porady ogrodnicze
Sadząc piwonie w ogrodzie, zależy nam na tym, aby dobrze się ukorzeniły i udekorowały rabaty pięknymi, pełnymi kwiatami. Dlatego ważne, aby zabieg sadzenia, jak i przesadzania kwiatów wykonywać w odpowiednim czasie, bez szkody dla roślin. Kiedy najlepiej przesadzać piwonie? W jakich przypadkach nie może obejść się bez tego zabiegu? Czy zawsze po podziale piwonii konieczne jest zaprawianie? Wyjaśniamy, jak rozmnożyć rośliny, by zachować ich najlepsze cechy i uzyskać bajeczne okazy.
Czytaj artykułBegonie bulwiaste to przepiękne rośliny, które zachwycają efektownymi, barwnymi kwiatami gęsto porastającymi zielone pędy. Cieszą się ogromną popularnością i są chętnie sadzone w pojemnikach na balkonach, tarasach czy parapetach. Ich ogromnym atutem jest nie tylko długotrwałe kwitnienie, ale też zdolność do zawiązywania pąków przy ograniczonym dostępie do słońca. Jak wygląda uprawa begonii bulwiastej? Na jakie jej odmiany zwrócić uwagę? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułObecność mszyc w ogrodzie to problem, z którym zmagam się co roku od wiosny aż do późnego lata. Najczęściej pojawiają się na starannie pielęgnowanych przeze mnie różach, choć zdarza się, że zaatakują też młody koperek, drzewa owocowe czy nawet pomidory. Nie chcę stosować na działce chemii, więc szukam naturalnych rozwiązań. W tym sezonie wypróbowałam dwa bezpieczne sposoby na mszyce: mydło kastylijskie i olej parafinowy. Sprawdź, jakie dały efekty.
Czytaj artykułWielu ogrodników nie wyobraża sobie swoich warzywników bez ogórków. Znajdują one szerokie zastosowanie w kulinariach – to smaczny i zdrowy dodatek do sałatek, surówek czy sosów (np. tzatziki). Warto jednak wiedzieć, jakie choroby zagrażają ogórkom i jak się przed nimi ustrzec. Czy powinno się odkażać glebę po tych warzywach? Odpowiadamy.
Czytaj artykułPomidory uznawane są za prawdziwie żarłoczne ze względu na bardzo wysokie wymagania pokarmowe. Dorodne, pełne smaku i pięknie zaczerwienione owoce udaje się uzyskać tylko wtedy, gdy te podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone. Zastanawiasz się, jak często i czym nawozić pomidory? W artykule podpowiadam, jaka naturalna odżywka sprawdza się najlepiej w moim ogrodzie.
Czytaj artykułLetnio-jesienne nawożenie borówek amerykańskich jest kluczowe dla ich zdrowia i prawidłowego wzrostu. Po owocowaniu rośliny potrzebują specjalistycznych nawozów bogatych w potas i fosfor, które wspierają system korzeniowy i przygotowują krzewy do zimy. Wyjaśniamy, kiedy i czym nawozić borówkę amerykańską późnym latem, aby w przyszłym sezonie cieszyć się obfitymi plonami.
Czytaj artykułUprawa amatorska porów dostarcza smacznych, pełnych witamin warzyw. Co robić latem, aby uzyskać jak najlepsze plony? Okazuje się, że nie ma tu nic skomplikowanego, a wystarczy podlewanie, okresowe przeglądanie i nawożenie - o ile jest taka potrzeba. W ten sposób można uzyskać pyszne pory. Poznaj sposoby na obfite plony, nie tylko letnie.
Czytaj artykułW małym ogrodzie ich ekspansywność stanowi poważny problem, jednak na otwartej przestrzeni warto pozostawić im swobodę i pole do popisu. Róże rozprzestrzeniające się za pomocą odrostów to moje wielkie odkrycie, dzięki któremu w ogrodzie mam prawdziwą, różaną oazę. Które gatunki róż wytwarzają odrosty? Sprawdź, gdzie warto je sadzić i jak zapanować nad odrostami róż, gdy nie chcesz, by wyszły daleko poza wydzieloną dla nich rabatę.
Czytaj artykułPielęgnacja roślin ozdobnych w ogrodzie w upalne dni to trudny orzech do zgryzienia. Kwitnące hortensje poradzą sobie z temperaturami i palącym słońcem, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie wsparcie. Jak pielęgnować hortensje podczas upałów? Sąsiadka nauczyła mnie dbać o krzewy tak, by rozwijały pełne kwiaty, mocno się wybarwiały i utrzymywały nawet najcięższe, kwiatowe stożki. Jej sposoby uchroniły też moją hortensję przed chlorozą – koniecznie je wypróbuj.
Czytaj artykułOrliki to kwitnące byliny, które są największym postrachem ślimaków. Jednak nie tylko dlatego warto mieć te rośliny na rabatkach w przydomowym ogrodzie. Tworzą one piękne rozety liści i mają kolorowe kwiaty przypominające szpony orła. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy, jak uprawiać orliki oraz gdzie je siać, aby wzbudzały zachwyt i odstraszały szkodniki.
Czytaj artykułBudleja Dawida, czyli uwielbiany przez owady motyli krzew, jest jedną z tych roślin, które upiększają nasz ogród latem. Silnie się rozrasta i tworzy mnóstwo barwnych kwiatostanów przypominających wiosenne pąki bzu lilaka. Jeśli chcemy, aby pojawiały się jeszcze dłużej i liczniej, musimy wykonać prosty zabieg. Sprawdź, jak usuwać przekwitłe kwiatostany budlei.
Czytaj artykułRóże, zwane królowymi ogrodu, osiągają szczyt swojego piękna w odpowiednim towarzystwie. Dobór właściwych sąsiadów nie tylko podkreśla ich urodę, ale także wspomaga zdrowie i wzrost. Dzięki starannie dobranym roślinom różane rabaty stają się miejscem pełnym kolorów, struktur i biologicznej różnorodności. Oto przegląd najlepszych bylin, które zmienią samotne krzewy róż w wyjątkową ozdobę ogrodu.
Czytaj artykułPodczas uprawy pomidorów w ogrodzie, w szklarni oraz na balkonie nie wolno zapominać o ważnym zabiegu, jakim jest obrywanie liści. Rezygnacja z niego pozwala roślinie kierować energię na nieograniczony wzrost, zamiast kumulować ją w dojrzewających owocach. Jeśli chcesz mieć naprawdę dorodne pomidory i duży plon, zadbaj o usprawnienie procesu dojrzewania owoców na krzaczkach. Jak obrywać liście pomidorów? Metoda ogrodnika pokazuje, że wystarczy rwać po 3-4 liście, a roślina zyska nową siłę.
Czytaj artykułPomidory dojrzewają, ale nie w całości? Często możemy zauważyć, że znajdująca się w górnej części owocu piętka mimo upływu czasu pozostaje twarda i żółta. Nierównomierne wybarwianie się plonów może mieć różne przyczyny, ale na szczęście większości z nich możemy łatwo zapobiegać. Dlaczego pomidory mają żółte piętki? Jak pozbyć się tego problemu w uprawie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna