Spis treści:
Seradela – co to za roślina?
Seradela pastewna (Ornithopus sativus), nazywana również siewną, jest rośliną zaliczaną do rodziny bobowatych. Podobnie jak inni reprezentanci tej grupy odznacza się wyjątkową cechą – jest zdolna do wiązania azotu atmosferycznego i wzbogacania gleby w ten bardzo ważny dla roślin pierwiastek. Seradela może rosnąć nawet w jałowej lub przeciętnej glebie, ponieważ sama głęboko ją użyźnia. To jedna z roślin, którą warto wysiewać na poplon w warzywniku.
Czym jest poplon? To nic innego jak rośliny, które uprawiamy między plonami głównymi. Zatem, gdy tylko zbierzemy z grządek pierwsze letnie warzywa, możemy wysiać w tym miejscu seradelę, by po kilku tygodniach ją ściąć i przekopać z glebą. Warto to zrobić nie tylko po to, aby dostarczyć azotu kolejnym uprawianym roślinom. Korzyści wynikających z siewu seradeli jest znacznie więcej.
Dlaczego warto siać seradelę na poplon? Dzięki niej możemy liczyć na:
- Użyźnienie, rozluźnienie i napowietrzenie podłoża, a także poprawę jego zdolności magazynowania wody;
- Odkażenie gleby ze względu na fakt, że seradela ma właściwości fitosanitarne (warto ją uprawiać zwłaszcza po roślinach, które chorowały);
- Zwabienie pożytecznych owadów zapylających do ogrodu, jeśli pozwolimy seradeli zakwitnąć;
- Stłumienie chwastów w warzywniku;
- Ograniczenie stosowania nawozów mineralnych.
Cenna wskazówka: Seradela najlepiej rośnie w przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (pH 4,5-6,0) oraz na słonecznych stanowiskach.
Seradela jest bezproblemową rośliną, która latem sprawdzi się jako poplon w warzywniku. Fot. zosimus/123RF.com
Przeczytaj również: Co najlepiej uprawiać po cebuli i czosnku? Śmiało możesz wysiać, będzie bogaty plon
Jak siać seradelę na poplon?
Seradelę warto wysiewać na poplon w warzywniku. Kiedy to zrobić? Czas na wysiew mamy od lipca do września, od razu po zakończeniu zbiorów z głównych upraw. Warunki panujące latem sprawiają, że roślina będzie gotowa do skoszenia po ok. 8 tygodniach. Wtedy jej ulistnione pędy przekopujemy z glebą, aby wzbogacić podłoże w azot oraz materię organiczną. Najczęściej robi się to przed kwitnieniem, ale możemy poczekać dłużej, by przyciągnąć zapylacze do ogrodu.
Jak siać seradelę na poplon? Trzymajmy się prostej instrukcji:
- Oczyszczamy grządkę z resztek roślin i lekko spulchniamy glebę;
- Równomiernie rozsypujemy nasiona seradeli i przykrywamy je cienką warstwą ziemi (głębokość siewu powinna wynosić 1-2 cm);
- Po siewie grządkę warto podlać. Gdy seradela urośnie, będzie odporna na suszę.
Seradela działa na glebę jak najlepszy nawóz, a jednocześnie spulchnia ją i odkaża. Warto uprawiać tę roślinę latem po zakończeniu pierwszych upraw warzyw.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czym nawozić ogórki w lipcu? Naturalna odżywka na wiadra pełne zdrowych owoców
Oprysk na opadające i zasychające kwiaty pomidorów. Szybko zaczną zawiązywać owoce
Co można wysiać i posadzić w lipcu? Kwiaty, byliny, warzywa i pielęgnacja trawnika