Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw. Nic z tego nie będzie

Do najpopularniejszych warzyw na grządce, które z przyjemnością uprawiamy i chwilę później zjadamy, należy rzodkiewka. Nie ma specjalnie wygórowanych wymagań, dlatego rośnie ona praktycznie każdemu jędrna, krucha i smakowita. Po niej na grządce zostaje zwykle sporo miejsca, które chciałoby się ponownie wykorzystać. Jednak nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw – lista nie jest długa, negatywnych konsekwencji sadzenia roślin w złej kolejności jest znacznie więcej.

Nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw. Nic z tego nie będzie
Dlaczego płodozmian jest ważny? Dzięki niemu można dobrze wykorzystać zasoby gleby, utrzymać jej cenne wartości, a przy tym wyhodować dorodne warzywa bez ryzyka, że wyjedzą je szkodniki z poprzedniej uprawy. Fot. EdCorey/CanvaPro

Spis treści: 

Dlaczego płodozmian jest ważny? 

Zgrubienie korzeniowe rzodkiewki z własnej grządki to prawdziwy przysmak, dlatego wielu z nas chętnie decyduje się na jej uprawę. Nie ważne, czy mamy do dyspozycji kilka równo przygotowanych rzędów w warzywniku, pokaźnych rozmiarów skrzynię na tarasie czy wolny kawałeczek zagonu w kącie ogrodu, staramy się zmieścić tam czasem jedną, a czasem kilka ulubionych odmian.  

Alba, Leda, czerwono-biała wczesna Caro czy fioletowawa Malaga w kształcie równiutkich kulek – każda z tych rzodkiewek to przysmak, który doglądamy i pielęgnujemy, a po zbiorze pochłaniamy w kilka chwil, albo marynujemy i chowamy na zimę. Gdy po rzodkiewce na grządce zostaje tylko wspomnienie, znów pojawia się wolna przestrzeń do zagospodarowania.  

Czy wszystko można tam wysiać lub posadzić? Dlaczego płodozmian jest ważny i właściwie co to takiego? Ta trudno brzmiąca nazwa odnosi się do techniki naprzemiennego sadzenia i wysiewu warzyw w ogrodzie, z uwzględnieniem szczególnych wymagań pewnych grup roślin oraz występujących między nimi zależności międzygatunkowych. Jest ważny z kilku powodów: 

  • niektóre rośliny uwalniają toksyczne substancje do gleby, które szkodzą kolejnym nasadzeniom,

  • zmiany w zagospodarowaniu grządek pomagają zapobiegać gromadzeniu się szkodników oraz patogenów niebezpiecznych dla jednej grupy warzyw,

  • odpowiednio prowadzone uprawy pozwalają roślinom pobierać składniki i wodę z różnych warstw podłoża bez zbędnej konkurencji,

  • rotacja w uprawach pozwala zachować optymalną jakość i wartościowość podłoża. 

Jeśli nie zachowamy reguły sadzenia gatunków neutralnych lub wzajemnie się wspierających, wówczas możliwe, że w ziemi nagromadzą się toksyczne wydzieliny korzeniowe, gleba stanie się jałowa, pojawi się masa chwastów, a przyciągnięte przez np. rzodkiewkę szkodniki przejdą na inne warzywa. Od tego już tylko krok do nieudanej uprawy i straconych plonów.

Przeczytaj również: Rzodkiewka – uprawa w ogrodzie. Jak i kiedy siać rzodkiewkę, zasady pielęgnacji

Nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw 

Aby zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i rozwojem rozmaitych chorób w obrębie jednej grupy roślin lub wśród podatnych na nie gatunków, warto trzymać się zasad płodozmianu. Tak też w sąsiedztwie rzodkiewki nie powinny znaleźć się np.: 

  • rzodkiew,

  • rzepa,

  • rzodkiewka,

  • warzywa kapustne,

  • rukola. 

Lepiej unikać też wykorzystywania miejsca do uprawy rozsady rabarbaru lub szczawiu. Dla bezpieczeństwa roślin nie uprawiaj po rzodkiewce tych warzyw ani w pierwszym roku po zbiorze, ani w kolejnym. Przerwa pomiędzy wysiewem rozmaitych odmian rzodkiewki, szczególnie wtedy, gdy pojawiły się na nich szkodniki, powinna trwać jeszcze dłużej. Jednak nie wszystkie rośliny wpływają na siebie negatywnie. Wiele oddziałuje neutralnie lub wręcz przygotowuje najlepsze warunki glebowe dla kolejnych upraw. 

Co uprawiać po rzodkiewce? 

To słodko-ostre, soczyste warzywo warto wykorzystywać jako wiosenny przedplon dla niektórych popularnych gatunków warzyw. Co uprawiać po rzodkiewce w ogrodzie lub sporej doniczce? Doskonale rosną po niej wszystkie dyniowate, a więc nie wahaj się posadzić na dopiero co oczyszczonej grządce dyni czy kabaczków. W rzędzie po rzodkiewce możesz posadzić również warzywa psiankowate np. pomidory lub bakłażany. Odnajdzie się tam również fasola, a ogórki wyrosną po niej na prawdziwe olbrzymy.

cukinie Po rzodkiewce na grządce doskonale wyrastają warzywa dyniowate, więc jeśli je lubisz, po zbiorze możesz przystąpić do szykowania kolejnej uprawy. Fot. romiri/Diana Van der Sluys/CanvaPro

Równocześnie w ogródku możesz wysiać marchewkę, pasternak, pietruszkę czy por – to dobre sąsiedztwo dla rzodkiewki. Pamiętaj, aby szykując grządki po zbiorach na nowe warzywa dokładnie usunąć resztki roślinne, wykopując również to, co mogło pozostać głębiej w podłożu. Następnie dodaj odpowiednią dawkę nawozu, który użyźni glebę.  

Ostatnim krokiem będzie solidne podlanie zagonu. Gleba musi trochę „poleżeć”, zanim przyjmie następne nasiona lub sadzonki, dlatego do kolejnych prac przystąp po kilku dniach. Uprawa warzyw to niuanse, które składają się w całość i wpływają w określony sposób na jej powodzenie – uwzględnij je wszystkie, a twój ogród zabłyśnie na tle innych, pełen cudownie wyrośniętych warzyw.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego rzodkiewka nie rośnie w korzeń, tylko w liście. Błędy popełniasz już podczas siewu

Najlepszy znacznik do wysiewu rzodkiewki. Możesz zrobić go w domu

Sadzenie cukinii do gruntu. Wybór dobrej ziemi, pielęgnacja i najlepsze odmiany cukinii

Jak i kiedy najlepiej siać ogórki gruntowe? Kluczowe są ziemia i głębokość siewu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.